• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Source кодови...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Отварање/Затварање на Цд-Ромот


Код:
#include <windows.h>
int main()

{
mciSendString("Set cdaudio door open wait", NULL, 0, NULL);


mciSendString("Set cdaudio door closed wait", NULL, 0, NULL);

return 0;
}
ке му се најде на некој доколку прави цд плеер или нешто слично....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Стартување на апликација (Windows Media Player)

Пример за стартување на друга апликација преку C++,во случајов Windows Media Player...

Код:
#include <windows.h>
int main()
{
WinExec("C:\Program Files\Windows Media Player\wmplayer.exe", SW_NORMAL);
}
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно