• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Software Testing - завршена обука.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stevo123123

Intern
25 јануари 2018
1
0
Здраво другари,

Би сакал да ви се обратам на овој форум со прашање кое е поврзано со Software Testing. Пред околу 2 месеци завршив обука во СЕМОС Академија за Software Tester и се стекнав со 2 сертификати (Manual Testing) за завршен тренинг. Имавме пракса во една фирма, али таа пракса беше колку да се каже- дај парите, еве ви една бош пракса. Би сакал ваше мислење, при завршување на ваква обука, каде може еден студент да се обрати со цел да се здобие со практична работа од оваа област.Пробав во повеќе фирми (без никаков feedback), пробав како freelancer (практично,хонорарно) да работам правејќи exploratory testing, но сепак не е доволно за да се вметне во CV. Ниедна фирма во која имам прашано, аплицирано, никаде немам прочитано дека тие нудат пракси.Во блиска иднина би сакал и ISTQB да го полагам (почетното ниво - Software Testing Foundation) а за до тогаш планирам некаква пракса (Ако е можно воопшто со ситуацијава -COVID).Понатаму би се нафатил и на Automation Testing(со оглед на тоа дека се повеќе и повеќе се бара).Секаков ваш совет би бил добредојден.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
122
222
Скопје
davorminchorov.com
Освен аплицирање по фирми како што спомна, друга опција е да се придружиш на некој тим што веќе изработува некаква веб апликација (ако тој правец планираш да го тераш, како пример) и да им помагаш при тестирањето.

Ако не успееш да најдеш некој тим или поединец програмер, можеш да пробаш во некоја програмерска заедница да влезеш и да прашаш дали може да помагаш и да учиш. Сум видел неколку луѓе на Reddit имаат пишано за такви идеи дека сакаат да почнат проекти. Друга опција освен Reddit, можеш да влезеш на некоја Discord / Slack заедница каде што има канали и се дискутира за соработка на проекти.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,163
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно