• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сортирање на матрица во C

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
друштво ај нека пише некој код за тоа како да ја сортирам матрицата по големина на членовите.
3 4 7
2 6 8
а враќа
8 7 6
4 3 2
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Помош: конвертирај ја во вектор, сортирај го векторот и потоа конвертирај го во матрица. Значи имаш 3 потпроблеми кои имаат доста едноставен код, потруди се и ќе ја решиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
еј фала друже, било доста едноставно ама треба да се сетиш како е :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
народе ја па заглави. ај нека зирне некој да види зш неќе да ми гу сортира матрицу..позз
Код:
#include <stdio.h>
#define max 100
int main()
{
int a[max][max],s,i,j,m,n,r=0,b[max],pom;
printf("Vnesete dimenzii na matricatan");
scanf("%d",&m);
printf("Vnesi ja matricatan");
for (i=0;i<m;i++)
 {  for (j=0;j<m;j++)
  {
   printf("a[%d][%d]=t",i,j);
   scanf("%d",&a[i][j]);
  }
 printf("n");
 }
for (i=0;i<m;i++)
 {  for (j=0;j<m;j++)
  {
   b[r]=a[i][j];
   r++;
   }
 }
for (i=0;i<r-1;i++)
 {  for (j=i+1;r<m;j++)
  { if(b[i]>b[j])
    {
    pom=b[i];
    b[i]=b[j];
    b[j]=pom;
    }
  }
 }
r=0;
for(i=0;i<m;i++)
  for(j=0;j<m;j++)
  {
  a[i][j]=b[r];
  r++;
  }
for (i=0;i<m;i++)
 { for (j=0;j<m;j++)
  {
  printf("a[%d][%d]=%dt",i,j,a[i][j]);
  }
 printf("n");
 }
system("pause");
return 0;
}
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
људи најде си гу грешку не се замарајте да читате. тамо у сорт место m треба да стои r, ако га некога интересира. еве ќе га смену да биде тачно. позз
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Брат ај пишувај поубаво.Да можат сите да те разберат.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Тип не пишуе кумановски, тип пишаја универзално (C) и американац и узбекистанац може да разбере. Тој што пишаја кумановски е мање битно.

Читаја си погрешан дел од пост :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно