1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

совет и мислење за графичка...

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од medicinarce, 10 Декември 2008.

 1. medicinarce

  medicinarce
  Intern

  94
  27
  20 Јули 2008
  Машко
  шуруп мајстор
  момци...иам едно прашање за сите...ми треба ваше мислење...дали логика или искуство...не е битно...

  иам матична AsRock 775dual-880pro. моментално ја користам баш оваа графичка http://www.bfgtech.com/bfgr6600gtoc.aspx , ама сакам да ја мењам за нешо појако. е сеа...глеам у анхоч има Sapphire ATI Radeon HD 3650 512MB DDR2 AGP. е сеа...прашањето ми е...дали оваа графичка би била компатибилна со матичната?

  на нашки кажано...дали ќе ја фати графичкава на матичната? :)

  помагајте... :)
   
 2. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Maticnata ima AGP8X/4X slot (1.5V only), a i grafickata e AGP 4x/8x bus interface, taka da nema da imas problem...so zdravje da si ja koristis, mnogu igri da svrtis so nea :bravo:
   
 3. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Да ќе ти ја фати. Но твојата матична поддржува и PCI-E графички, но ке има 4x проток на податоци, наместо 16x проток на податоци. Е сега, кај АГП добиваш послаба графичка за повисока цена, гледано во перформанси/цена, а кај PCI-E графичките добиваш подобра графичка за помала цена. Е сега, дали ти е поисплатливо да земеш PCI-E графичка на која ке и бидат ограничени протокот на податоци, или послаба графичка за иста цена, но да биде АГП, не гарантирам, но мислам дека е PCI-E поисплатливо.
   
 4. medicinarce

  medicinarce
  Intern

  94
  27
  20 Јули 2008
  Машко
  шуруп мајстор
  фала момци на совет...

  @ 386ka работава е шо баш глеам на сајтот на ASROCK за моделов на матична...има као нешо SUPPORTED VGA, и има графички на PCI X само нема многу модели... затоа глеам на AGP. еве...баш ѕирни...

  http://www.asrock.com/mb/vga.asp?Model=775Dual-880Pro&s=775&c=VGA
   
 5. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Нема везе тоа што не е голема супорт листата, неможат сите графички да ги тестираат на матичната, туку одбираат неколку и прават тестови. Е сега твојата матична има VIA чипсет, кој не поддржува втора генерација PCI-E графички т.е. PCI-E 2.0 (јаките или новите графички картички ја имаат оваа PCI-E генерација). Можеш слободно да си земеш ATI Radeon X1950Pro, во анхоч е 4680.
   
 6. medicinarce

  medicinarce
  Intern

  94
  27
  20 Јули 2008
  Машко
  шуруп мајстор
  аха...туку...ај глеам...у тек си со графичкиве...коа би ме прашал некој за GeForce би знаел да кажам некој збор...ама за ATI поима неам...дај направи некоја проста споредба со GeForce да знам од прилика колку е јака оваа шо викаш... X1950? некој ми кажа дека онаа на AGP шо ја пишав погоре...е нешо појака од GeForce 8500... дај спореди ја оваа со некоја GeForce...да иам претстава...
   
 7. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Епа оваа графичка ти е 2-3 пати подобра од 8500... Вреди графичкава, само "мана" и е што има DX 9.0 и Shader Model 3.0, но има чисти перформанси...
   
 8. medicinarce

  medicinarce
  Intern

  94
  27
  20 Јули 2008
  Машко
  шуруп мајстор
  И уше едно последно прашање... X1950 на PCI X или HD 3650 на AGP? чисто твое мислење... шо е подобро?
   
 9. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Според мене, изборот паѓа на X1950 PRO, ако е за игрици и слично...
   
 10. medicinarce

  medicinarce
  Intern

  94
  27
  20 Јули 2008
  Машко
  шуруп мајстор
  Штом викаш така...а и викаш дека ќе биде ок на матичнава...тогаш за таа ќе се решавам.... фала...!:bravo:
   
 11. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Нема проблем, па кажи што си направил! :bravo:
   
 12. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  X1950 на x4 тоа е сериозен bottleneck(тесно грло)

  HD3650 на агп барем нема да е физички ограничена
   
 13. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Да, знам што е bottleneck. Причината поради која му ја предложив 1950 е поради тоа што има разлика во перформанси, а нема којзнае колкаво тесно грло. Еве зашто мислам дека 4x се доволни за таа картичка. На бенчот јасно се гледа дека 4x се доволни на тогашни high-end графички, а графичкава не е приближна со тие перформанси што ги имаат тие графички, така да ќе нема проблем со протокот на податоци.
   
 14. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  А колкава е разликата во цени?
   
 15. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
 16. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Argumentite i za AGP i za PCX x4 se dobri...najdobro e da gi imas i dvete graficki i da sporedis kako e podobro...pozajmi od nekade, snajdi se nekako za da probas
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,323
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Што и да правиш со таа матична плоча е трипер комбинација на квадрат.

  Собери уште две иљади, продади ја старата плоча, графичка процесор и ваљда РАМ и купи нови.

  Не се исплати да фрлиш пари на батак AGP картица, а за PCI-e како што забележа BSOD, x4 e сериозен bottleneck.
   
 18. medicinarce

  medicinarce
  Intern

  94
  27
  20 Јули 2008
  Машко
  шуруп мајстор
  абе ја чисто за мислење ве прашав...сега за сега неам у план...можда за месец или два...јас ипак мислам за оваа матична, AGP картицата подобро ќе дојде...иако е поскапа...ама па и не е голема разлика...HD 3650 3 4880 денари, а x1950 PRO e 4680. за 200 денари...не е проблем...туку кажете...конкретно на оваа матична...која би се покажала подобро...?
   
 19. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  :LOL::LOL:

  gojdo не си точен:))
   
 20. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Па ево вака да го поставиме: Нова графичка(3650) во стара технологија(AGP) или постара карта во модерна технологија(PCI-E).

  Еве ова го ископав за пустата плоча:

  http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=245&num=11

  Иако рецензијата е стара, пак е добро да си информиран.
  ПС: можеби тој проблем е поправен до сега со BIOS update ама не знам

  па така....одлучи дали уште ќе фрлаш пари за таа комбинација или ќе собираш за нешто посолидно во иднина.
   
 21. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Како и да е, зае*ана е матичната и ограничена до немај каде...
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,323
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јас не би потрошил ни 500 денари инвестиција за таква матична плоча.

  Башка 5000 денари да дадеш за батак графичка картичка е глупост. Продади сето тоа додади уште две-три иљади, покрај тие 5000 што ги планираш и покрај парите што ќе ги земеш од моменталната конфигурација и земи ново се комплет. Ќе добиеш дупло побрз компјутер, ем ќе имаш ново со гаранција.
   
 23. medicinarce

  medicinarce
  Intern

  94
  27
  20 Јули 2008
  Машко
  шуруп мајстор
 24. kicedz007

  kicedz007
  Баниран/a

  215
  10
  7 Декември 2008
  Абе замете ја Асус X1950pro. таа во сет компјутери е за само 2569денари !!!!:bravo: , а ги има истите перформанси како и таа од sapphire и + е дупло поефтина. И секако - за тие кои оверклокуваат : ПОГОЛЕМ КУЛЕР !!! Во Crysis Warhead со таа од sapphire имате околу 30 фрејма, а со таа од асус 28 фрејма на оваа конфигурација : Intel E2180 @ 2.3 GHz, 2 GB ddr2 RAM, И таму некоја којзнае која матична со PCI-E x16 порт. 100% ќе ти ја фати на таква каква што имаш, medicinarce. не се секирај, само земи ја, нема да зажалиш.

  X1950 pro е сигурно подобра од 8600ГТ (повеќето модели)

  Поздрав :cool:
   
 25. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Изгледа пак чистат магацини... :ermm:
   

Сподели

Вчитување...