1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Софтверски или хардверски проблем со iPhone 6?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од lynx, 19 Април 2019.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Телефонов е влезен во некој boot loop, се појавува логото и ќе се рестартира или пак седи цело време на логото. Може да се влезе во recovery mode (обичен или DFU), iTunes познава дека е нешто корумпирано и после тоа може да се направи или upgrade на последна верзија на iOS или restore.
  Кога се прави restore почнува процесот на бришење, на пола работа екранот станува како на сликите и така стои се додека iTunes не појави грешка дека нема комуникација (error 9).

  Батеријата му е сменета со нова, но истото се случуваше и со оригиналната батерија, а истата е сменета баш поради оваа причина. Дисплејот пред да почне restore не прави никакви проблеми, си ги прикажува connect икончето на iTunes и логото без линии и деформации. Пробано e со 2-3 различни кабли на два различни компјутера.

  Прашањата ми се дали некој имал слично искуство, се работи за хардверски или софтверски проблем, дали може сам да го средам или мора на сервис?

  Едит: заборавив да напоменам дека според некои препораки ако има црвен екран (во овој случај не е цел само има линии) да се исклучи предната камера затоа што може кабелот да е оштетен и така да се направи restore. Ова е пробано, истото се случува и со физички исклучена предна камера.

  2019-04-19 20.35.22.png 2019-04-19 20.35.28.png
   
 2. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  364
  353
  1 Јануари 2016
  Машко
  Дали проба само со itunes или проба и со по профи програми за на макбоок ...

  Има 3-4 програми што се доста профи за ипхоне конкретно што го вракаат од мртвите тел .

  Едниот програм е phonerescue
  PhoneRescue for iOS 3.7.2.20190328 download free | Mac Torrent Download

  Reiboot побарај го мислам дека е но.1

  Овој исто мислам може да брка раб
  Mac FoneLab for iOS 9.1.52 download free | Mac Torrent Download

  Можеш и овој програм да го пробаш само јас ме го знам овој

  PhoneClean Pro 5.3.1.20190408 download free | Mac Torrent Download

  П.с на торент странатс има уште 2-3 програми што се исто многу добри како првиот само сум на моб пс неможев дс ги најдам
   
  На lynx му/ѝ се допаѓа ова.
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,833
  1,365
  10 Август 2010
  Машко
  Извини за офтопик, ама морам да го направам ова. :D

  @vlavot иПхонево кинеско изгледа, вистински иПхоне не се расипува, нели?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  434
  1,250
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @lynx 95% отидена е nand меморијата. При удар, корозија, потрес или "преоптоварување-загревање" се случува краток спој на pp3v0 или на pp3v3. Има неколку сервиси што имаат читач/флешер на nand со можност за reball. Колку ти се исплати за уред што лесно се наоѓа за 6/8к не знам, но секако ако си имаш податоци и слики што ти се битни се поправа. 6ките и 7ците највеќе патат од nand-от и audio чипот, а се зезне нешто од тие две се случува фамозниот apple loop disease.
   
  На lynx му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Фала на одговорите, од тие алатките немам ништо пробано само iTunes ќе видам со нив дали можам нешто да направам. Ако не сака така ќе испадне проблемот што го кажа иван1500, хардверска мака.
   
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Точно, 6 години користен ајфон 6 со пазарска вредност од 100 еур се расипува.
  За споредба 2000 усд пазарска вредност првите 24-48 часа масив фејл
  Тука некаде.
  Поука сепак и Iphone се расипува


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Или ко телефон од 700 - 800 евра шо се свиткуваше ко алва а епл користеше треторазреден алуминиум од старо купујем. Кажи ми, од кога почна епл со стерео во телефоните?
   
 8. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  162
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  чипот е за менување,не ми текнува како се викаше,или купи си нова матична нема да имаш проблем.
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Така е и ти си точен, минимално свивање на алуминиумско тело, кое не пречи во ништо, во никаква функција, кое за чудо до некна работил 5-6 години iPhone 6, споредба со експлодирачки телефони живото загрозувачки, со ден денес каде прекинува цел екран да работи на фолд.

  Еве најискрено ако некој ме праша сакаш малку свиен новчаник, или бомба во раци, секогаш, секогаш избирам бомба. Пошо е апсолутно исто why not

  А Епл од ајфон 7 има стерео, додека Самсунг го извади првото стерео дури со galaxy s9.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Колку итерации се од првиот ајфон до 7? Мноооогу добар спинер си, минимално свивање, да не речам скоро ич, под микроскоп се гледаше нели? ... Имаше и ајфони шо експлодираа, немој да спинуваш и тоа дема биле 1 2 макс, а за првото стерео шо е извадено со ѕ9 дечко ти живееш во розов свет кај шо ајфон е телефон а другиве се чибичани.
   
 11. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Друже многу е лесно денеска да дојдеш до информации еве да ти покажам.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  И Самсунг со галакси линијата извади стерео, само 2 години подоцна од Епл.
  Точно колку што имаме заклучено колку касни последен флегшип на Самсунг споредба со последен од Епл :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да се дообјаснам, стерео во видео снимање.
   
 13. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  [​IMG]  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Многу смешно смејте се сите ајде, многу си смешен
   
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,870
  2,807
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Не сум јас тој што е смешен, слушнал нешо не дослушнал некој кажал стерео у видео, и ај сеа стерео у видео


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Доста се срамиш, и доста и натаму ја ук***ваш темата.
   

Сподели

Вчитување...