1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Совет околу кариерно насочување, избор на технологии, јазици

Дискусија во форумот 'Останати' започната од V@rd0, 8 Декември 2018.

1. V@rd0

V@rd0
    Intern

1
    0
    25 Февруари 2017
    Машко
    Здраво,

Ми треба мислење, совет кон кои технологии да се насочам, а со тоа и каков девелопер би бил Frontend, Backend, Full Stack ..

Краток background: Свежо завршен од SEDC академијата за програмирање (Full Stack) што трае година дена каде се помина Frontend (HTML, CSS, JavaScript, jQuery) и Backend(C#, .NET, SQL), по дома различни side проекти на страна, FreeCodeCamp, CodeCademy , Udemy курсеви итн. Ме интересира и Frontend и Backend, иако во моментов работам проект и се снаоѓам повеќе со Frontend. Аплицирав неколку Frontend позиции за пракса изминатиов период, каде бев и на интервју, но не бев избран. Сега не дека се откажувам од Frontend, но според огласиве за работа гледам дека се бараат повеќе Backend девелопери(.NET воглавно). Full Stack за пракса и junior позиции слабо.

Во моментов сакам да почнам Backend side проект преку кој би ги зајакнал/научил Backend технологииве. Се мислам дали да продолжам со C# и .NET или пак Node.js. Мислење?

Исто така гледам многу огласи за Microsoft Dynamics (AX), мислење околу тоа? Можност за напредок?

На крај најважно ми е што и да изберам да имам можност за напредок(секако со плата и учење нови работи) со што во иднина би изградил вештини кои се вредни и добро платени на пазарот на трудот.

2. Kaly23

Kaly23
    Intern

10
    9
    17 Април 2017
    Женско
    Имаше една друга тема, повеќе беше насочена за програмерски интервјуа, ама напишав подолг одговор кој содржи исто така предлози за технологии, така што ќе го цитирам тука, се надевам ќе ти се најде:

На V@rd0 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...