1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Sony Ericsson Satio VS Sony Ericsson X10

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од sumi, 23 Јуни 2010.

1. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    Планирам да направам upgrade на мојата мобилност,
    Лап-топот FJ од 15" брка работа до некаде, малиот netbook Asus EeePC исто многу помага.
    Околу сегментот на вистинска мобилност односно мобилен телефон (smart phone) користам SonyEricsson P1i кој ги има сите функции кои ми требаат, само некако премногу е ми е бавен со оглед дека е постар модел а користам се повеќе и понови апликации и сакам во овој сегмент да добијам на брзина и нормално да го проширам и сегментот на работи кои можам да ги завршам со телефонот.

Се мислам помеѓу Sony Ericsson Satio и Sony Ericsson X10 .
    И двата телефони се закон сепак X10 е некаде за 4000-5000 денари поскап во postpaid.

Но ми треба ваше мислење разликата во цена не е проблем, битно ми е кој од овие би ми завршил повеќе работа.

На мобилниот главна работа ми се мајловите, fring, како и сурфање на сајтови кои би сакал да ги отварам што е можно побрзо со сите елементи ( флеш нормално ) и нови технолгии и веб апликации.
    Останто кориатам камера како и некој гиковски работи како Mobile TV и филмови на мобилниот :).
    Не слушам музика и слично но би било одлично кога би можел да слушам shoutcast радио стиминг ако е возможно.

И двата се добри телефони имаат и двата добри оперативни системи само некако немам искуство со android па ме интересира во споредба со преработениот simbian S60 кој се наоѓа на Satio дали би ми завршил повеќе работа во бизнис сегментот.

Од друга страна ако нема голема разлика не би сакал да фрлам 4000-5000 денари за ништо.

Чекам ваши предлози.

Поздрав

2. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    X10-ката е подобра со подобар екран и со Виндовс Мобиле мислам. Моментално на тест ја имам X1 и мозам да казам дека е навистина добар телефон,ама сепак X10 е со посилна камера од 8 мп мислам и плус е постилска од сатио.

3. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    X10 има Android 1.6
    Satio има Simbian S60 преработен :)

Satio ima 16M екран ама помал.
    X10 65K екран ама поголем.

4. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Подобро Андроид отколку симбиан. А тоа за екранот дека е 65к не се грижи сликите што ги прикажува се одлични.И X1-цата има екран 65к,па дава многу подобра слика отколку другиот телефон што го имам со 262к,поради тоа што пикселите на екранот се многу мали на X1.

5. AlexM

AlexM
    On your way to fame

956
    519
    14 Јануари 2009
    Кога јас би избирал би го зел X10 поради што вози Android и има поубав дизајн според мене,X10 има најубав дизајн досега што сум видел на smartphone ептен ми се свиѓа.
    Единствено нешто шо не ми се допаѓа на сатиото е тој симбианот кој полека,полека му помина времето исто како и на windows mobile.
    За X10 ќе излези update кај да е до 2,2 froyo android

6. AlexM

AlexM
    On your way to fame

956
    519
    14 Јануари 2009
    X10 има 65к има голем дислпеј со висока резолуција 4инцен со 480 x 854 pxl нема да осетиш разлика во квалитетот на сликата помеѓу двата телефони.
    Обично сите симбиан телефони имаат 16М бои,бојата е и до оперативниот систем како што windows mobile препознава само 65к ефективни бои иако мојот omnia2 има 16M а исто така имам Diamond со WM и со 65к бои разлика на квалитетот е само во тоа што omniata ima AMOLED дисплеј.мала споредба.
    Не се грижи за квалитетот на сликата 4инцелн дисплеј со висока резолуција и многу осетлив дисплеј има X10.

7. Taurus

Taurus
    Модератор

2,352
    1,038
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Јас би го одбрал Sony Ericsson X10

Главни причини би биле:
    DISPLAY: 480 x 854 pixels, 4.0 inches
    MEMORY: Internal 1 GB storage, 384 MB RAM
    OS: Android OS 1.6 (се надевам може или ќе може да се надгради на 2.x), а тука е и маркетот со огромен број бесплатни апликации - http://www.android.com/market/#app=com.epocrates
    CPU: Qualcomm QSD8250 Snapdragon 1 GHz processor
    MEMORY: Internal 1 GB storage, 384 MB RAM

8. goce ilievi

goce ilievi
    Intern

633
    43
    2 Март 2010
    И јас кога би бирал би одбрал 10.Порано ја имав првата серија на хперија и премногу бев задоволен.За овој сатио не би можел ништо да ти кажам.

9. tazeclence

tazeclence
    Intern

160
    14
    4 Јануари 2009
    Xperia X10 е сепак подобар избор, работи на Android, на почеток може да ти биде потешко за разбирање, но нуди многу повеќе можности од Symbian Os кај SE Satio.

Тоа се сосема различни телефони, ако земеш Satio исто како да си земал Nokia телефон. Према мене 10 години наназад се од Xperia X10.

Слични теми
  1. npoptomov
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,012
  2. Renold
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    463
Вчитување...