• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Соседна Грција, поврат на ДДВ

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Одма свртевте со патриотизам иако OP во ниту еден контекст не го спомна тоа.

ОК генерално е субјективна ствар. Може xenon го нервира форисирањето на Грција по секоја цена што реално ствара лажна слика дека Грција е holy grail за tech купувањa.
Сепак за некој од Скопје во прашање се 500км и кусур напред назад, не дизел, не плин, на водород имајте кола, таа ќе потроши.
Скопје - Гевгелија и назад по најново ко што гледам патарина е 700ден.
Каде е тука 6 сати возење напред назад, јадење, кафе мафе, изгубениот ден, независно дали било продуктивно или не.
Сваќам да идеш еднаш на три четири месеци за викенд, на одмор, службено, организирано, па уз пат искористиш поволнсти, али да форсираш Грција како дестинација еве палам колата и одам, за 50-60€ помалку?... ретко кога испаѓа математика во ќар.

Инаку да, близината на границата игра улога, штета што ние сме прилично скарани со Грција, во Србија пример на територија на Суботица, Нови Сад има широко распространета мрежа на увоз на црно од Унгарија. Врзани цариници, препродавачи, со повраток на ДДВ и валидни гаранции конкурираат на српскиот пазар за поприлично пониски цени кон крајниот купец а притоа да има ќар и за препродавачот...
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,394
3,659
Битола
Одма свртевте со патриотизам иако OP во ниту еден контекст не го спомна тоа.
Ма немој да ме ј****. Повели:

„...мизерија на епско ниво, на ранг Северџанија пута-пута-Љ" - проблем со името ново
„...од соседната ни вукојебина“ - проблем со јужниот сосед
„...изборот на надимак е доволен индикатор на 500 години отоманска сервилност што ги доведува во прашање интерните и скриени мотиви сеприсутни на ова поделено поднебје на аѓутанти, агитатори, домобрани, квинсинзи и сл.“ - проблем со луѓе коишто гледаат да си го живеат животот незасегнати од политичките промени.
„...Стигмата која го следи овој подфорум, наменет за ирационални и емотивни дискусии за ХХ родова публика, ја анулира иницијативата што сакам да ја наметнам. Не планирам борење со никој, тоа што го сметам за исправно, доколку менаџмент смета е каприциозен хир, за жал само го забрзува падот на нас како нација и суверен ентитет во име профит (беден) и политичка коректност (непостоечка).“ - сумација на сето гореспоменато

Се меша политика ако гледаш објективно. Тиради политички не се за ИТ форум.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,493
1,426
Drachevo
15 милијарди изнесоа од државата, тие што ги биравме да не водат, државата е комплетно корумпирана руинирана и блокирана, судство не постои, судиите се во џебовите на политичарите, држава без судство не е држава, 25% од популацијата се исели во последниве 10 години. 5 ентузијасти ако купат поефтина графичка од грција е проблем.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,441
2,286
Абе може и OP ја отворил темата со цел да го истрола форумот. На секој форум е потребно и малку драма.
(I know it might not be the case though)
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
508
763
Скопје
Одма свртевте со патриотизам иако OP во ниту еден контекст не го спомна тоа.

ОК генерално е субјективна ствар. Може xenon го нервира форисирањето на Грција по секоја цена што реално ствара лажна слика дека Грција е holy grail за tech купувањa.
Сепак за некој од Скопје во прашање се 500км и кусур напред назад, не дизел, не плин, на водород имајте кола, таа ќе потроши.
Скопје - Гевгелија и назад по најново ко што гледам патарина е 700ден.
Каде е тука 6 сати возење напред назад, јадење, кафе мафе, изгубениот ден, независно дали било продуктивно или не.
Сваќам да идеш еднаш на три четири месеци за викенд, на одмор, службено, организирано, па уз пат искористиш поволнсти, али да форсираш Грција како дестинација еве палам колата и одам, за 50-60€ помалку?... ретко кога испаѓа математика во ќар.

Инаку да, близината на границата игра улога, штета што ние сме прилично скарани со Грција, во Србија пример на територија на Суботица, Нови Сад има широко распространета мрежа на увоз на црно од Унгарија. Врзани цариници, препродавачи, со повраток на ДДВ и валидни гаранции конкурираат на српскиот пазар за поприлично пониски цени кон крајниот купец а притоа да има ќар и за препродавачот...
За патриотизмот ти грешка пост си читал, не неговиот. Се спомнува во секаков контекст.

- 560 километри е Скопје - Штип - Дојран - Солун и обратно. Секој со својата кола нека си направи рачуница за три одења (евентуално рекламирање на производ и така натака). Ова е во најлош случај и да си малер до коска. Во најдобар случај - едно одење. Mojoт автомобил троши околу 2800 денари (и ми останува нешто ситно за возење наредните денови) за натаму - наваму.
- 80 денари е ПОВРАТНА патарина преку истиот правец. Од Штип до Солун нема патарини.
= 2900 денари (за гориво и патарини). Ставам уште 30-40-50 евра за јадење и кафе. Ете веќе сумата се доближува до 100 евра. Ако на некој разликата од купување хардвер во Скопје и купување хардвер во Грција (а живее во Скопје, нели) му е ~200-300 евра, јас стварно не ја гледам логиката да се хејта купувањето таму.

Ако Xenon оди со Ферари до Солун и јаде во Shark (каде бургер е 16 евра) - тогаш да, на него не му се исплаќа патот.

Никој тука ја не видов да паѓа во несвест дека Грчка е Мека и Медина за купување хардвер и да го пропагира купувањето строго од таму. Секој си купува во зависност од математиката за истото.
ОП падна во несвест од некои си негови Х причини. Дали истрола или не - јас појма немам. Секако грдо прозвуче првиот пост, како Миленко да го пишувал (во друштво на овците).
 
Последна промена:

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
95
164
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K @ 5 GHz & NZXT Kraken X63
Motherboard
MSI MPG Z390 Gaming Plus
Storage
Samsung 860EVO 500GB
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
Crucial Ballistix RGB 2x8GB 3600 MHz CL16
Video card
ASUS GeForce GTX 1080Ti 11GB ROG STRIX
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
Razer Hammerhead Pro v2 & Tracer Studio Pro
Monitor
Alienware AW2518HF 240Hz 1ms ; BenQ GL2250
OS
Windows 10 Pro x64
Колку проценти ДДВ враќаат и над колку треба да биде сметката, читав дека нешто се менувало во последно време ама не сум сигурен, па да си прашам?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не знам од каде тоа дека луѓе одат за 50-60 еур ќар?

Последен пат (веројатно) јас кога земав, тргнавме со жена ми на ден во Солун, шетање за неа, шопинг за мене - околу 250 еур поврат на ДДВ. Дополнително што некои од работите (Nintendo Switch) ги немаше во Скопје.
 

classifieds

Intern
18 август 2016
10
0
Здраво, дали некој има искуство со Plaisio, дали и како го вршат повратот на ддв, дали сеуште го враќаат на сметка и дали доколку е платено со картичка наместо со кеш, сепак се добива повратот? Фала
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,402
2,980
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Здраво, дали некој има искуство со Plaisio, дали и како го вршат повратот на ддв, дали сеуште го враќаат на сметка и дали доколку е платено со картичка наместо со кеш, сепак се добива повратот? Фала
Последниот пат пред нецели 2 години, испратив скен од документот издаден од Plaisio заверен од царина и лични и податоци за сметка на мејл адресата што ми ја дадоа во Plaisio. Ми стигна целиот износ на ДДВ за отприлика 1 недела.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

classifieds

Intern
18 август 2016
10
0
Последниот пат пред нецели 2 години, испратив скен од документот издаден од Plaisio заверен од царина и лични и податоци за сметка на мејл адресата што ми ја дадоа во Plaisio. Ми стигна целиот износ на ДДВ за отприлика 1 недела.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
Плати со картичка или кеш? Фала ти на одговорот.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,402
2,980
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,099
523
Можеби некаде е напишано, но зошто повратот од ИКЕА е околу 10%?

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,346
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно