• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sony паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не е лоша експериата. Ко што гледам губи на HDR, Macro и lowlight. Штета што не си го средија софтверот досега.

Јас во видеото видов прилично подобар резултат кај S21U, безмалку 2 генерации разлика. Згора на тоа среќа што дечкото сликал со scene optimizer on, иначе ќе беше кланица.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.573
Drachevo
Јас во видеото видов прилично подобар резултат кај S21U, безмалку 2 генерации разлика. Згора на тоа среќа што дечкото сликал со scene optimizer on, иначе ќе беше кланица.

Да скоро во се беше подобар S21. Но требаше да се потруди во Pro Mode...
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
118
70
Дали знае некој дали има некаде нови(понови) модели на Сони во Скопје да се купат?
Xperia 5 II
Xperia 1 II

??

Операториве и мобилариве се понашаат како и ваљда го имаат прогласено за умрено Сони.
Едно време само Сони 10 i или ii имаше у телеком, сеа ни тоа го нема.

Мене ми интересира дали некоја од 3-киве ќе донесат.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1.573
745
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

8mpix селфи камера од Самсунг. Дечките јас мислам тролаат или имаат вработени тешки аматери во мобилната дивизија. SHARP имаат подобри телефони.

Ако Жаоми и Реалми можат да извадат солиден телефон па можат и Sony. Ама многу мрзлив пристап и сега Самсунг ги утепа во екран, во камери, батерија, звук и што не.

Жаоми ми ноут 10 од 2019 е повеќе камера телефон овој.

1300 евра со реноме на проблеми глупости. А во 300Е сегмент се колат 10 бренда со супер јаки телефони.

Земи го Tehno Phantom X 350Eвра 48 мегапиксели селфи камера патосира телефон од 1300евра Сони. Да се собереме од форумов екипа за 5 години ке направиме подобар телефон од Сони.

Сони како бренд чкрипи и во други производи, за ТВ Корејците Самсунг и LG ги прешишаа.

Камери панасоник за видео, канон за mirrorless и DSLR сликање, мада и Сони се тука негде ама не се сами на сам врв.

А порано се знаеше од лаптоп, телефон телевизор што да купиш Сони квалитет.

Да се навратам кај телефоните, про мод да, ама лимитиран од пре слаб сензор на камера.

Целата "AI" индустрија пати од пластелин слики, споредувам камера пред 15 години од 250 евра со телефон денес од 1000евра, срамота... дали е до принтерот или до камерата или до двете незнам, може и до блицот... (За телефон користен ајфон 11 / Самсунг S10)... Ем пластелин бои и све ем пиксели можам да бројам.

Споредувам старите слики од 250Евра стара камера со професионална фотографија преработена све преку студио од DSLR камера сликана од професионален сликар, од далеку убава слика, а чим се доближиш пак некоја не природност има сликата, џабе. Може е моето искуство такво.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.460
2.379
Земи го Tehno Phantom X 350Eвра 48 мегапиксели селфи камера патосира телефон од 1300евра Сони. Да се собереме од форумов екипа за 5 години ке направиме подобар телефон од Сони.

Ај вака прво да разграничиме неколку работи.

Повеќе мегапиксели не секогаш значи подобар квалитет на слика. Напротив, што повеќе мегапискели има една камера, а колку помал е сензорот толку повеќе шум ќе има сликата. That's how physics work.

Квалитетот на сликата зависи од повеќе фактрои, ама да речеме најбитни кај мобилните се сензорот, софтверот и леќите.

Да се навратам кај телефоните, про мод да, ама лимитиран од пре слаб сензор на камера.

Претпоставувам дека проблемот кај Sony телефоните не е толку во лошиот сензор и оптиката, туку повеќе се работи за софтверот. Но, искрено, ме мрзи да истражувам повеќе, така да можеби и сум грешка.


Целата "AI" индустрија пати од пластелин слики, споредувам камера пред 15 години од 250 евра со телефон денес од 1000евра, срамота... дали е до принтерот или до камерата или до двете незнам, може и до блицот... (За телефон користен ајфон 11 / Самсунг S10)... Ем пластелин бои и све ем пиксели можам да бројам.

Пак ќе ти го кажам истото, таа камера од пред 15 години, што кошта 250 евра, иако е 8 мегапиксели има поголем сензор, самиот тој поголем сензор доведува до подобра слика.

Истат причина е и зашто од DX-Sensor се префрлив на камера со Full-Frame сензор. Поради поголемиот сензор, квалитетот на сликата е подобар, особено е изразено во low light ситуации.

Прват слушам боите да бидат пластелин. o_O "Пластелин" ефектот се должи на тоа што во пост-обработувањето на сликата се додаваат два "филтри", првиот е за отстранување на шумот, а вториот е сликата да биде поостра. Сликај во RAW формат и обработувај си ги сам сликите, можеби ќе успееш да го решиш тој пластелин ефект. Но, нели, тоа не е поентата на камерата на мобилниот, поентата на камерата од мобилниот е да правиш snapshots и да е лесно достапна за користње со притискање само на едно копче.

Ако мислиш за преувеличани бои, тоа е карактеристика за камерата на Самсунг, боите кај Apple се поприродни. И тоа на крајот на денот пак ќе речам е лична преференца на корисникот дали му се допаѓа поживописна слика или поприродна слика.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.124
855
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Попрво би купил Asus Zenfone 8, него сониво!
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.124
855
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Sony Xperia 1 III телефон од 1200 еура ке има само една наградба на андроид!:LOL:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Добро е на време постираш од Јули рецензија :ROFLMAO:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Xperia 1 - Pro leak, 1'' сензор, zeiss оптика,


FCiVi-UXMAQC4zf


FCiVi-sXMAM2eeI

FCiVi-dX0AQfCDU
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Опа.....веќе има компарација!


@FLEGMA

1800 евра? :ROFLMAO: :rolleyes:

Едит, презентација

 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Нема што да се "лолаш"
Продавај тоа Самсунзите, батали Gcam-овите, заборави на Lightroom..

Сега ќе ти треба само Premiere Pro и јак компјутер. Пошто 4К на 120 fps..

И згора на се има предна Samsung селфи камера :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема што да се "лолаш"
Продавај тоа Самсунзите, батали Gcam-овите, заборави на Lightroom..

Сега ќе ти треба само Premiere Pro и јак компјутер. Пошто 4К на 120 fps..

И згора на се има предна Samsung селфи камера :)

Камерава нема ауто HDR, за да дојде на ниво на 1 клик на GCAM ми требаат најмалку 4 фотки во RAW, сензорот е исто 1/1.33 а не вистински 1"

Сепак е голем апгрејд ако си мераклија на едитирање vs Sony уреди, огромен
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Па стави и GCAM, кој ти брани.

btw
HDR ондека не е потребен. Телефон/фото апарат/видео камера for men.
Бараш профи, ете ти профи. Што е сега негодување?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па стави и GCAM, кој ти брани.

btw
HDR ондека не е потребен. Телефон/фото апарат/видео камера for men.
Бараш профи, ете ти профи. Што е сега негодување?

Тоа е фрката, ова е неконвенционален сензор и ептен niche уред многу тешко некој да се нафати да работи да оптимизира порт за него....за едно 6 месеци плус можеби....
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Тоа е фрката, ова е неконвенционален сензор и ептен niche уред многу тешко некој да се нафати да работи да оптимизира порт за него....за едно 6 месеци плус можеби....
Не ми е јасна филозофијава „Имам аудиофилско појачало од 10.000 евра ама јас сепак сакам да ставам и еквилајзер“
А ваму се искршиле да ги направат high fidelity.

Но, добро. Ти си знаеш

На времето™ кога користев Sony Ericsson C905 истиот имаше една незгодна особина а тоа е верно да не ја прикажува црвената. Црвената беше прикажана повеќе како магента отколку црвена.
Очигледни беа две работти. Телефонот или имаше проблем со white balance или со приказ баш на таа боја. Не треба да се каже дека заради ова беше исместен цел спектар но за чудо воочливо беше само тоа додека остатокот беше „нечепнат“

Тогаш немаше GCAM-ови ама имаше Esato Forum на кој можеа да се најдат камера драјвери кои можеа да се твикуваат по желба па дури и да прават монструозно големи фајлови од 4 MB.

лонг стори шорт
На крајот однекаде пронајдов Pantone лепеза со основни бои, ја сликав во еден куп ситуации па потоа одокативно ја подесив црвената да биде црвена и сето тоа го зачував како Акција во Фотошоп. Резултатите беа спектакуларни.

Од тука па натаму сите слики од фолдерот ги протнував низ Фотошоп со таа акција во batch.

Ти сугерирам да направиш нешто слично и со твоите телефони. Сум експериментирал многу.
Фали оштрина по ивици? Done! Имам хроматска аберација во високо контрастни сцени? Done.
Додуша хроматска аберација на толку мали објективи или не се појавува или веќе е софтверски средена.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Да почекаме да искочи официјално изгледа ќе има апдејт, сликиве се ок ама ништо импресивно....

9301336233.jpg


0608626183.jpg

Мислењето е автоматски споено:

Не ми е јасна филозофијава „Имам аудиофилско појачало од 10.000 евра ама јас сепак сакам да ставам и еквилајзер“
А ваму се искршиле да ги направат high fidelity.

Но, добро. Ти си знаеш

На времето™ кога користев Sony Ericsson C905 истиот имаше една незгодна особина а тоа е верно да не ја прикажува црвената. Црвената беше прикажана повеќе како магента отколку црвена.
Очигледни беа две работти. Телефонот или имаше проблем со white balance или со приказ баш на таа боја. Не треба да се каже дека заради ова беше исместен цел спектар но за чудо воочливо беше само тоа додека остатокот беше „нечепнат“

Тогаш немаше GCAM-ови ама имаше Esato Forum на кој можеа да се најдат камера драјвери кои можеа да се твикуваат по желба па дури и да прават монструозно големи фајлови од 4 MB.

лонг стори шорт
На крајот однекаде пронајдов Pantone лепеза со основни бои, ја сликав во еден куп ситуации па потоа одокативно ја подесив црвената да биде црвена и сето тоа го зачував како Акција во Фотошоп. Резултатите беа спектакуларни.

Од тука па натаму сите слики од фолдерот ги протнував низ Фотошоп со таа акција во batch.

Ти сугерирам да направиш нешто слично и со твоите телефони. Сум експериментирал многу.
Фали оштрина по ивици? Done! Имам хроматска аберација во високо контрастни сцени? Done.
Додуша хроматска аберација на толку мали објективи или не се појавува или веќе е софтверски средена.

Братко и мeне ми е ќеиф да обработувам RAW фотграфија, но не секогаш можеш да извадиш добар резултат од тој фајл, многу се битни првичните информации кои се во тој оргинален фајл, а тие во случајот на Sony од старт се со дефицит.

Филозофијата е кристално јасна. За да се нафатам да сликам ексклузивно во RAW тоа сликање треба да понуди ЗНАЧАЈНО подобри резлтати од JPG, еве ако сликам во RAW на GCAM изворниот податок/фајл е со веќе стакувани фремови, и драстично помалце шум без никаков негативен ефект на детали или губење време за пеглање во пост, самото стакување го чисти шумот - тоа го нема кај Sony, за да го има треба да стакувам мануелно, тој процес бара додатен програм, додатно врме, повеќе простор, и лимитрани опции за обработка и се тоа за финално еднаков или за нијанса подобар/полош резултат? нема логика. Згора на тоа овој сензор е на еднакво ниво до технолошки апсект со GN1 можда за нијаааанса подобар но софтверски значајно лимитиран, кога би можел да манипулирам со Pixel 6/Sony сензорот во GCAM со истите опции тоа би било веќе супер интересно, така имам apples to apples споредба, вака од старт ќе го осакатиш хардверот на Sony vs оној во PIxel 6/Mi11U. Aко на пример имам фрка со изгорени хајлајти во тешки сцени, и за тоа имам решение, затоа што GCAM поддржува HDR bracketing, Sony не, што значи од старт тргам со 2 проблеми решени...... Сони на кратко ставаат сензор од камера во телефон, но го лимитираат на обработка на фотографија како за камера, наместо да ги ги спојат бенефитите на двете страни како Google/Samsung/Xiaomi они го лимитираат значајно сензорот....
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.382
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно