Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет - дали ќе биде компатибилно?

zipppo

Intern
7 мај 2012
10
1
Здраво на сите,
Готов сум да купам монитор само не сум сто посто сигурен дали ќе ми одговара на конфигурацијата што ја имам моментално па решив да побарам ваш ум.
Ми е страв дека ќе ми земе многу од перформансите и ќе стане некористлив компјутеров.

Се работи за следниот 28“ 4К монитор ( https://www.anhoch.com/product/5998...DHBgLQ8YcNpHBJMVayxooch2sFL067pJO00zR8y4WXLyH )

Конфигурацијата што ја имам: 5 години стар origin лаптоп
 • i7-7700K CPU @ 4.20 GHz
 • 16 GB @ 2400 MHz
 • GeForce GTX 1060 @ 6 gb
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
224
156
Здраво на сите,
Готов сум да купам монитор само не сум сто посто сигурен дали ќе ми одговара на конфигурацијата што ја имам моментално па решив да побарам ваш ум.
Ми е страв дека ќе ми земе многу од перформансите и ќе стане некористлив компјутеров.

Се работи за следниот 28“ 4К монитор ( https://www.anhoch.com/product/5998...DHBgLQ8YcNpHBJMVayxooch2sFL067pJO00zR8y4WXLyH )

Конфигурацијата што ја имам: 5 години стар origin лаптоп
 • i7-7700K CPU @ 4.20 GHz
 • 16 GB @ 2400 MHz
 • GeForce GTX 1060 @ 6 gb
Конфигурацијата што ја имаш е доволна за 1080p gaming. 4к мониторот тешко да ти служи овде.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
918
1.178
Скопје
Здраво на сите,
Готов сум да купам монитор само не сум сто посто сигурен дали ќе ми одговара на конфигурацијата што ја имам моментално па решив да побарам ваш ум.
Ми е страв дека ќе ми земе многу од перформансите и ќе стане некористлив компјутеров.

Се работи за следниот 28“ 4К монитор ( https://www.anhoch.com/product/5998...DHBgLQ8YcNpHBJMVayxooch2sFL067pJO00zR8y4WXLyH )

Конфигурацијата што ја имам: 5 години стар origin лаптоп
 • i7-7700K CPU @ 4.20 GHz
 • 16 GB @ 2400 MHz
 • GeForce GTX 1060 @ 6 gb
Прати точен модел на лаптоп. Не би требало да имаш проблеми во everyday use (chrome, multimedia и слично). Од гејминг аспект би можел да играш ептен лесни игри како card games до евентуално Dota/LoL. Посериозни игри ќе играш на main дисплејот од лаптопот.

На папир графичкава до 8К поддржува.
NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB GPU specifications
The maximum resolution is 7680 x 4320 @60 Hz RGB 8-bit with dual DisplayPort connectors or 7680 x 4320 @60 Hz YUV420 8-bit with one DisplayPort 1.4 connector.

Бидејќи се работи за лаптоп кој е лесно подвижен, пред да купиш ти препорачувам да пробаш на било кој 4К TV какво ќе ти биде искуството и што може, што не може.

Оverall лаптопот ќе има повеќе load, ќе загрева повеќе а со тоа и ќе биде малце побучен.
 
Последна промена:

zipppo

Intern
7 мај 2012
10
1
Во главно користам Adobe Suite, Autodesk и слично, не гејмам. EON15-X е иначе, ама нема модел конкретен пошо е custom built
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.032
13.952
Во главно користам Adobe Suite, Autodesk и слично, не гејмам. EON15-X е иначе, ама нема модел конкретен пошо е custom built
Во тој случај ќе ти биде океј тој монитор. Ако има HDMI и DP таа конфигурација сосем солидно ќе го вози.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.357
2.223
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Здраво на сите,
Готов сум да купам монитор само не сум сто посто сигурен дали ќе ми одговара на конфигурацијата што ја имам моментално па решив да побарам ваш ум.
Ми е страв дека ќе ми земе многу од перформансите и ќе стане некористлив компјутеров.

Се работи за следниот 28“ 4К монитор ( https://www.anhoch.com/product/5998...DHBgLQ8YcNpHBJMVayxooch2sFL067pJO00zR8y4WXLyH )

Конфигурацијата што ја имам: 5 години стар origin лаптоп
 • i7-7700K CPU @ 4.20 GHz
 • 16 GB @ 2400 MHz
 • GeForce GTX 1060 @ 6 gb
кој лаптоп е? провери точно какви video излези има. мониторот има display port 1.2 и HDMI 2.0 - што се доволни за 4K 60Hz, но едно од нив треба да го има и лаптопот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.880
Членови
34.140
Огласи
2.009
Најнов член
Kajko2004
На врв Дно