Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Solid State Drives vs HDD

CIA

Intern
22 ноември 2007
14
0
Ova godina objaveni se novi tip na diskovi osnoveni na flash memorija SSD.
Mnogu se brzi diskovi ali i skapi :)

comparison-big.png

...According to SanDisk, their 32GB SSD could increase the end-user price by "around $600".
 

Атачменти

 • comparison-big.jpg
  comparison-big.jpg
  21 KB · Прегледи: 8
 • samsung-flash-pcb-pers.jpg
  samsung-flash-pcb-pers.jpg
  42,7 KB · Прегледи: 11

sote

Intern
22 ноември 2007
17
1
sto znaci deka ce bide RPM-ot 100 puta pobrz,vakov disk mislam deka zabelezav vo
ANHOCH i cenata izgledase strasno
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
не би требало да има RPM кај SSD ако не се лажам. базирани се на принцип на флеш меморија.
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Јас гледав еден на интернет Hyper Drive 4 се вика само сакам да пребарам дали можам да го најдам во македонија. Интересно е кај него што не е премногу скап затоа што на него може да се монтираат 8 x DDR 2 рам картици кои може да бидат максимум по 4 GB а тој доаѓа без нив па затоа не е премногу скап. Е сега на кој колкав му е џебот ќе си купи толку плочки меморија.

Инаку кај SSD дисковите кои работат на овој пронцип проблем е што за тие да ги задржат податоците мораат да бидат под одреден напон па затоа често се проследени со некое уредче кое ќе ги обезбеди неколку дена без вклучување на PC-то.

Инаку за брзината.... no comment :D
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.280
339
леле јако било ова нешто иднината на гејмерскиот свет (мислам на брзината):))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.228
Мислења
976.918
Членови
35.537
Најнов член
martin987
На врв Дно