Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Софтвер за видео продукција?

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Ваши препораки за некој добар софтвер за видео продукција, за домашни корисници. :)) Ми треба за правење на DVD компилација од спотови (кои се во avi формат). Исто така да има алатка за правење на dvd menu.

Поздрав! :muahaha:
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Adobe Encore сигурно ќе ти заврши работа...
Adobe Encore (previously Adobe Encore DVD) is a DVD authoring software tool produced by Adobe Systems and targeted at semi-professional video producers. Files are automatically transcoded to MPEG-2 video and Dolby Digital audio. DVD menus can be created and edited in Adobe Photoshop using special layering techniques. With the new release, it will be sold along with Adobe Premiere Pro CS3.

А доколку сакаш да ги измиксаш во едно да ставаш транзиции ефекти титлови и сл. искористи го Adobe Premiere

Поздрав...
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
MPEG Video Wizard. Njadobor od se, cita i .VOB (direktno od DVD)
Imas Sony vegas, odlicen i ednostaven za koristenje.
Premiere, ne e za pocetnici, no e ednostaven za koristenje.
Inace, www.videohelp.com sve sto te interesira za video kompresija i programi
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Ако ти е за набрзинка можеш и со интегрираната windows апликација "Windows Movie Maker" и спакувај го со Encore во DVD проект...
Но би те советувал да не го монтираш целиот материјал оти ќе се изначекаш на рендерување и накрај пак нема да бидеш задоволен...
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.317
1.074
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Ulead DVD Video Studio
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
MPEG Video Wizard DVD ми заврши работа, одличен програм, лесен за користење. :))
Инаку пробав и со CyberLink PowerProducer, ама не ми извади добар квалитет, па така да...

Го имам Ulead DVD Video Studio, добар е :rolleyes:
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Дефинитивно Adobe Premiere ... Ги имам користено и Ulead-от и Pinnacle и Power Director и уште што не , али Премиерот е по ефикасен и по професионален ...
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Premiere e za profesionalci, nema diskusija. Go koristam od 6-kata navaka i zakon e, samo e nestabilen pri upotreba na mnogu formati
 
M

Mr.Alien

Гостин
Pinnacle софтверите се прилично специфични. Најкомпатибилни се со Pinnacle картичките, во што нема ништо лошто, во суштина.
За т.н. "општа употреба" Adobe Premiere и Adobe After Efects се добитна комбинација.
Лично ми се допаѓа и Ulead VIdeo Studio.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Sony Vegas STudio isto taka imaat combo za audio/video editing i DVD authoring.

Licno jas mislam deka Encore e premnogu hipokritski program,zatoa sto mnogu malku e fleksibilen koga probuvas so nekoi kompresirani video i audio fajlovi da rabotish.
 

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
Sakam da napravam dvd video cd so spotovi i intervjua. Dali mozam posebno da napravam eden chapter kade ke bidat spotovite samo, a vo drugiot intervjuata i so koe programce moze da se napravi toa.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Sakam da napravam dvd video cd so spotovi i intervjua. Dali mozam posebno da napravam eden chapter kade ke bidat spotovite samo, a vo drugiot intervjuata i so koe programce moze da se napravi toa.

Ако сакаш да имаш мени за најлесно би ти го препорачал Ulead DVD Workshop или Sony DVD Architect . Понапреден програм за мене е Adobe Encore но е и покомплициран за користење ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.105
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно