Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет: Аудио преку DisplayPort

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
189
136
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Здраво дечки,
Ми искачаат евтини Леново M710q мали пц-иња , и се мислам да земам едно да го користам како HTPC арно ама гледам има само DisplayPort
Има ли искуство некој ако му бапнам адаптер/конвертор DisplayPort to HDMI дали ќе пренесе и звук.
Ако не пренесе има ли начин не тв да му пуштам слика преку HDMI a звук преку друго (мислам тешка работа)
 

cgfreak

On your way to fame
1 октомври 2010
471
653
Дома
Со DisplayPort to HDMI кабел би требало да можеш.
Мислењето е автоматски споено:

Друг начин ти е преку аудио кабел, зависи што има телевизорот:
images
images

Cамо кога ќе размислам, не знам дали може симултано да пренесуваш видео преку HDMI, a аудио вака... :unsure:

Ќе завршиш работа со DisplayPort to HDMI. :)
 
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.494
2.433
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
945
1.225
Скопје
Ми искачаат евтини Леново M710q мали пц-иња , и се мислам да земам едно да го користам како HTPC
Мислам дека не се најдобрата опција.
Пиши со што процесори, рам, ссд и која цена, ме интересират.
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
189
136
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.080
Скопје
hackitfree.github.io
Здраво дечки,
Ми искачаат евтини Леново M710q мали пц-иња , и се мислам да земам едно да го користам како HTPC арно ама гледам има само DisplayPort
Има ли искуство некој ако му бапнам адаптер/конвертор DisplayPort to HDMI дали ќе пренесе и звук.
Ако не пренесе има ли начин не тв да му пуштам слика преку HDMI a звук преку друго (мислам тешка работа)
И DisplayPort и HDMI пренесуваат звук . Сигурно и адаптерот би пренесувал - зошто да не ?
А и само аудио може посебно да пуштиш банани кабел - ќе си биде синхронизиран звукот - Се како што треба
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
945
1.225
Скопје
Intel G4400T
8GB RAM
SSD 128GB - незнам какво
А цена?

Мада без разлика на цената, тоа ти нема хардверско декодирање на h265 а ни AV1 видеа. За 4К h265 дефинитивно нема да е доволен тој процесор, а можда и да има проблем и со 10 битни 1080p, 8 битни ваљда ќе ги тера без проблем. За AV1 ич не праиме муабет, без хардверско декодирање 4К AV1 си повлеквит 4 треда од рајзен 3600, или околу 30% утилизација на тој процесор, што е каде каде помоќен.

Едит:
Пардон, сега видов дека е Skylake процесорот, ради бројката на моделот на четврта генерација се пребацив. Значи нема да има прoблем со h265(HEVC).
 
Последна промена:

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
189
136
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Цената е 50е
Моментално ми треба за 1080п - да си поиграм со AndroidOS или Kodi да видам што може му ставам
Технички за youtube и netflix би го користел највеќе.
А моментот е како ќе прочита тв-то 2 сигнали
Слика преку хдми а аудио преку било што друго. Затоа не ми е јасно
Колку што знам ТВ-то ќе го репродуцира звукот од ХДМИ-то кој ако не е пренесен од DisplayPort нема да работи
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
189
136
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Тие се да од CCC
Update: Земав од овој 45е ти дават и тастаура и маус кинезарија ама не е битно.
Бев до логин земав и вакво.
Прво не работеше воопшто на тв само на монитор со DisplayPort па со инстлација на драјвери си работи.
Слушам моментално Dire Straits на тв-то
Инаку имаат и Dell so i5-ки незнам која генерација ама 105е - не ми се даваа толку пари.

Фала на консултациите господа!
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
945
1.225
Скопје
Создравје да го користиш, за тие пари нема подобра варијанта. Башка одма си го крстил со добра музика, значи и долго ќе те служи :).
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Тие се да од CCC
Update: Земав од овој 45е ти дават и тастаура и маус кинезарија ама не е битно.
Бев до логин земав и вакво.
Прво не работеше воопшто на тв само на монитор со DisplayPort па со инстлација на драјвери си работи.
Слушам моментално Dire Straits на тв-то
Инаку имаат и Dell so i5-ки незнам која генерација ама 105е - не ми се даваа толку пари.

Фала на консултациите господа!
View: https://youtu.be/wTP2RUD_cL0?feature=shared

На здравје слушање :)

Испратено од телефоно
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.080
Скопје
hackitfree.github.io

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.229
815
цитат:
ima povekje opcii od ovoj model na internet. me interesira usb portite se usb3 ili 2. ima li hdmi ili samo display port?
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
189
136
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
945
1.225
Скопје
цитат:
ima povekje opcii od ovoj model na internet. me interesira usb portite se usb3 ili 2. ima li hdmi ili samo display port?
Сметам дека не се исплатат тие подобрите од нет од овој модел, бар јас цените што ги гледав за нив($130+ сосе достава).
За $150-200 веќе имаш нови мини пц-ја, уште помали од тие.
Можеш да ѕирнеш Beelink Mini S12 Pro, 12та генерација интел со Хардверско AV1 декодирање и 500ГБ НВМЕ + 16 ГБ рам за $200.
А има исто и ептен солидни опции за нешто повеќе ќеш, ко пример Minisforum UM480XT.
Ryzen 4800H, 500GB NVME, 16GB рам за околу $300. Без хардверско AV1, али тој процесор не би требало да има никаков проблем да ги фура.
Кај рајзен АПУ-ата хардверско AV1 има од 6ххх серија па нагоре, ако тоа е ептен битен момент.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.496
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно