1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет и мислење за надградба на CPU

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Chicony, 12 oктомври 2019.

 1. Chicony

  Chicony
  Gaining Experience

  129
  50
  7 Јануари 2012
  Би сакал да ми помогнете со ваше мислење и совети отколку надградба на cpu, плоча и рам.
  Конфигурацијата која треба да се надогради е следна:
  - i5 4460
  - 8gb ddr3
  - Asus Rog Strix 570 4gb
  - CM GM 550 напојување

  Целта на конфигурацијата е единстевно играње игри на некое медиум сетирање што би ми овозможило 60 фпс. Со оглед на фактот што картата Asus Rog Strix 570 4gb ке остане во конфигурацијата, дали апгрејдот на Ryzen 2600 или intel 9400/9500 f или друг процесот со соодветна матична и 16 gb ddr4 ќе биде осетлив во игри за да ја оправда надграбата (да кажеме грубо 10-15 фрејма). Буџетот замислен ми е 20.000 мкд, може да оди и погоре но со оглед на графичката картата не верувам дека ќе биде потребно.

  Фала ви.
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Процесорот нема да ти направи разлика со таа карта. Единствено нешто што ќе осетиш е помалце stutter.
   
  На mkgunner и Rukfash им се допаѓа ова.
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  246
  194
  21 Мај 2017
  Повеќе ќе добиеш само со сменета графича него цел систем.
   
  На mdeni и CBB_6 им се допаѓа ова.
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  436
  250
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нема потреба џабе да фрлаш пари за нова конфигурација. Земи само појака графичка и ќе имаш повеке fps.
  Можеш и тука од форум да ја заменеш за појака со доплата. Рецимо на пример GTX 1070 мислам дека ке парира со процесоро.
  А можеби и GTX 1060 ке врше работа.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=erfmhRI7cgs

  View: https://www.youtube.com/watch?v=tDn0Zl2lV_c
   
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Само графичка ти треба. И рам ама само ако не гасиш хром пред да играш.

  1080ти земи си сега ги има на претек, или 2080ка и готово. Само да има конектори напојувањето.
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Се што би зел повеќе од 570 ќе ти треба појак процесор .
  Или продај комплет и земи рајзен 5 2600 со 1070 или стави уште 8гб ддр3 рам.
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  577
  805
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  рх 580 е максимумот што можеш да го извадиш на таа платформа. и7 4ц8т од таа генерација и 580ка се балансирани. За една класа нагоре ти треба барем 6 јадра, т.е нова 8 9 ген или рајзен
   
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,173
  3,239
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  kaj ima ?
   
  farkizz, gOJDO и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Pane gejmer
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TIG@R

  [email protected]
  Intern

  22
  26
  6 Април 2013
  Машко
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,173
  3,239
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Пане кога ќе правиш sli за 8к гејминг викај да тестирам
   
 13. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  338
  242
  9 Февруари 2012
  Машко
  1080ti нема ни за лек, пошо 2080ti се тињетина за таа напумпана цена, нешто попут Ryzen 3000 :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  338
  242
  9 Февруари 2012
  Машко
  Иловица евентуално да се провери.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  5700xt е блиску до 1080ти во перформанси и троши помалце и е подобра карта за копање
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,943
  12,242
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ни за лек нема.

  И r5 240 е блиску ако играш solitare.

  1080ti има над 10% подобри перформанси од rx5700xt, а троши исто, за гејминг. За копање не знам и не ме занима, ниту е предмет на дискусија у темава.

  П.С. Не можеш да испуштиш тема а да не ја отруеш со величење на AMD, онака појако е од тебе?
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
  На igor_igor, barneymk, boro1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Nope, едноставно е подобар избор освен ако не си стример или едитираш видео едитирање.
  7% поточно
  П. П. С се сеќаваш на 1070 беше 30-35 % побрза од 580 види како се јадат во 2019

  View: https://youtu.be/iPwDB0s-lDQ
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 13 oктомври 2019
  farkizz, ТАТА_МАТА и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,943
  12,242
  23 Јануари 2008
  Манга
  На boro1 и GGTT1 им се допаѓа ова.
 19. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  332
  271
  1 Февруари 2017
  Машко
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 20. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  246
  194
  21 Мај 2017
  Userbench ги зима 4gb и 8gb заедно и мери просечна вредност, додека за 1060 има посебно 3 - 6 да си одбереш
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Userbenchmark вика дека 9100f е подобар процесор од 2700 така што е мерило за бенчмарк
  Актуелен гејмплеј, види погоре.
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Гојдо што и да збориме која карта да ја одбере од двете е добра работа
  Повеќето од луѓето не им треба повеќе од 580 или 1060.
  Иначе еве ти актуелен game play 1080 ti vs 5700xt

  View: https://youtu.be/JKxE6yIxAsg

  Перфоманси спрема вати би требало да ти значи ако струјата е како во Германија
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,943
  12,242
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нема разлика во перформанси меѓу 4 и 8гб моделите на 1080p и 1440p резолуција, а на 4к е маргинална. Чиповите и брзините и на двете верзии се исти и се на исти фрекфенции.
   
  На GGTT1 и itstheigyg им се допаѓа ова.
 24. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  332
  271
  1 Февруари 2017
  Машко
 25. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  Интел да ти рече да се фрлиш од Вардар ќе направиш ли тоа?
  Бенчмарк од независни луѓе не како тие што ги потплаќаат интел или амд, особено интел.
  Those Intel i9-9900K vs Ryzen 2700X Benchmarks Look Much Worse Now
  Ако не знаеш за историјата за монопол еве го интел што прави

  View: https://youtu.be/osSMJRyxG0k

  И последното

  View: https://youtu.be/5q31xSCIQ1E


  П. С 3700х е 8% послаб и кошта 50% помалце во гејминг, во други сценарија го јаде за доручек.
   
  На niagacrp, RoninMK, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...