Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

совет батерија за macbook pro 2018

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
363
646
Здраво, добив во наследство macbook pro 2018 15 инчен, батеријата има статус Service Recomended. Батеријата држи солидно, држи 5 саати нормално користење. има помалку од 400 циклуси на батеријата. Лаптопот е многу малку користен во последниве 10 месеци, до периодот додека се користеше активно имаше нормален статус.
Пробано е со СМЦ ресет и калибрација на батерија, едино нешто што не сум пробал е да ја извадам батеријата и да ја вклучам повторно.
Дајте совет дали е ок да се користи лаптопот со ваков статус или ќе мора да набавувам нова, исто така ве молам за совет од каде би можел да набавам нова батерија.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.208
12.284
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Некој поупатен ќе знае подобро. Но мојата логика вика дека за батеријата нема чаре. Толку и е векот.

Оригинални батерии само во овластен сервис. Има кинески за поефтино но нема гаранција за квалитет.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
913
1.176
Скопје
Штом држи 5 часа, мислам дека немаш гајле во догледно време. Батерија што е проблематична и пред умирање ни 1 час нема да држи, ќе гаси на на 10-20% и ќе има рандом проблеми итн. Терај ја дур трае, па после ќе ја замениш.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.331
1.366
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
PSU
1300W SFX Cooler Master
Video card
NVIDIA Founders Edition 3090 Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
Право во istyle и немаш мака.
Се што ќе ставаш копија кинеска или други работи си правиш проблем ако решиш да го продаваш.
Подобро продавај го како да е без батерија и крај него со кинеска која не е оригинал.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.493
5.337
Смени си оригинална батерија и терај си нардени 5 години. Нормално.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
363
646
Благодарам за советите. Ќе прашам колку е нова батерија во iStyle па ќе пишам овде да стои чисто како информација за идни заинтересирани.
Најверојатно нема да ја менувам батеријата и покрај нотификацијата,батеријата држи доста солидно
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.626
1.527
Скопје
Благодарам за советите. Ќе прашам колку е нова батерија во iStyle па ќе пишам овде да стои чисто како информација за идни заинтересирани.
Најверојатно нема да ја менувам батеријата и покрај нотификацијата,батеријата држи доста солидно
види неколку циклуса дал ќе сменат нешто, зашто викаш дека е стоен доста време без да се користи
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
363
646
coconout battery вели дека батеријата е на 78%. гледам на reddit дека на многу луѓе кога ќе падне под 80% им се појавува оваа нотификација.
 

Атачменти

  • Screenshot 2023-04-23 at 09.44.28.png
    Screenshot 2023-04-23 at 09.44.28.png
    167,5 KB · Прегледи: 16

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.586
Мислења
945.395
Членови
34.073
Огласи
1.966
Најнов член
GorazdI
На врв Дно