1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Sony KD-55XE8096 + USB 3.0 to LAN Adapter

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од DareDevil, 9 Мај 2019.

1. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Незнам дали некој друг од вас се сретнал со оваа проблематика, но Sony телевизорите во 21ви век користат 100Mbps мрежна карта која според ова не е ниту NIC туку е USB2 to LAN која преслаба за стримање на 4К Blu-Ray од NAS.
    Пробав ова да го средам со USB 3.0 to LAN Adapter, но безуспешно. Телевизорот воопшто не го пронаоѓа адаптерот, дури ни на 2.0 портите.
    За да се уверам дека работи го пробав адаптерот на PC и Android TV Box и двата уреди го препознаа во секунда без никаков рестарт или инсталација на било што друго.

Конфигурација:

Телевизор:
    • Производител: Sony
    • Модел: KD-55XE8096
    • Година: 2017
    • Верзија на андроид: 7.0 *
    • Chipset: MediaTek
    TV Box:
    • Производител: Tronsmart
    • Модел: Vega S95 Telos
    • Година: 2015
    • Верзија на андроид: 5.1
    • Chipset: Amlogic
    USB to LAN adapter: Ugreen USB Ethernet Adapter USB 3.0 2.0 Network Card to RJ45 Lan

Некоја препорака како да се инсталира адаптерот во телевизорот? Или единствено решение е да си купам MiBox за да имам можност за 4К стримање.

* Постои верзија 8.0 за телевизорот во која можно е да има driver за вакви уреди, но има BUG кој прилично ќе ми смета поради тоа што имам Surround поврзан на ARC.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,827
    5,008
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Голема работа што ланот е тиња, збрцај pc преку hdmi или box-от ако е добар...

3. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Box-от е супер и стрима 4K како од шала, ама сум платил убава сума на пари за телевизорот да има Android, LAN итн. без намера да купувам или поврзувам дополнителен хардвер на него. Плус тоа тој box го користам на друг телевизор во друга соба.
    За поврзување на PC не ни размислувам, доколку нема начин да се убрза конекцијата на самиот телевизор ќе одам на нов TV Box.

4. 123456

123456
    Gaining Experience

812
    400
    12 Април 2013
    Машко
    и јас имам проблем со кинеско усб на филипс андроид едноставно не го препознава

преку вифи не можеш да стримаш 4к?

5. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Баш овој адаптер и другиот со hub на Ugreen се многу препорачани за андроид уреди. Работат со боксови како MiBox и слични, а читав од корисник дека без проблем му го пронашол TCL телевизор, но сепак Sony нејќе. Инаку и преку WiFi е исто сра*е. Значи зборувам за full Blu-ray без никаква компресија кој е 40+ GB. Со компресирани 4К филмови нема мака.

6. 123456

123456
    Gaining Experience

812
    400
    12 Април 2013
    Машко
    Од каде симињаш 4к некомпресирани филмови да пробам да видам како ке работи кај мене?
    појма немам дали се компресирани или не ама преки вифи 5г лета без проблем.
    4k.png

7. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Rarbg -> Movies / FullBD

8. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,384
    12,508
    2 Август 2012
    Машко
    Од што стримаш?

9. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Сите телевизори се со 100Мбпс ЛАН. Не се само Сони. И јас тоа го дознав одкако земав ЛГ висока класа и прво си реков нема шанси, ама ете имало. И јас симнувам доста често такви рипови од по 40-50ГБ и баш мерев и видов дека не моменти имаат битрејт од преку 120-130 Мбпс што кажува дека неможе да се стрима преку ланот на тевето. За првпат во животот ке дадам изјава дека треба да се користи ЊиФи наместо кабел. Тестирав со вирелес на 2.4 (така и измерив дека иде преку 130 Мбпс) ама 2.4 не е доволно. Прејдов на 5Гхз... тука добив најдобар експириенс, ама пак на моменти знаеше да сецне.

Ова беше еден прилично скап тест за мене... покрај скапиот телевизор, купив и хАП АЦ2 и Јунифај АП АЦ Про и пак немам булетпруф решение. Меѓу хАП-от и Јунифајот немам некоја битна разлика во перформансот, ама планирам деновиве да пробам малку со твикување да не ке извадам боље резултати ама искрено мислам дека ЊиФи модулот на телевизорот е веќе лимитот.

Единствено булетпруф решение мислам дека е нов уред, некој што со телевизорот ке се поврзе на ХДМИ, а на мрежа ке се поврзе со гигабит. Ама искрено тоа е тест што нема да го направам, реално не гледам таква потреба. Едно време се мислев да купам Веро 4К со ОСМЦ, околу 100 фунти е, ама моментално ке живеам вака, сепак многу малку контент е тој за кој ми треба ова решение.

Инаку тестирањата ги правев во First Man од рарбг, некаде околу 50+ гигабајти. Просечен битрејт мислам дека му беше околу 50 Мбпс, ама на почетокот од 3та до 5та минута има интензивна сцена кајшто преоѓаше 130 Мбпс.

Едит: Заборавив да споменам дека истиот фајл, истата сцена стримана преку гигабит на персонален сметач нема проблем, а исто и на лаптоп.
    Ако не се лажам еднаш веќе дискутиравме со @igor_xxxx на темава во некоја тема па може и он да сподели искуство, не ми текнува што се деси на крај.

Последна промена: 11 Мај 2019
    На shifty, efto, DareDevil и уште 6 други им се допаѓа ова.
  10. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,228
    1,288
    10 Септември 2010
    Се откажав, никако не успеав да добијам стабилен 4К пренос преку мрежа на Сони-то.

100mbps мрежа не беше доволна (ради глупото Сони), а WiFi немав нерви да тестирам со оглед на тоа што требаше да инвестирам во нови уреди и не беше сигурно дека ќе работи перфектно.

Бидејќи 4К филмови гледам едвај еднаш неделно, користам решение од 20-ти век, односно содржината ја симнувам на NAS, па кога сакам да гледам филм, го поврзувам NAS-от со USB во Сони-то.Во екстремни случаеви кога филмот е со огромен битрејт, користам USB 3.1 за плејбек.

Глупово решение, ама се трпи ради немање време за гледање филмови како некогаш :)

На Krkac, DareDevil, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
  11. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Дечки направив сабајлево тестови на LAN/WiFi на двата уреди, ќе ги споделам подоцна штом се вратам дома.

Speedster, omegaRED и на Oktar им се допаѓа ова.
  12. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Ете ме конечно со тестовите. :)

Sony KD-55XE8096 LAN

Sony KD-55XE8096 WLAN

Tronsmart Vega S95 Telos LAN

Tronsmart Vega S95 Telos WLAN

Ова е квалитетот на сигналот на вифи на box-от. AP-то е веднаш зад ѕидот.

IMG_20190511_120024.jpg

Конфигурацијата на мрежа е следна:

Technicolor 7200(VIP) -> TP Link WDR4300(DD-WRT) -> UAP AC Lite

Не направив тест на PC воопшто, зошто нема никаква потреба сите 4к се репродуцираат како од шала.

13. 123456

123456
    Gaining Experience

812
    400
    12 Април 2013
    Машко
    и јас имам Technicolor 7200 vip исто со шаоми ми 4 рутер на 5г немам никаков проблем. модел на тв ми е philips 55pus7303/12 исто гледам преку коди одиш и ти , исто и јас само преку плекс сервер преку UPnP.
    60385357_2332575660099329_6697900605035249664_n.jpg 60338137_331820730858264_1039717947779579904_n.jpg

14. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Full BD е филмот?

15. efto

efto
    Gaining Experience

268
    207
    19 Април 2007
    Начекав по интернетов совет како да се подобри брзината на WiFi. Во апликацијата од LG-то Screen Share одиш на Listen Mode и го ставаш на Off.
    Кога ќе одбереш ќе видиш "...Listen Mode affects Wi-Fi performance. If Wi-Fi connection is unstable, switch the mode off."

16. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,827
    5,008
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Брат...не си дал доволно пари за да имаш се комплет. Биди задоволен со прекрасна слика, за тие пари таква слика нема да добиеш на друго место, со се комплет

17. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Дадов. Истиот панел го имаше на Sony со обичен смарт без андроид, но сепак платив повеќе да ги има тие опции кои после се испаѓа дека за џабе се платени и пак треба да се купува додатен хардвер.

18. shifty

shifty
    Модератор

983
    1,278
    5 Септември 2009
    Наидов на истава работа кога купував телевизор. Се мислев дали вреди да се доплатат 200+ еур. за андроид, ама самите хардверски лимитации на телевизорот ме натераа да одам со дополнителен хардвер и smart tv.

На DareDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,827
    5,008
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Oktar гледам пробал да ти долови во кратки црти. Прво и јас не знаев дека LAN-от е ограничен на 100че (mbps). Друго, јас во уште пократки црти ќе пробам да доловам. Пошо досега немам симнувано 4k ultra hd видеа (пошо не ни имам телевизор нити монитор, во кратки црти) , приметив дека некои рипови им се намерно рипувано во многу поголем битреит од што е потребно. Ти да речеме ако сакаш да стримаш 4к blu ray преку Wifi-то, пошо гледам 220 mbps (27.5 mb/s) достигнува брзина, таа брзина доволно е да стримаш било кој од трите ОРИГИНАЛНИ верзии на 4k Blu Ray како што се снимаат на нив. А, тоа е со максимален битреит од 128 mbps. Се движат од 82 mbps , тие од 50гб блурееви, па после од 66gb со 108 mbit/s (постручно е да речеме mbit/s , а е и толку mbps, t.e. 108 mbps или 13,5 mb/s) и последната верзија е 100 gb 4к блу реи со 128 mbit/s t.e. 128 mbps или 16 mb/s. Е сега, гледам понови рипови на rarbg на пример, намесно да ги рипуваат со ист битреит, ги рипуваат со во некои случаи двоструко поголем битреит, пример видов 4к блу реи рип од документарец со 43 mb/s video bitrate, а тоа е 330 mbps , значи ти треба конекција од 330 mbps за да можеш да го стримуваш преку wifi. А, истиов рип ако го префрлиш на хард диск, се кладам нема да има проблем плеерот во Телевизорот да ги плејува овие рипови. Она што е проблем за рипови со страшно голем битреит е интернет конекцијата, во принцип. Примеров со 43 mb/s video bitrate илл 330 mpbs, не ни постои таква понуда на толку брз интернет и е невозможно да се стримува, каков сакаш телевизор да купиш и најскапиот да е...
    Значи, за да стримаш видеа релативно без проблем ќе треба да гледаш да се до 27,5 mb/s video bitrate риповите.

Инаку, документарецот оригинално е снимен и зафаќа 25 gb 4k blu ray , т.е. снимен е на 50 гигабајтните блу реЈеви , со 55 mbps bitrate. Значи типот со рипот забегал со x5 video bitrate

20. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Само би додал дека сите овие рипови се со варијабилен битрејт и наведениот е просечен. Затоа на одредени сцени имаш сецкање а на повеќето не. Еве како изгледа стримот.

Screenshot_21.png Screenshot_22.png

На prichina и DareDevil им се допаѓа ова.
  21. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Си завршил работа, јас кога го земав викам дали да одам на TV + добар TV Box од типот на U9-H/Shield или овој со андроид.
    Ај викам ќе го земам овој, подобра компатибилност ваљда има Сони направено се да работи како што треба. И не дека не ги исполнува тие очекувања, но ова со мрежната картичка ме збуни...

На USB нема проблем со репродукција. Никаде не реков дека проблем е до процесирање на сликата. Главен проблем се мрежните конекции на телевизорот.
    Тоа што го гледаш на Wi-Fi е брзина на BOX-от, не на телевизорот. Од самите видеа можеш да видиш дека репродукција преку двете мрежи на телевизорот е катастрофа.

Eве малку повеќе инфо за битрејтот на филмот кој е тестиран:

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
  22. moongose

moongose
    Unstoppable

1,820
    2,051
    19 Јули 2013
    Кој е тој филм? Да не си ги измешал мерките, да не е 43 Mb/s т.е. 5,4 MB/s. mb/s и mbps е исто.

23. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,827
    5,008
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    На rarbg го има, не сум измешал , mb/s беше битрејтот

Europe.4K.2015.DOCU.2160p.BluRay.x265.10bit.SDR.DTS-HD.MA.5.1-SWTYBLZ

Video
    ID : 1
    Format : HEVC
    Format/Info : High Efficiency Video Coding
    Format profile : Main 10@L5.1@High
    Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
    Duration : 1 h 36 min
    Bit rate : 45.6 Mb/s
    Width : 3 840 pixels
    Height : 2 160 pixels
    Display aspect ratio : 16:9
    Frame rate mode : Constant
    Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
    Color space : YUV
    Chroma subsampling : 4:2:0
    Bit depth : 10 bits
    Bits/(Pixel*Frame) : 0.229

п.с. Сум измешал само, наместо 45.6 , јас запаметив 43....ама и на памет ја кажав, пошо знам дека беше приближна цифра.... а, 2-3 mb/s дали сум утнал или не, не е тоа поентата, туку поентата е дека постојат такви рипови....а оригиналниот е со , како што кажав погоре, тој битрејт, го има по кинески форуми , сајтови, срања. Многу неверувања во муабетите имаме, предрасуди некои, се бега од поентата на муабетот, осим Октар шо укапира, никој друг не укапира изгледа...Во последниве 10 години, се така некаков муабет се влечка, едвај се развиваме психолошки :) Тоа шо ни е сервирано на тацна, тоа е...Буњаковец :) Ми го скрши филмот, јас не дека сум некоја екстремно интелигентна личност, ама ме праиш глуп со сила :)

Последна промена: 14 Мај 2019
    На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  24. moongose

moongose
    Unstoppable

1,820
    2,051
    19 Јули 2013
    Мешаш мегабити и мегабајти. Ете го битрејтот - 45 мегабити во секунда, не мегабајти. Ете и 48 нека биде. Но не се 330 и воопшто не е пет пати зголемен битрејтот во однос на оригиналот.
    Впрочем големината на фајлот е 33 гигабајти, а времетрањето е час и 36 минути. Подели ги едното со другото истата бројка ќе ја добиеш.

FLEGMA, Oktar, Necromancer и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,827
    5,008
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Ништо немам измешано, не разбираш што се збори. Пак истото го правиш, нејсе...ај да прекинеме, нема потреба да правиме муаебет понатаму, секој со своите Думи.
    едит: Уствари чекај, да sирнам уште еднаш, сакаш да ми кажеш дека е погрешно напишано, океј, укапирав што ми зборуваш. Океј изгледа дека е така, сум измешал нешто тогаш поради тоа што е лошо напишано
    едит2: Пак нешто ми е матна математиката, не знам за што конкретно "се бунам"...aj виекнд ќе видам, некако целиот муабет ми дава off puting чувство. :)

Последна промена: 15 Мај 2019
    На moongose и Oktar им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. sumi
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    1,446
  2. Pinceta
    Одговори:
    11
    Прегледи: