Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Solaris 10

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Dali znaete ili ste se zaprasale koj ja nosi titulata "The most advanced operating sistem on the planet" ?
Toa e Solaris na Sun Microsystems koja e osnovac na dobro poznatata Java platforma.I ovoj OS kako i mnogu drugi e opensource i go koristat mnogu IT ingeneri.
Ako imate zelba da se zapoznaete so zverot na Sun Microsystems :) eve vi link: http://www.sun.com/software/solaris/get.jsp
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Da da... dobar, celosen, so vasha celosna kontrola vrznego, so mnogu konfiguriranje... Interesen!

Pochnaf da gu ucham. :D

Stefan
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Drago mi e se nadevam deka ke uzivate vo nego i ke zatalkate po negovite advanced option :D .
A veruvajte gi ima premnogu.
 

graf

Intern
9 април 2007
67
2
Sakakam da prasam gi vidov Linkovite Pa naracav eden Solaris pa sakam da prasam dali neso ke treba da platam(postarina ova ona) koga ke stigne,kako so mi rekoa za 2/4 nedeli
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Нема потреба од плќање, тоа е иницијативата на Sun Microsystems...
ќе ти стигне во сандаче и толку ;)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.815
4.482
i jас го нарачав.Иначе го имам работено,не е нашминкан ко Windows,али е тоб.Брз е мн (иако го работев на Spark машина на факултет).
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Se znae deka e brz.A ne Windows nasminkan od glava do peta a pozadi toa se krie nestabilnosta i greskite.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Decki imam desktop pc so lsednive karakteristiki:
Intel Pentium II - Katmai
400Mhz
64MB RAM na 133Mhz
512KB L2 Cache
16MB RivaTnt Graphic Card

Sakam da instaliram Solaris na nego, ama ne znam koja verzija, ima Solaris 6 ama me plasi da ne raboti mnogu sporo, dali moze nekoj da pise verzija i link
Fala
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Za da go instaliras Solaris ti treba vakva konfiguracija(minimalna): * Minimum of 256 MB of physical RAM (or 512 MB for PXE booting)
* Minimum of 2 GB of available hard drive space
* For SPARC platform-based processors, 250-MHz minimum
* For x64- or x86-based processors, 120-MHz minimum
* DVD or CD-ROM drive
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Decki imam desktop pc so lsednive karakteristiki:
Intel Pentium II - Katmai
400Mhz
64MB RAM na 133Mhz
512KB L2 Cache
16MB RivaTnt Graphic Card

Sakam da instaliram Solaris na nego, ama ne znam koja verzija, ima Solaris 6 ama me plasi da ne raboti mnogu sporo, dali moze nekoj da pise verzija i link
Fala
Мислам дека би требало Solaris 6 да ти работи на твојата конфигурација...
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Знам дека Solaris 10 немам шанси да го инсталирам на оваа конфигурација, ќе пробам со 6-ка па ако не оди ќе барам нешто послабо.
Фала во секој случај.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
И ја го нарачав, па сега чекам да стигне :)
Иначе, на факс имам работено малце во Solaris и не беше баш лесно да се снајдеш :) Ќе видиме сега како ќе биде :)
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
мене ми стигна соларисот и го инсталирав ама никако не можев да се поврзам на интернет, со линксот на пример не правам никакви подесувања дури кога го бутирам од live cd имам интернет. Малце го разгледав ама брзо се вратив на убунту.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Da navistina malce e tesko da se snajdes.Toa e bidejki povise e namenet za Java programiranje,dizajniranje i dr.Ne e za igrici tie raboti.Ne deka ne e tuku kreiran e za drugo.Sepak stabilnosta e na high level
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Site onie koi ne videle kako izgleda Solaris eve edna slika
gnome-solaris-desktop.jpg
 
D

DimitarMK

Гостин
Inaku mi stignaa tie 3-te DVD-a i ke go probame ovoj OS iako nikogas nemam raboteno na nego.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Прочитав дека веќе некој го има инсталирано...имам еден проблем при инсталација..зашто не ги јавува веќе направените партиции...туку само харддисковите..т.е. не можам да го инсталирам на направена и празна партиција..
Помош.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.107
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно