1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Соседна Грција, поврат на ДДВ

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од xenon, 16 Февруари 2020.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  420
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  А чекај, дали може ја да дадам став околу твојот став на неговиот став? :D
   
  На Speedster и Маша им се допаѓа ова.
 2. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Може БЕ :D
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  939
  1,435
  6 ноември 2007
  Одма свртевте со патриотизам иако OP во ниту еден контекст не го спомна тоа.

  ОК генерално е субјективна ствар. Може xenon го нервира форисирањето на Грција по секоја цена што реално ствара лажна слика дека Грција е holy grail за tech купувањa.
  Сепак за некој од Скопје во прашање се 500км и кусур напред назад, не дизел, не плин, на водород имајте кола, таа ќе потроши.
  Скопје - Гевгелија и назад по најново ко што гледам патарина е 700ден.
  Каде е тука 6 сати возење напред назад, јадење, кафе мафе, изгубениот ден, независно дали било продуктивно или не.
  Сваќам да идеш еднаш на три четири месеци за викенд, на одмор, службено, организирано, па уз пат искористиш поволнсти, али да форсираш Грција како дестинација еве палам колата и одам, за 50-60€ помалку?... ретко кога испаѓа математика во ќар.

  Инаку да, близината на границата игра улога, штета што ние сме прилично скарани со Грција, во Србија пример на територија на Суботица, Нови Сад има широко распространета мрежа на увоз на црно од Унгарија. Врзани цариници, препродавачи, со повраток на ДДВ и валидни гаранции конкурираат на српскиот пазар за поприлично пониски цени кон крајниот купец а притоа да има ќар и за препродавачот...
   
  aleksuperior, xenon, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  749
  680
  26 Март 2016
  Даскал
  Ма немој да ме ј****. Повели:

  „...мизерија на епско ниво, на ранг Северџанија пута-пута-Љ" - проблем со името ново
  „...од соседната ни вукојебина“ - проблем со јужниот сосед
  „...изборот на надимак е доволен индикатор на 500 години отоманска сервилност што ги доведува во прашање интерните и скриени мотиви сеприсутни на ова поделено поднебје на аѓутанти, агитатори, домобрани, квинсинзи и сл.“ - проблем со луѓе коишто гледаат да си го живеат животот незасегнати од политичките промени.
  „...Стигмата која го следи овој подфорум, наменет за ирационални и емотивни дискусии за ХХ родова публика, ја анулира иницијативата што сакам да ја наметнам. Не планирам борење со никој, тоа што го сметам за исправно, доколку менаџмент смета е каприциозен хир, за жал само го забрзува падот на нас како нација и суверен ентитет во име профит (беден) и политичка коректност (непостоечка).“ - сумација на сето гореспоменато

  Се меша политика ако гледаш објективно. Тиради политички не се за ИТ форум.
   
  На Speedster, smole, Goran995 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  15 милијарди изнесоа од државата, тие што ги биравме да не водат, државата е комплетно корумпирана руинирана и блокирана, судство не постои, судиите се во џебовите на политичарите, држава без судство не е држава, 25% од популацијата се исели во последниве 10 години. 5 ентузијасти ако купат поефтина графичка од грција е проблем.
   
  На RoninMK, DonFrozex, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  420
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Абе може и OP ја отворил темата со цел да го истрола форумот. На секој форум е потребно и малку драма.
  (I know it might not be the case though)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  За патриотизмот ти грешка пост си читал, не неговиот. Се спомнува во секаков контекст.

  - 560 километри е Скопје - Штип - Дојран - Солун и обратно. Секој со својата кола нека си направи рачуница за три одења (евентуално рекламирање на производ и така натака). Ова е во најлош случај и да си малер до коска. Во најдобар случај - едно одење. Mojoт автомобил троши околу 2800 денари (и ми останува нешто ситно за возење наредните денови) за натаму - наваму.
  - 80 денари е ПОВРАТНА патарина преку истиот правец. Од Штип до Солун нема патарини.
  = 2900 денари (за гориво и патарини). Ставам уште 30-40-50 евра за јадење и кафе. Ете веќе сумата се доближува до 100 евра. Ако на некој разликата од купување хардвер во Скопје и купување хардвер во Грција (а живее во Скопје, нели) му е ~200-300 евра, јас стварно не ја гледам логиката да се хејта купувањето таму.

  Ако Xenon оди со Ферари до Солун и јаде во Shark (каде бургер е 16 евра) - тогаш да, на него не му се исплаќа патот.

  Никој тука ја не видов да паѓа во несвест дека Грчка е Мека и Медина за купување хардвер и да го пропагира купувањето строго од таму. Секој си купува во зависност од математиката за истото.
  ОП падна во несвест од некои си негови Х причини. Дали истрола или не - јас појма немам. Секако грдо прозвуче првиот пост, како Миленко да го пишувал (во друштво на овците).
   
  Последна промена: 17 Февруари 2020
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Колку проценти ДДВ враќаат и над колку треба да биде сметката, читав дека нешто се менувало во последно време ама не сум сигурен, па да си прашам?
   
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,131
  3,483
  7 ноември 2014
  Машко
  Не знам од каде тоа дека луѓе одат за 50-60 еур ќар?

  Последен пат (веројатно) јас кога земав, тргнавме со жена ми на ден во Солун, шетање за неа, шопинг за мене - околу 250 еур поврат на ДДВ. Дополнително што некои од работите (Nintendo Switch) ги немаше во Скопје.
   
  На Speedster и Rikimaru им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  3,799
 2. hmmm
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,839
 3. toshex
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  546
 4. BorisSapphire
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,745
 5. TATA_MATA
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  2,904
Вчитување...

Сподели

Вчитување...