• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сортирање на матрица во C

Статус
Затворена за нови мислења.

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
друштво ај нека пише некој код за тоа како да ја сортирам матрицата по големина на членовите.
3 4 7
2 6 8
а враќа
8 7 6
4 3 2
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Помош: конвертирај ја во вектор, сортирај го векторот и потоа конвертирај го во матрица. Значи имаш 3 потпроблеми кои имаат доста едноставен код, потруди се и ќе ја решиш.
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
еј фала друже, било доста едноставно ама треба да се сетиш како е :D
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
народе ја па заглави. ај нека зирне некој да види зш неќе да ми гу сортира матрицу..позз
Код:
#include <stdio.h>
#define max 100
int main()
{
int a[max][max],s,i,j,m,n,r=0,b[max],pom;
printf("Vnesete dimenzii na matricatan");
scanf("%d",&m);
printf("Vnesi ja matricatan");
for (i=0;i<m;i++)
 {  for (j=0;j<m;j++)
  {
   printf("a[%d][%d]=t",i,j);
   scanf("%d",&a[i][j]);
  }
 printf("n");
 }
for (i=0;i<m;i++)
 {  for (j=0;j<m;j++)
  {
   b[r]=a[i][j];
   r++;
   }
 }
for (i=0;i<r-1;i++)
 {  for (j=i+1;r<m;j++)
  { if(b[i]>b[j])
    {
    pom=b[i];
    b[i]=b[j];
    b[j]=pom;
    }
  }
 }
r=0;
for(i=0;i<m;i++)
  for(j=0;j<m;j++)
  {
  a[i][j]=b[r];
  r++;
  }
for (i=0;i<m;i++)
 { for (j=0;j<m;j++)
  {
  printf("a[%d][%d]=%dt",i,j,a[i][j]);
  }
 printf("n");
 }
system("pause");
return 0;
}
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
људи најде си гу грешку не се замарајте да читате. тамо у сорт место m треба да стои r, ако га некога интересира. еве ќе га смену да биде тачно. позз
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Брат ај пишувај поубаво.Да можат сите да те разберат.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Тип не пишуе кумановски, тип пишаја универзално (C) и американац и узбекистанац може да разбере. Тој што пишаја кумановски е мање битно.

Читаја си погрешан дел од пост :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.622
Мислења
927.271
Членови
33.215
Огласи
1.325
Најнов член
TalkTalk
На врв Дно