• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Software за дијагностика кај Alfa Romeo

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
538
291
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Како што гласи темата се бара некоја понова верзија која не crush-ува...
 
клуч, оправено преку XP
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,097
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Понова верзија од кој софтвер?
Јас имам софтвер кој исчитува грешки кај Фиат, вклучително и Ланча, Алфа, Крајслер, Џип и Ферари. Тебе кој ти треба?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,381
1,005
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
А да пробаш со друг бренд на автомобил?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
415
529
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Понова верзија од кој софтвер?
Јас имам софтвер кој исчитува грешки кај Фиат, вклучително и Ланча, Алфа, Крајслер, Џип и Ферари. Тебе кој ти треба?
Кој софтвер за Фиат користиш ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,097
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,097
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
A нешто за VW и групација?
VAG = VW, Audi, Porsche, Bentley, Lamnborghini, Шкода, Сеат.

Другарче лани намина со Jaguar XJ и со чек енџин сијаличка попатно од Newcastle до Измир, застана да провериме, видовме дека притисокот во системот за ладење е намален, најдовме дека пушта пареа од некое црево, најдовме некое панцир црево од локален мајстор, го сменија, стигна типот до Измир и назад и еве го до ден денес Јегот тера со истото црево.

Муабетот ми е, алатката е доста корисна, имам решено голем број на проблеми со него, но мал процент од дефектите па немаш шанса да ги решиш додека не ја расклопиш колата у делови.
 

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
537
529
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Овој, со дополнителни PID-ови за Fiat Chrysler Group. Имам и други за GM, PSA, Hyundai, VAG, Ford, Renault....
Каков уред користиш за дијагностика? Јас неодамна купив creader 3001 и се испостави дека не работи за опел.
 

incognito

Intern
28 март 2020
35
33
VAG = VW, Audi, Porsche, Bentley, Lamnborghini, Шкода, Сеат.

Другарче лани намина со Jaguar XJ и со чек енџин сијаличка попатно од Newcastle до Измир, застана да провериме, видовме дека притисокот во системот за ладење е намален, најдовме дека пушта пареа од некое црево, најдовме некое панцир црево од локален мајстор, го сменија, стигна типот до Измир и назад и еве го до ден денес Јегот тера со истото црево.

Муабетот ми е, алатката е доста корисна, имам решено голем број на проблеми со него, но мал процент од дефектите па немаш шанса да ги решиш додека не ја расклопиш колата у делови.
Само ради чек енџајн сијаличката прашувам.. до сондата е али не сум со план да ја мењам пошто нема никаква улога освен шо троши 1литро плус бензин отприлика и повеќе издувни гасови,али се вози на плин и не е страшно :D
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
415
529
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,097
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Извини, требаше да има линк до софтверот во постот ?
Да, сори сум го испуштил:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torque&hl=en
 
Каков уред користиш за дијагностика? Јас неодамна купив creader 3001 и се испостави дека не работи за опел.
Не користам уред за дијагностика.
Користам само OBD2 to Bluetooth адаптер, го врзувам со мобилен телефон или компјутер на кој има софтвер: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torque&hl=en

Работело со сите возила до сега освен со една Алфа 145 1.4 мотор, која имаше некој кастом порт на Фиат а не OBD2.

OBD2 адаптерот само праќа параметри од компјутерот до софтверот а потоа софтверот понатаму ги толкува. Постојат стандардни показатели кои се исти за сите марки возила, како на пример брзина, брзина на вртење на брегаста, температура на разладна течност, температура и волтажи на ламбда сонди и други. Но постојат и некој специфични показатели кои ги има секоја марка посебно, затоа е потребно плагини со специјализирани показатели за одредени марки. Истото се однесува и на кодовите за грешки, има стандардни а има и нестандардни. нестандардните се додаваат преку плагини за одредената марка на возило.
 

incognito

Intern
28 март 2020
35
33
Да, сори сум го испуштил:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torque&hl=en
 


Не користам уред за дијагностика.
Користам само OBD2 to Bluetooth адаптер, го врзувам со мобилен телефон или компјутер на кој има софтвер: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torque&hl=en

Работело со сите возила до сега освен со една Алфа 145 1.4 мотор, која имаше некој кастом порт на Фиат а не OBD2.

OBD2 адаптерот само праќа параметри од компјутерот до софтверот а потоа софтверот понатаму ги толкува. Постојат стандардни показатели кои се исти за сите марки возила, како на пример брзина, брзина на вртење на брегаста, температура на разладна течност, температура и волтажи на ламбда сонди и други. Но постојат и некој специфични показатели кои ги има секоја марка посебно, затоа е потребно плагини со специјализирани показатели за одредени марки. Истото се однесува и на кодовите за грешки, има стандардни а има и нестандардни. нестандардните се додаваат преку плагини за одредената марка на возило.
Дали можеби знаеш каде можам да набавам ОБД2 до блутут адаптер?
 

riki_staff

Gaining Experience
28 ноември 2015
468
236
Понова верзија од кој софтвер?
Јас имам софтвер кој исчитува грешки кај Фиат, вклучително и Ланча, Алфа, Крајслер, Џип и Ферари. Тебе кој ти треба?
Тишлер дај продај ми ако имаш MultiEcuScan,шо ќе ти е на тебе

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,620
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно