• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sony a6400

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
40
160
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 @3.7Ghz w/ Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB-350M-gaming 3
Storage
Kingston UV500 240gb 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 8gb G1 gaming
Case
SAMA Inpower Canty III
OS
Windows 10
Здраво, во последно време размислувам да сменам апарат од Никон Д5300 на Сони а6400, главен приоритет ми е night,street и long exposure сликање, ме интересира дали некој има а6400(или било кој од оваа серија 6100/6300/6600) и како е задоволен од апаратот од аспект на low light(high iso) performance. Отворен сум за предлози ако има некој подобар апарат во овој ценовен ранг за тоа што ми треба мене.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
278
Скопје
www.instagram.com
Јас сум на A6300, генерално Sony се познати по одличен high-iso перформанс, ама штом главен интерес ти е night фото, јас би одел со A7II што е отприлика иста цена со кит ленс, поголем сензор = подобар high-iso перформанс. Ако си заинтересиран за половни, побарај и A7RII и имаш endgame апаратче за твојот use-case.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Зависно од тоа кои објективи ги имаш за никонот, може да размислиш за подобар објектив.

Ако имаш некаква колекција на објективи и баш си за понова технологија тогаш може да го разгледаш Z50 на никон. Со FTZ адаптер пасуваат сите F објективи плус и блиц ако веќе имаш..

Не сум имал Сони но секако А6400 ќе биде подобар од D5300. Вклучително и лоу лајт т.е. ќе ти дозволи повиско употребливо ISO. Но ништо до толку драстично за фотографија со неговиот APS-C сензор.

Со мирорлес добиваш нови можности при фотографирање. Nо најмногу промена ќе забележиш во видео и континуиран автофокус. Се согласувам со соговорникот од претходниот пост дека full frame сензор ќе ти годи многу повеќе за ноќна фотографија.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
40
160
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 @3.7Ghz w/ Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB-350M-gaming 3
Storage
Kingston UV500 240gb 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 8gb G1 gaming
Case
SAMA Inpower Canty III
OS
Windows 10
Немам никакви објективи купено за никонот, во план ми беше сигма 18-35 ф1.8 арт ама ми се виде скапо за еден објектив. И јас би за фулл фрејм ама објективите се доста по скапи. Разгледував Рокинон 12мм ф2 во комбинација со а6400 и мислам дека би било одлично за навечер.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
278
Скопје
www.instagram.com
Немам никакви објективи купено за никонот, во план ми беше сигма 18-35 ф1.8 арт ама ми се виде скапо за еден објектив. И јас би за фулл фрејм ама објективите се доста по скапи. Разгледував Рокинон 12мм ф2 во комбинација со а6400 и мислам дека би било одлично за навечер.
Разгледај и опција да направиш кит со винтиџ објективи, можиш со многу ефтино да поминиш ако не ти е битен аутофокус. Јас ги испродајв моите AF објективи :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
40
160
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 @3.7Ghz w/ Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB-350M-gaming 3
Storage
Kingston UV500 240gb 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 8gb G1 gaming
Case
SAMA Inpower Canty III
OS
Windows 10
И тоа разгледував, за мирорлес има многу евтини мануелни објективи што in the long run ќе ми биде поевтино со сони за колелција на објективи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
838,000
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно