• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sony Ericsson XPERIA X10, Motorola MILESTONE

  • Ја почнал/а темата
  • #1

the.Escapist

Intern
21 јануари 2009
266
20
Во минатите два дена беа претставени два телефони со Android, долгоочекуваниот XPERIA X10, како и GSM верзијата на DROID, Motorola MILESTONE.

MILESTONE е првиот high-end телефон на компанијата по подолго време, и воедно првиот и засега единствен телефон со Android 2.0. Поседува QWERTY тастатура на лизгање, голем 3.7 инчен мулти-тач екран на допир (480 x 854 пиксели), моќен 550 MHz ARM Cortex A8 процесор како и стандареден сет на фукции за овој тип на телефони (5 мегапикселна камера, Wi-Fi, GPS...)Вториот телефон, XPERIA X10 поседува уште помоќни технички спецификации: 4 инчен екран (исто 480 x 854 пиксели), 1 GHz Snapdragon процесор, 8 мегапикселна камера... доаѓа со Android 1.6 но со посебен кориснички интерфејс развиен од SE.MILESTONE се очекува да се најди во продажба за брзо време, додека заинтересираните за XPERIA X10 ќе мора да почекаат до почетокот на следната година.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Droid работи исклучиво на CD-MA мрежи како што се Verizon Wireless во САД и слично.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Sony ми се свиѓа поради Андроидот.Системот кој го користат на нивните други Сони Ериксон телефони не е ништо посебно.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
PS

Ке има ли апгрејт за X10 на поновиот Андроид 2.0 пошто овој е со претходната верзија.До следната година можеби ќе излезе уште понова верзија од Андроид.Инаку гледав видеа за него и доста паметно осмислено.Првиот телефон од Сони ериксон за кој би рекол дека вреди
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,529
930
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
X10 ќе користи Андроид 2.0
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

the.Escapist

Intern
21 јануари 2009
266
20
оф-топик

Во меѓувреме T-Mobile почна да го продава засега технички најопремениот Sony Ericsson телефон - Satio.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Оф топик?:ha:

Каква врска има тој Сони Ериксон од Т-Мобиле и овој тука што е во темата
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
sega za sega samo Motorola Droid e na 2.0 , a pak na hero i magic ke mozi da se update-uva . Xperia e na Android Donut, version 1.6 i neznam dali ke mozi da se update-uva
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,208
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно