• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sony Vaio FZ340E

  • Ја почнал/а темата
  • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Deneska mi stigna noviot laptop, Sony Vaio FZ340E i mnogu sum zadovolen od nego, samo primetiv deka dosta gree, ima procesor Intel Core 2 Duo T7250 2.0 GHz, 2MB L2 cache i Nvidia Geforce 8400 GT 256MB. Temperaturata na procesorot e okolu 65 stepeni, a raboti samo firefox, msn i winamp. :ermm: dali nekoj znae koja mu e maksimalnata temperatura, sto da napravam da ja namalam, dali e dobro sto celo vreme e 60 i nesto stepeni?? a temperaturata na grafickata e 67 stepeni. dali e toa normalno? koja e normalnata temperatura? fala i pozdrav
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Леееееее каков убав почеток на денот :) Честито, создравје да си го користиш, па ќе кажеш како и што е за недела дена оти и јас сум навртен на Vaio FZ серија (нешто мноооооогу слично како твојот).
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Auuuuuu......lugje kako gi merite ovie temperaturi? Na mojot toplomer nema tolku stepeni.........samo do 50:LOL::LOL::LOL: ili bese pomalce:D
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
aj so zdravje da si go koristis inaku ako e nov nema potreba da mu se sekiras, i da se pokvari nesto pod garanzija e taka da ke ti go napravat ili ke ti dadat nov. pogledaj kulerot da ne e zatvoren so nesto ako ne e uzivaj :D
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
I jas imam isti takov problem so greenje. Imam HP Pavilion DV6580 , intel core 2 duo T7500, GForce 8400 GS ,go imam 5 meseci , no od odma pocna mnogu da mi gree. E sea se razvrtev niz internet, no nenajdov nesto sto bi mi pomognalo. Po moe jas za mojov lap top ke baram nekoi pojaki kuleri za graficka i za procesir da kupam i da gi stavam vnatre inace drug spas nema, ako ne go napravam toa mislam deka ke otkaze nesto ili procesorot ili grafickata...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
fala lugje, inace za cudo deneska temperaturata si e dobra, momentalno e 49, a ne otide nad 53, a grafickata e 55. inace temperaturata ja meram so everest, a kulerot ne e zatvoren, tuku izlgeuvase mnogu topol vozduh,ama sega e normalno, btw markomake mozebi onoj laptop cooler stand bi ti go resil problemot, jas neznam dali da si kupam takvo cudo, sega temperaturata e normalna.:D pozdrav
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
fala lugje, inace za cudo deneska temperaturata si e dobra, momentalno e 49, a ne otide nad 53, a grafickata e 55. inace temperaturata ja meram so everest, a kulerot ne e zatvoren, tuku izlgeuvase mnogu topol vozduh,ama sega e normalno, btw markomake mozebi onoj laptop cooler stand bi ti go resil problemot, jas neznam dali da si kupam takvo cudo, sega temperaturata e normalna.:D pozdrav
Имав неколку Сонија и за разлика од овие поновите со с2 дуо, постарите гореа... но сега е многу подобрено. За жал, бидејќи надвор е 40 и нешто степени неможе а да не добие на топлина и компјутерот кој дополнително грее. Јас лекот го најдов во Targus portable laptop cooler:

Приклучиш у УСБ и крај... едина маана е што ако си на батерија ти ја јаде одма.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
uste nesto primetiv, na everest vo overclock mi pokazuva deka procesorot raboti na okolo 780 MHz, a vo zagrada e original 2000Mhz, valjda procesorot e downclockiran, kako da go zgolemam toa, ama do odredena merka, da ne mi ja jade baterijata, koja e optimalnata brzina??
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Процесорот работи на онолку колку што е потребно зависно од отворените апликации ако 780MHz се доволни зошто ти се повеќе??? Ако има потреба од повеќе тој самиот си зголемува тоа е се правено за да се заштеди од батеријата а ти сакаш да ја трошиш???
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
me interesira vaseto mislenje, dali ako mu dodadam uste 1GB ram ke se primeti razlikata i dali vistata ke go prepoznae so 4 gb ram, btw 32 bitna vista imam, a imam slusano deka ne prepoznava povekje od 3 gb ram, pa me interesira dali da planiram nesto takvo ili ne. fala i pozdrav
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
па 32 битните оперативни системи не се строго ограничени до 3ГБ рам, некои гледаат и 3ГБ, 3.25ГБ, 3.5ГБ и сл. мислам дека тоа зависи од хардверот на компјутерот и од ред други помали причини.. сепак, за да ги искористиш благодатите на 4ГБ рам, стави си 64 битен оперативен систем :))
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Не е точно, сите Висти колку што знам подржуваат 4 гига рам без разлика дали се 32 или 64 битни. А Vista Ultimate подржува многу повеќе од 4 гига, сеа не знам точно, али... :D А за греењето, скоро сите лап топ компјутери греат, па не е ништо страшно :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно