1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sound Blaster Audigy FX или Asus Xonar DGX?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Goran995, 14 Јануари 2020 во 02:21.

 1. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  - Sound Blaster Audigy FX, 2490 денари во Анхоч
  - Asus Xonar DGX, 1799 денари во Сетек

  Звучната ќе се користи на MSI B450 Tomahawk Max. За секојдневна музика и гејминг.
   
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,407
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  834
  574
  11 ноември 2015
  Машко
 4. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  728
  672
  31 Мај 2011
  fxot е glorified realtek звучна само, и тоа alc898. земи ја dgxот, имаш и dedicated headphone amp, и подобри драјвери, unixonar. (од лично искуство зборувам)
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Музика, игри, така нешто...
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  834
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Мислам дека немаш потреба од музичка, онбордот ти е сосема доволно за игри и музика. Не очекувај некаква разлика, доколку имаш професионални монитори-звучници, тек тогаш ќе осетиш. :)
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  627
  587
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  повеќе мислеше членот (ваљда) за што опрема ќе користиш .. кој тип (модел) на звучници, слушалки?
   
 8. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  Има голема разлика од тој чип што е на матичната и некој друг апгрејд, пример ако користи консендер микрофон нема да има потреба од power phantom, повеќе модификации ќе има во софтверот.
   
 9. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  249
  341
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ако користиш активни звучници (што си имаат вградено појачало) во тој случај USB dongle ќе ти заврши работа, зашто реално тебе ти треба само добар DAC. Генерално, доста е препорачуван USB-C то 3.5mm dongle-от на Apple. Го има во iStyle (не знам дали е компатибилно со Windows).

  Ама доколку ти треба "подобро" решение и плус ти треба појачало за слушалки, земи си некое добро буџет AMP/DAC комбо од Ali и тоа е тоа.

  Расчепкај тука, ќе најдеш мерења и рецензии за тоа што ти треба.
  Combination Audio DAC and Headphone Amplifiers
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. OceaN
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,376
 2. NetworX
  Одговори:
  42
  Прегледи:
  3,835
 3. omegaRED
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  738
 4. rippermkd
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  299
 5. dangthe
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,088
Вчитување...

Сподели

Вчитување...