1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет како да бајпасирам IP од хотелот во кој сум?

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од skullmonkey, 3 Јануари 2020.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Моментално сум во хотелски комплекс во Банско и Playstation не ми дозволува да се врзам на PSN. Споредед ерор кодот најверојатно станува збор за IP бан кој се решавал наводно со контакт со ИПС. Им се јавив на Булсатком, операторот, и ми бараат акаунти број, адреси, имиња итн итн. На рецепција им реков да го ресетираат рутерот. Не знам дали го ресетнале или не, ама уште не е оправено тоа.
  Што е најдобро да направам? Да купам месец дена VPN или да правам на домашниот рутер во Скопје?

  Ако земам ВПН, треба да го конфигурирам рутеров (гледав на нет, у пизду матер конфигурирање има) или ми дава директ од конзолата на ДНС да се врзам?

  Инфраструктурата овде е на Микротик. И во апартманов имам Микротик и во Спопје имам микротик.

  Фала.
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Windscribe
  Провери тука за ВПН и конфигурирање. Имаат прилично долга листа со упатства за конфигурирање на нивниот ВПН на различни уреди. Сум ги користел на десктоп и ТВ и тоа за Нетфликс, добри се.

  П.С. Батали Playstation, на одмор си :)
   
  На olikomerc, DrMTR, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,161
  3,518
  7 ноември 2014
  Машко
  Еј супер решете го ова, јас на 10-ти идам во Банско па ќе ми заврши работа. Таман да ја почнеме 2020 со јаките теми.
   
  На ekonomist, itstheigyg, Маша и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Баш затоа е плејката... дома немам време ни 5 минути за играње. Тука газам по 3-4 саати... лабаво ;)
  Сега ќе видам со ова твоево.
   
  На Taurus и temelk4 им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И ас користа Windscribe. Ме убедиа со мејловите што ги праќаат.

  wind2.jpg
  И ова :D
  wind.jpg
   
  На skullmonkey, Mechanic, StalkeR и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,662
  10,912
  23 oктомври 2012
  Машко
  farkizz, borcep и на ARMac им се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Нов хотел, нов проблем.
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па само 1 акаунт имаш? :D
   
  На borcep и Oktar им се допаѓа ова.
 9. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Ако ти е за 7 дена користење гага во многу земји и на сите сервери (со големи брзини), пробај со швајцарскиов ProtonVPN. После 7 дена ќе имаш само 3 земји за бирање на сервери. Според мене подобар е од Windscribe пошто има неограничен трансфер за џабе. Баш и јас денес го инсталирав за да следам пратки од нашава пошта...
   
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Го решив вака.
  1. Земав трејл од ProtonVPN (7 дена е, демек поспор, ама не ми праи проблем. Гледам дека Rocket League влече минимални 8дл/7ул)
  2. Го инсталирав на лаптоп нивното програмче и се закачив на Бугарски сервер
  3. PS4ката ја уштекав на LAN портот од лаптопот
  4. Лаптопот е врзан на рутерот со Wifi, a LAN конекцијата ја шернав преку Properties
  5. Сега ПС4ката си добива адреса од преку ProtonVPN
  За мене прилично несмасно решение. Ќе видам дали да го решам обратно. Лаптопот на ЛАН, па тетеринг па со плејката да се врзам на него. Така ќе го остаам лаптопот кај рутерот да дреме и да неам кабли околу плејката.
   
  На it_boy, olikomerc, -={K-O-R-U-N}=- и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,685
  14,261
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ами за клецање шо прајме?
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ја од дома си носам.
   
  Последна промена: 4 Јануари 2020
  На kolesk, HardCorec, Fredy и уште 13 други им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,685
  14,261
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јака му душа на плејстејшнот...
   

Сподели

Вчитување...