• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Solitaire

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Секој од вас сигурно ја има играно играта Solitaire која доаѓа со инсталацијата на Windows-от. Како и секоја игра што ја има на пазарот така и оваа мала и интересна игра со карти си има свои тајни.
Ако сакате по секоја цена да ја добиете играта, тогаш во текот на играњето притиснете ја следнава комбинација од копчиња:

Alt + Shift + 2

Друга интересна скриена опција кај оваа игра е во режимот на Draw Three, односно кога играта ви дели по три карти наеднаш, само со притискање на уште една комбинација од копчиња играта да ви подели само една карта. Во текот на играта кога ќе треба да ви се поделат карти држете ја следнава комбинација од копчиња:

CTRL + ALT + SHIFT​

извор: makpcworld
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Првата тајна и не многу интересна, а втората ја има и регуларно:
Game -> Options и во делот Draw одберете Draw One.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Првата тајна и не многу интересна, а втората ја има и регуларно:
Game -> Options и во делот Draw одберете Draw One.

Не си ја разбрал убаво втората. Во Options има како да играш од почеток, а овдека тајната е да си менуваш во текот на една игра... Откако ќе избереш да играш со 3, веќе не можеш да менуваш во текот на една игра, преку Options. :)
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Abe idi igraj nekoja druga igra a ne tuka da mi kazuvas sifri ili sto da e za solitare.btw ovie i ne se nekoja tajna.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Не си ја разбрал убаво втората. Во Options има како да играш од почеток, а овдека тајната е да си менуваш во текот на една игра... Откако ќе избереш да играш со 3, веќе не можеш да менуваш во текот на една игра, преку Options. :)

You're right, my fault :p
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
nikoj ne ti kaza tebe licno.. taka da ako ne ti se dopaga ne citaj i ajt :bye1:

Slusaj batka ona so go napisav ne bese nameneto za ti da se navredis tuku samo za da ti kazam deka vo svetov(fala bogu)seuste ima igri koi se dovolno dobri da me trgnat ponastrana od solitaire a mislam deka i tebe mozat da te otrgnat od pomisla za igranje na gore navedenata igra.Zatoa ne se ljuti tuku prifati sovet i odi u prodavnica za igri a posle pisi so si igral.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
dobro batka :)
ne se nalutiv ama mnogu licno ja nasoci porakata deka "ti kazuvam tebe sifri za solitaire" .
Nikoj ne spomna deka treba da ja igrate igrata, tuku onaka e staven postot kolku da se znae deka ima nekoj trik i na taa igrica.

:bye1:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Aj eve i ja da dadam edna finta za minesweeper-ot:
Znaci koa ke ja uklucite igrava ke gi stisnite kopcinjava: xyzzy i + 2-ta shifta i gi drzite za 2 secundi posle osloboduvate i vo gorniot lev del od ekranot, eden piksel ke si ja menuva bojata dodeka go dvizite mausot nad minesweeper-ot. I dokolku tockata e bela onda nema mina, a dokolku e crna onda ima mina...:muahaha:
 

Атачменти

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    11,6 KB · Прегледи: 14

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Epa eve jas ke kazham za Free Cell.
Koga ke vkluchite nova igra pritisnete CTRL+SHIFT+F10 i ke vi izleze eden alert i ke ve prasha: Choose Abort to Win, Retry to lose or Ignore to cancel.
Izberete Abort i posle toa double klick na bilo koja karta and You Win FATALITY :]
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
sekad koa ke gi pustam igrive instantno gubam i mi pisuva you lose.Abe tolku me nerviraat so ednas gi izbrisav.ama da vi kazam edna dobra mala igra.se vika yahtzee(jamb mislam deka j avikaat kaj nas)po nekolku casa ja igrav na den(ne e malce za takva igra) i ne mi zdosadi.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.816
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно