• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

sound driver

adsl

Intern
12 март 2008
28
0
Instalirav Windows XP SP3
Drajverite gi instaliram od CD na maticnata ploca sto mi e dadeno koga go kupiv PC-to. Sum formatiral i poveke pati i taka gi instalirav i drajverite no ovoj pat site drajveri mi se instalirat osven drajverite na zvucnata karticka.
Pri instaliranje na tie mi javuva

The software you are instaling has not passed Windows Logo testing to werify its compatibility wit Windows XP
Continuing your instalation may impair or destabilize the correct operation.....

inaku drajverite od CD to se od NVIDIA.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
LOL, па ти инсталираш драјвери за звук од цдто што ти е за графичката, а сакаш да имаш музика со тие драјвери.... Абе најди го цдто со драјверите од матичната, обично ги има на тоа цд.
 

adsl

Intern
12 март 2008
28
0
Instalirav Windows XP SP3
Drajverite gi instaliram od CD na maticnata ploca sto mi e dadeno koga go kupiv PC-to. Sum formatiral i poveke pati i taka gi instalirav i drajverite no ovoj pat site drajveri mi se instalirat osven drajverite na zvucnata karticka.

Јас претходниот пат кога ги инсталирав драјверите ги инсталирав од тоа ЦД (ЦД што ми ја дадоа кога го купив ПС-то) и сите работеа како што треба. НО овој пат инсталирам XP SP3 претходно XP SP2. Сите драјвери се инсталират осве за звучната
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
1.Пробај да си симнеш нови од интернет
2. Не сум чул до сега за Nvidia звучна, не викам дека нема не сум чул.
3. Ако ти е интегрирана звучната оди на веб сајтот на матичната и според моделот симни си ги најновите драјвери.
 

adsl

Intern
12 март 2008
28
0
Дриверите за звучната се RealTek High Definiton audio но како што кажав на првиот пост тие се инсталират со “исклучок“ значи не предупредуват дека нешто нема да биде во ред. значи дриверите се најдени но не можат да се инсталират. Веројатно би требало да се чепка на некое друго место оперативниот систем.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ај провери за која звучна картица се работи поточно. Наведи го точно моделот за да можеме да ти помогнеме за драјверите.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Вака може налесно да се куртулиш од проблемот:
Влези во Device Manager, и најди на звучната (има жолт ? до иконата).
Кликни 2 пати на неа, и одбери Update Driver. Одобри му дека може на нет да бара драјвери, а во меѓу време стави до ЦДто со драјвери во ЦДромот.
Речи му да бара...
Во најголем дел од случаевите ова работи беспрекорно :)
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Чекај сега малку, звучната интегрирана е или не?
Да не случајно имаш Anhoch конфигурација?
 

adsl

Intern
12 март 2008
28
0
дали треба да се отвори куќиштето и да се прочита името на картичката или постои некоја програма што ја детектира сама бидејќи постот на хијацкхацкер сум го пробал повеќе пати дури сум симнувал и од страната на реалтек но истото се појавуваше
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Десен клик на My computer/Properties/Hardware/Device manager/Sound, video and game controlers. Тука можеш да го видиш моделот на звучната картица и драјверите за истата.
 

adsl

Intern
12 март 2008
28
0
еве што пишува

- Sound,video and game controlers
OK Audio Codecs
X Audio Device on High Definition Audio Bus
OK Legacy audio drivers
OK Legacy Video Capture Devices
OK Media Control Devices
OK Video coDECS


ОК значи звучник
X звучник со извичник
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.689
30.119
kalco.ru
Епа стисни на Audio Device on High Definition Audio Bus и горе на tool barot имаш едно иконче за апдејт стисни на него пробај апдејтувај го
 

adsl

Intern
12 март 2008
28
0
кликнувам на иконата за упдате но ништо не се случува додека тој фајлот сто има линк за симнуванје го имам денеска го спуштив не функционира.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно