• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија Soundbar JBL 2.1 Deep Bass

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,282
2,912
Ресен


Ниско/средна класа, 20,000 од Болин (5% попуст ради распакован продукт)

Спецификации

Земен главно за филмови и малце од малце да се подобри звукот од телевизорот.
До сега сум немал саундбар и не можам да споредам со други, по 5-6 ревјуа на интернет, видов дека ќе ми одговара за мојте потреби.

Изработка... немам никакви забелешки, минималистичен дизајн како сите други. Вуферот е ваерлес, си работеше од мајка, нема никаков сетап.

Делинското еднаш местиш бас (low, med, high) и можиш да го фрлиш, гласот се контролира преку телевизорот, кога ќе се изгасни и тоа оди во stand by.
За музика нема да коментирам (мада сум пријатно изненаден), едно не му е тоа намената, друго мислам дека се инфериорни према обични звучници од овој ценовен ранг.

Басот, кај мене на medium е одлична средина, high навлегува во средните и е многу бумест, low можда за потивки филмови/серии и нормално гледање.
Ефектите од филмовите го имаат онај rumble и длабочина на истите, тоа и го барав. Изненаден од мини земјотресите, доволно гласно за повеќето од нас.

Една мана (досега) е што нема еквилајзер да си поиграш со средните и високите, шо е то е, можда и поарно, less is more.

TL/DR, Неизмерно подобра надоградба од звучници на телевизор, Would buy again.
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,385
2,221


Ниско/средна класа, 20,000 од Болин (5% попуст ради распакован продукт)

Спецификации

Земен главно за филмови и малце од малце да се подобри звукот од телевизорот.
До сега сум немал саундбар и не можам да споредам со други, по 5-6 ревјуа на интернет, видов дека ќе ми одговара за мојте потреби.

Изработка... немам никакви забелешки, минималистичен дизајн како сите други. Вуферот е ваерлес, си работеше од мајка, нема никаков сетап.

Делинското еднаш местиш бас (low, med, high) и можиш да го фрлиш, гласот се контролира преку телевизорот, кога ќе се изгасни и тоа оди во stand by.
За музика нема да коментирам (мада сум пријатно изненаден), едно не му е тоа намената, друго мислам дека се инфериорни према обични звучници од овој ценовен ранг.

Басот, кај мене на medium е одлична средина, high навлегува во средните и е многу бумест, low можда за потивки филмови/серии и нормално гледање.
Ефектите од филмовите го имаат онај rumble и длабочина на истите, тоа и го барав. Изненаден од мини земјотресите, доволно гласно за повеќето од нас.

Една мана (досега) е што нема еквилајзер да си поиграш со средните и високите, шо е то е, можда и поарно, less is more.

TL/DR, Неизмерно подобра надоградба од звучници на телевизор, Would buy again.
Често велам, Soundbar е одлично компромисно решение, доколку се нема простор за звучници, дакови, појалачала што ти ја знам.
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
98
54
Со здравје да си го слушаш. И јас го земав истиот модел во ноември лани од Нептун кога имаа акција за 15400 ден, до сега имам добро искуство со него, го користам за филмови и серии гледање. Има добар sound stage, само според мене требале JBL да стават и equalizer и повеќе нивоа на bass-от, бидејки вака е незгодно малце, морам да менувам постојано со далечинското low и mid. Иначе да си знаеш, мана има далечинското, со тек на време почнува споро да реагира, па ќе треба повеќе пати да притиснеш на копче за да смени нешто.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Иначе да си знаеш, мана има далечинското, со тек на време почнува споро да реагира, па ќе треба повеќе пати да притиснеш на копче за да смени нешто.
Тоа ти е така со сите далечински, некои за пократко некои за подолго време го имаат истиот проблем. Се дешава ради прљавштина, прашина и слични ствари што оневозможуваат на графитниот пад што е на самото копче да ги спои контактите што се на плочата.

Ќе си го отвориш и ќе ги пројдеш со алкохол контактите и графитните падови на самите копчиња. Ако некој пад е скроз излижан и не фаќа и после чистење, можеш да му залепиш одоздола ситно парче алуминиумска фолија.
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
98
54
Тоа ти е така со сите далечински, некои за пократко некои за подолго време го имаат истиот проблем. Се дешава ради прљавштина, прашина и слични ствари што оневозможуваат на графитниот пад што е на самото копче да ги спои контактите што се на плочата.

Ќе си го отвориш и ќе ги пројдеш со алкохол контактите и графитните падови на самите копчиња. Ако некој пад е скроз излижан и не фаќа и после чистење, можеш да му залепиш одоздола ситно парче алуминиумска фолија.
Не е до тоа, го чувам во кесичка цело време, плус едвај 4 месеци го користам и тоа ретко само кога треба да сменам bass level. Кога ги читав ревјуата на нет и youtube, се жалеа доста луѓе со истиот проблем, најверојатно е дизајн или quality control проблем.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Не е до тоа, го чувам во кесичка цело време, плус едвај 4 месеци го користам и тоа ретко само кога треба да сменам bass level. Кога ги читав ревјуата на нет и youtube, се жалеа доста луѓе со истиот проблем, најверојатно е дизајн или quality control проблем.
Покрај прљавштина, се прави и слој графитна прашина од износување на самиот графит што е на копчето и ради тоа не остварува добар контакт. Така да ти исчисти го , па кажи дали помогнало.

Дали е до самото копче(контактите на плочата) исто можеш да провериш штом го отвориш. Спој му ги контактите со некаков проводник, и види дали во тој случај реагира секогаш од прва.
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
98
54
Покрај прљавштина, се прави и слој графитна прашина од износување на самиот графит што е на копчето и ради тоа не остварува добар контакт. Така да ти исчисти го , па кажи дали помогнало.

Дали е до самото копче(контактите на плочата) исто можеш да провериш штом го отвориш. Спој му ги контактите со некаков проводник, и види дали во тој случај реагира секогаш од прва.
греота е да го отварам ново е ептен :) ама во краен случај ако ептен заглави ќе го направам и тоа. Фала за советот.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
греота е да го отварам ново е ептен :) ама во краен случај ако ептен заглави ќе го направам и тоа. Фала за советот.
Обично се само на жлебчиња далинските, мада баш за твоето незнам, не почнале ваљда ко телефониве да ги прават :). Чим ја отвориш пластиката со нешто тенко(може со нешто пластично ако нејќеш да оставиш траги на рабовите со нож) што може да влезе во процепот, нема што да зебеш, не е спејс шатл технологија.
Така да сечи го шо го е*** :). Ќе ти лекне на душата, знам колку нервира. Или трпи дур можеш, од тебе зависи :).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,629
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно