• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Софтверот на „Семос“ најдобар за преносливост на броеви

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Речиси по двомесечно натегање, конечно, заврши изборот на компанија за изработка на софтвер за системот преносливост на броеви. Директорката на Агенцијата за електронски комуникации, Лилјана Денковска, пред три дена ја потпиша одлуката со која фирмата „Семос“ е избрана за најповолен понудувач што ќе го изработи софтверот. Со тоа практично се прекина неизвесноста околу тендерот за преносливост на броеви. Неколку месеци се тактизираше со официјалното објавување на името на фирмата за софтверот. Комисијата за јавни набавки, по одлука на Второстепената владина комисија, мораше да го повтори бодирањето на компаниите кои учествуваа на тендерот за избор на компанија за изработка на софтвер, а на која како најдобар понудувач беше „Семос“, кој побара 147.000 евра за услугата, или околу 100.000 евра помалку од второрангираниот „Искрател“. И по повтореното бодување на фирмите, Комисијата за јавни набавки ја оцени понудата на „Семос“ како најдобра, но работата со официјализирањето на одлуката се натегнуваше.

Од „Семос“ се жалеа дека станува збор за политички игри и за намерно одолжување на работата, со цел тендерот да се уништи, бидејќи на актуелната владејачка гарнитура не и' одговара фирмата, во која како акционер се води сопругата на претседателот Бранко Црвенковски, да го изработи софтверот за системот преносливост на броеви. Во јавноста дури и се шпекулираше дека е можно тендерот да се урне, бидејќи практично со имплементирањето на услугата ќе се нарушат бизнис-интересите на операторите, затоа што се проценува дека некои од нив ќе имаат загуба од по неколку милиони евра годишно доколку почнат корисниците да се префрлаат од еден кај друг оператор.

Портпаролот на Агенцијата за електронски комуникации, Виолета Цветковска, вчера потврди дека директорката на АЕК ја потпишала одлуката со која се потврдува дека „Семос“ е избран за најповолен понудувач по повтореното бодување. Цветковска појаснува дека преостанатите фирми што учествуваа на тендерот имаат право на жалба во рок од 7 дена. Доколку нема жалби, тогаш договорот со „Семос“ ќе биде потпишан. Покрај „Семос“, на тендерот учествуваа и „Искрател“, „Сивус“, „Неоком“, хрватската „Тис кис“ и „Пексим“.

За целиот случај околу изборот на компанија за софтвер за системот преносливост на броеви се заинтересира и европретставникот Ерван Фуере, бидејќи Македонија има законска обврска да ја имплементира оваа услуга, особено поради фактот што сме држава која е кандидат за членка на Унијата. Преносливост на броеви е услуга која овозможува корисниците да го задржат префиксот, односно постојниот телефонски број на еден мобилен или фиксен оператор, а да ги користат услугите на друг оператор. (В.Г.)

Утрински Весник Брoj 2548 петок, 30 ноември 2007
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.396
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно