• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sony VAIO FZ или MacBook Pro??

  • Ја почнал/а темата
  • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Се мислам меѓу овие два лаптопи. Sony VAIO FZ или MacBook Pro?? Никогаш несум користел мак и незнам како е, дали може да се користи пиратски софтвер, зашто немам намера да плаќам програми, дали windows-от работи добро на boot camp и такви ствари? Sony-то е доста поевтино и знам дека сигурно ќе ми врши работа,ама макот многу ми се свиѓа. незнам што да правам, не е малку пари.:ermm: што би ми препорачале вие?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Ако мислиш дека си доволно сигурен дека можеш веднаш да поминеш на мак земи си MacBook Pro пошто е многу добар,всушност само првиот ден ќе ти биде малце необично како е организиран после во сон ќе го научиш иначе можеш и виндоуз на него да ставиш.А ако сакаш да се зафркаваш со антивируси ова она поготово на лаптоп земи Сони :plachko2: ама ја сум за Мак:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
дада и јас знам за boot camp, може да се стави windows, само незнам како ќе работи и дали можат на windows-от да се инсталираа пиратски софтвер
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ако успееш да го инсталираш Windows, тогаш на него без проблеми би работеле, бидејќи нема како Мак да се меша таму
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
StarBuck има Mac па најубаво е таа да ви одговори. Има и windows, а мислам и пиратски софтвер(речиси сум сигурен) :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
@newpain01: Imav win XP na MacBook so BootCamp... OS X-ot ne go interesira sto pravis ti na windowsot, taka da piratski softver i se ostalo, e isto kako da si na normalen windows. Znam deka imaa mali problemi vo Boot Camp so drajverite za mausot i tastaturata, bidejki ne se tie generic za windows, tuku od apple. Primer pri boot vo safe mode mora da koristis maus i tastatura so usb.
Od OS X-ot imas pristap do site fajlovi vo Win vo sekoe vreme.

No od pred nekoe vreme go bataliv BootCamp i si simnav Parallels Desktop (sto e piratski isto taka, za OS X), i si go staviv win na virtual machine. So bootcamp nervira sto mora restart sekoj pat koga ti treba nesto od drugiot operativec, vaka se ti e pri raka. Plus nema veke problemi so drajverite, si raboti desen klik so double tap, scroll so dva prsta... I za kraj, imas access do fajlovi vo dvete nasoki...

Ako treba uste nesto da se doobjasni, kazi :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
@newpain01: Imav win XP na MacBook so BootCamp... OS X-ot ne go interesira sto pravis ti na windowsot, taka da piratski softver i se ostalo, e isto kako da si na normalen windows. Znam deka imaa mali problemi vo Boot Camp so drajverite za mausot i tastaturata, bidejki ne se tie generic za windows, tuku od apple. Primer pri boot vo safe mode mora da koristis maus i tastatura so usb.
Od OS X-ot imas pristap do site fajlovi vo Win vo sekoe vreme.

No od pred nekoe vreme go bataliv BootCamp i si simnav Parallels Desktop (sto e piratski isto taka, za OS X), i si go staviv win na virtual machine. So bootcamp nervira sto mora restart sekoj pat koga ti treba nesto od drugiot operativec, vaka se ti e pri raka. Plus nema veke problemi so drajverite, si raboti desen klik so double tap, scroll so dva prsta... I za kraj, imas access do fajlovi vo dvete nasoki...

Ako treba uste nesto da se doobjasni, kazi :)
фала StarBuck, тоа и ме интересираше. значи би ми одговарал MBP:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,672
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно