1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Соседна Грција, поврат на ДДВ

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од xenon, 16 Февруари 2020.

 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Ова го пишав во темата на некој што бараше нешто да купи, па се јавија твитер мудреците и останати еурека-јабука-на-глава-остроумци и кликери, што советуваат, ко што е некоја ретард пракса последно време, да се оди во Грчка, џоа на цената таму враќале -20% ДДВ.

  Моментот "идење во Грција и поврат на ДДВ" - e мизерија на епско ниво, на ранг Северџанија пута-пута-Љ. Никој не спомнува дека тоа чини време, нерви, пари (непланирани трошоци за транспорт, кафе, мафе, ручек, дрн дрн) и како се останато и нативно за бистрото момче-македонче се игнорира.

  Предлог до администрација: Секој муабет поврзан со Грција, поврат на ддв, без конкретен елаборат дека не е баш цена-ддв, да се избрише, а бистрите глави пропоненти на истата методика да се стават на времен бан со цел да се спречи ширење на лажни вести.

  Несомнено има Јајо и Пајо карактери што еднаш во 14 години купиле нешто од соседната ни вукојебина кога се припиле паразитски до некој што гага ќе ги провози натаму-наваму, но тоа не треба да биде референтна вредност за реалноста на нештата а квази-опортунистите треба да бидат ригорозно санкционирани во нивните обиди за сензационализам и генерирање лажна претстава за нештата.

  Исто така, самиот процес на шверцување на роба преку граница е кривично казниво дело, а упорно тоа се пропагира, извезување на добра од ЕУ земја, непријавен увоз кај нас, со цел да се профитира од истото.
   
  На RoninMK, gOJDO, aleksuperior и уште 11 други им се допаѓа ова.
 2. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  591
  336
  5 ноември 2013
  Машко
  Едно прашање до тебе, дали ти ке добиеш казна ако некој друг шверцува и дали ке плака казни?
  Муабетов ти е стварно утка, сите гледаат да најдат најдоброто нешто што можеш за парите. Така да не е правилно да осудуваш, дали да го купи од мк или од грчка. А и да не се правиме патриоти сите одиме у грчка редовно на кафе и гиро, така да ништо не те кошта да си купиш поефтини делови.
  И шверц не правиш до сума од 350€ ;)
   
  На Speedster, Goran995, martin17 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не планирам да реплицирам, изборот на надимак е доволен индикатор на 500 години отоманска сервилност што ги доведува во прашање интерните и скриени мотиви сеприсутни на ова поделено поднебје на аѓутанти, агитатори, домобрани, квинсинзи и сл. Мојата намера е јасна и без позадина, за оние со доволен рационален, логички а и апрактен капацитет за што е фер да сфатат, за останатите малодушни гмизавци слободно може да важи максима, сѐ што лета се јаде, па и патници во авион, ако е зорт нали..

   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Темата не е за "боречки клуб" - благодарам за ангажманот на администрација но се одјавувам од истата. Стигмата која го следи овој подфорум, наменет за ирационални и емотивни дискусии за ХХ родова публика, ја анулира иницијативата што сакам да ја наметнам. Не планирам борење со никој, тоа што го сметам за исправно, доколку менаџмент смета е каприциозен хир, за жал само го забрзува падот на нас како нација и суверен ентитет во име профит (беден) и политичка коректност (непостоечка).
   
 5. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,042
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Поентата е дека само "муабети" идат дека е поисплатливо во Грција да се пазари. Да поевтино е, но дали е исплатливо? Информирајте за опортунитетен трошок :)
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,190
  24 Септември 2012
  Има логични работи и нелогични работи за Грција/Блгариа. Конкретно за ПЦ работи е 5% кај нас, така да секој муабет за Грција/Блгариа е нелогичен.

  За други работи како некоја фото опрема или правосмукалка Dyson секако дека си има муабет. Пред се зошто ги нема кај нас.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  300
  141
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ќе има TL DR верзија на муабето или ке треба да ја читам целата Lord of the rings trilogy шо е напишана тука?
   
 8. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  208
  317
  12 Декември 2015
  Машко
  Има многу ствари кои ги нема кај нас. Пример, понудата на Karcher кај нас е многу ограничена. Ова е од последно што прашував.
  Али идење до Грција за 250 евра телефон и чекање недела до две за поврат на данок е неисплатливо.
  Иако јас би земал телефон попрво од Plaisio отколку од Ледиком.
  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,190
  24 Септември 2012
  Како ограничено? Скоро се мислам дека носат. Еве од кај нас што ми пуштиле:

  Прегледај прикачена датотека Produktprogramm HOME AND GARDEN 2019 -КЛИНТЕК_МАЛОПРОДАЖНА1.pdf
   
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Кога има попусти е исплатливо и вреди да се оди. Ова важи за било какви производи.

  Не е дека чини нерви, пошто процедурата е буквално 2 мин и веднаш се завршува. Се сведува на пополнување формулар, печат и зимање пари. Се враќа околу 10% од продажната цена, значи не е целиот ДДВ како што некои тврдат. Инаку роба се смета за шверцувана само ако сметката е над 350 евра по личност. Нема логика да одиш само за да купиш производ кој е 50е поевтин од кај нас...да не збориме за гаранција, што ако не работи производот, не е целосно пакувањето и слично.

  Горе споменатото е дискутабилно и секој може различно да го толкува. Па така секој за себе може да си направи математика дали му е исплатливо патувањето или не. Јас ти ја разбирам фрустрацијата од луѓе кои одат, само да се кажат дека биле, се сликаат, се лигават и слично.
   
  Speedster, Avid и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 11. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  208
  317
  12 Декември 2015
  Машко
  Пробај да нарачаш да видиш кој е процесот на носење. Уплаќаш и доставата е за 20тина дена, од Австрија ги носеле.

  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 16 Февруари 2020
 12. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  421
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Пред 2-недели сакав да купам Yamaha HS7 активни монитори (у превод звучици). Пропорачаната малопродажна цена низ цела Европа, на овие звучници е 200 евра по парче. Но, паметните трговци од Македонија ги продаваат по 260 евра парче. Значи ако се решев да ги купам овие звучници од Грција, во сам старт ќе заштдев 100 евра. Со вратено ДДВ вкупната заштеда ќе беше 190 евра.

  Дали е шверц, тоа е дискутабилно. Постојат начини со кој може да ги "искривиш" правилата и законите, си постојат дупки, нели?

  Но да, не секогаш се исплати да се иде до Грција.

  Плус, од друга страна, има доста членови на форумот што живеет во Битола, Гевгелија итн. За нив дури и е посиплатливо да појдат до Грција, него ли до Скопје.

  Plaisio, Visionstudio и уште неколку фирми ја враќаат целосната сума. Но, ако се иде преку GlobalBlue, точно само 10% се враќаат.
   
  На Speedster, TATA_MATA, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,042
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ако може инфо за звучките од кај ги зеде, заинтересиран сум за HS50 моделот.
   
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  421
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не земав Yamaha, земав Dynaudio од Артист.

  Инаку, овластени за Yamaha во Македонија ти се Дореми.
  Yamaha HS5 (парче)

  Искрено, не ти се иплати Yamaha да зимаш по локална цена. Види што имаат во Артист.
   
  На Mao му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  765
  688
  26 Март 2016
  Даскал
  Човекот во револт си отвори тема изнервиран од луѓе што бараат подобри зделки надвор од државата мислејќи така ја продаваат македонштината нарекувајќи ги квислинзи и не знам што. Па треба да плаќаме тука повеќе ради љубовта кон татковината па да јадеме леб и сол. Па пак се отвори дискусија за дали е поефтино или не и каде да се најде поефтино. xD

  @Mao Има неколку продавници коишто продаваат аудио опрема во градови близу границата. Мене најблиску ми е Лерин. Човекот таму не држи ништо на залиха ама порачува од Атина или Солун или крајно од thomann.de Германија па максимум што ќе чекаш се две недели. Еве ти HS5 комплет со стенд за 340 евра.

  https://www.thomann.de/de/yamaha_hs_5_desktop_stand_bundle.htm

  Не плаќаш повеќе од ова НАДВОР од цени за превоз и сендвич коишто варираат зависно каде живееш (го споменувам ова за членот да не се налути дека се шират fake news за реалната цена на производот).

  ЕДИТ: Има доста продавници што го враќаат данокот во целост т.е. 24 проценти, иако има некои што враќаат само 10%. Ќе се распрашаш кој како враќа. VisionStudio враќаат во целост.
   
  Последна промена: 16 Февруари 2020
  Speedster, CBB_6, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,107
  3,586
  18 Април 2007
  Да, сè носат Клинтек од Австрија, но мојата нарачка фати 38 календарски дена од уплата (100% аванс) до испорака.

  Друга работа цените им се стварно повисоки:

  NT 22/1 Ap - 205 eur + DDV = 241.9 eur - Klintek
  Млазматик Србија - 162 eur сосе ДДВ
  Разлика: 79.9 eur или 49.3%

  Епа за 80 еур ќе запалам кола и ќе одам до Прешево каде ќе го преземам усисивачот од курир. Ако се заинатам и ДДВ ќе земам назад, бидејќи и тоа го имам направено.

  А тоа дали на некој му одговара мојата математика и постапка или не, ама баш ич не ме интересира - мои пари мој начин на трошење, ако на некој му смета како јас ги трошам моите тоа си е негов проблем.

  Стока во вредност од 350 еур/патник на копнен граничен премин за лична употреба не се царини ниту одданочува така да тука паѓа во вода тврдењето за некаков си шверц, кривични дела и останати глупости.
   
  На Speedster, TATA_MATA, TheMarshal и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  562
  526
  20 ноември 2013
  Машко
  што зема ако не е тајна ? :)
   
 18. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  421
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Пишав во друга тема претходно хаха. Иначе, Dynaudio BM5 MK3.
   
  На null_ptr му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,190
  24 Септември 2012
  Спомнато беше дека немало.
   
 20. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  208
  317
  12 Декември 2015
  Машко
  Секој може да ти извади ценовник и да ти даде понуда.

  За мене има ако има на лагер, а не уплати 100% и чекај месец дена. Плус поскапо.
  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На mdeni и smole им се допаѓа ова.
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,785
  2 Август 2012
  Машко
  Никој не те ни прочита. Следствено на тоа не те ни разбраа.
   
  На xenon му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  @xenon

  Што ти е овој rant, побогу?
  Удри си едно руче, ќе ти помине. Овака личиш на исфустрирано осмооделенче на кое шизикот од другиот клас му ја ќарил симпатијата и ја оставил без химен. На екскурзија.

  Грции, ручеци, ддв, шверц - измеша се.
  Едно VisionStudio од Солун нуди, да не претерам едно 10 пати поголем асортиман од СИТЕ македонски ИТ фирми... заедно. Да, робата не е нивна, но сепак имаат одлична мрежа, ќе ти најдат од пиле - млеко. Сепак овде сме ИТ ентузијасти, не сме рандом Трпе. Да не зборам за целосниот поврат од 24%. За кој не ни мора некој да се враќа по втор пат, враќаат на картичката со која е платено онлајн.

  Tи ако имаш пари и ти е "мака" да се спуштиш до Солун е друг муабет.
  Остави не нас рајата да уштедиме некој денар/евро, јебига.
   
  Последна промена: 17 Февруари 2020
  На Speedster, Delicon, igor_igor и уште 7 други им се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,399
  8,872
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За 10 посто одите кај непријателот бе промет да му правите квислинзи низаедни? Како не ви е срам бе? Мајка ви знае ли кај идите? Татко ви за тоа ли кола ви даде и градинка ви плаќаше?:eek:

  Вошки вошкосани, гниди гнидосани.
  [​IMG]
   
  RoninMK, Mao и на SiPy` им се допаѓа ова.
 24. koki

  koki
  Gaining Experience

  256
  134
  3 Март 2010
  Па кој ти забранува бе? Човекот си кажа свој став.
   
 25. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Никој не ми забрани БЕ.
  И јас си кажувам став на неговиот став.
   
  Последна промена: 17 Февруари 2020
  TheMarshal, smole и на Astro им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  3,800
 2. hmmm
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,839
 3. toshex
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  546
 4. BorisSapphire
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,747
 5. TATA_MATA
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  2,911
Вчитување...

Сподели

Вчитување...