• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет околу купување хард диск

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Boge

Intern
11 февруари 2008
76
0
Сакам да си купам екстерен хард диск, па решив да купам една екстерна кутија (најдов нова 900 денари) и нов 160 гига некоја ефтина марка хард диск кој чини 2200 денари.

Е сега, дали е сигурно да се купи вака "ефтин" не толку позната марка хард диск и да се надевам дека ќе ми трае пример години?

Што би ми препорачале вие?

Благодарам однапред.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
hmmmz.. BI bilo pozhelno da ja navedesh markata .. Spored nea kje vidime za sho se raboti..
Inaku.. Se toa zavisi od samiot HardDisk.. Nemora da znachi deka i ako e nov i skap nema da se rasipi.. Normalno deka pomali se shansite da izdrzhi isto kolku nekoj skap ama pak ima i nekoi shto navistina izdrzhuvaat.. Se toa zavisi od samiot hard disk..
Za podetalno, prvo navedija markata..
 

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Pa vaka Boge mislam deka nemase pogresen potez bidejki i jas istoto go napraviv pred si nekoj 3 meseci , samo me interesira eksternata kutija dali ti gi ima dvata vleza i IDE i ATA ako ima toa misliam deka ti se isplakja
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Наведи ја марката на Хард дискот па може да дискутираме. Инаку јас имам исто така екстерна кутија со хард диск и ако добро се грижиш за хард дискот и не дозволуваш да се треска насекаде ќе ти потрае подолго тоа е сигурно.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Ja kupiv pred nekoe vreme Maxtor 500GB. Konektiran e prku USB 2.0. Odlicno raboti, tih e. Ima OneButton backup itd. Kako sto angjelski rece ako ti stoi na stabilna podloga...i ako se grzis za nego ke trae. Ali u sekoj slucaj i markata e bitna do nekade.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Разлика има. Никогаш не би се осмелил да споредам Excelstor (белки вака се пишеше) со Seagate, бидејќи и вон памет е да се спореди. Но, тоа не значи дека не можат исто да траат (временски). Според перформансите Seagate е неколку класи погоре (без обзир на моделот и капацитетот).
Но со оглед на тоа дека се работи за диск кој ќе биде екстерен, значи "магаре", перформансите не се во прв план.
Значи, работата е округло па на ќоше. Можеби си "боцнал" евтин а издржлив примерок, кој ќе трае со години. Од друга странан, и Seagate Baracuda може да испадне да трае одвај година. Тоа никогаш не се знае.
Сепак, што и да купиш, послушај што ти велат сите - чувај го, внимателно ракувај, не го спуштај со трескање, не му прави земјотреси кога го носиш наваму - натаму по другари да се мењате со Rapidshare материјали...
А дали ќе го купиш евтиниот или ќе додадеш уште некој денар и купиш поскап и попознат како бренд, е само твоја одлука.
 

alex001

Intern
18 јуни 2008
1
0
луѓе,да ве прашам нешто!!!
дали е подобро
ST3500320AS 500GBили STM3500320AS 500GB.Колку што јас разбрав се работи за идентичен ХД,ЕДИНСТВЕНА разлика била налепката на едната пишува Маxtor DiamondMax 22 a на другата Seagate Baracuda11.(колку за информација, во 2006 Seagate go kupi Maxtor)
PS
(БАРАМ МИСЛЕЊЕ ОД ЕКСПЕРТИ ВО ПОЛЕТО НА HDD's)
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Јас планирам овој да го земам, па кажете дале е во ред за таа цена

 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Паднат е малку, сега го има за 5 490 МКД , а и може има купено до сега стар му е постот.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
не ги ни гледан друже времето на постирањето на постовите.
Епа како тогаш му кажуваш на човек кој постирал пред два месеца да не го купува хардот сега, да почека малку!?!? Имам како постираш на постари теми, така гледај го датумот пред да пишеш нешто!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,995
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно