1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Софтвер за разубавување на фотографија .

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од Pane24, 31 Јануари 2016.

 1. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Дечки ми треба некој фрее/кракуван софтвер за разубавување на фотографија . Пример за да има повеќе зеленило ,острина и т.н Иако све зависи од фотоапаратот али ипак барем не е лошо да се додаде боја малце . Препорачајте некој софтвер тука или во порака тие што се кракувани .
   
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
  Сликај во .raw формат, па користи software за raw едитирање (секој производител има своја верзија најчесто) - или нешто универзално како Lightroom. При едитирање на .raw формат, едитираш 12-14bit фајл најчесто, наместо 8bit компресирана .jpg бљувотина, и сите параметри како експозиција, баланс на бела боја, острина итн. се аплицираат врз тој директен дигитален сензорски отчит т.е. raw file на кој потоа му се прави export во компресирана варијанта (.jpg, .tif, .png итн.)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Користам Nikon L840 не верувам да има тој RAW формат на сликање...
   
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Алтернатива на фотошоп, но бесплатен - ГИМП

  http://www.gimp.org/
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,128
  1,271
  25 ноември 2014
  Само фотошоп/лајтрум + плагини.

  Добри плагини што ми текнуваат моментов
  - Сите од Nik Software
  - Topaz plugins сите
  - Imagenomic сите
  - Perfect photo suite
  - DxO сите
  - VSCO филтри за лајтрум сите

  Али на крај знај дека - ако знаеш фотошоп/лајтрум и имаш осет за подобрување фотографии - дел од плагиниве не ти требаат.
  А сите плагини на светот и цел софтвер на светот собери го - ако немаш око ништо не праиш.

  bonus-tip: Less is more
   
  Oktar, Gucci, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Дечки ми треба нешто едноставно , не ми треба професионално . Сеа за сеа ке видам со овоа ГИМП-ов како ке брка работа иако малце комплициранко е ...
   
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,628
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Чурук програма .... Screenshot_73.png
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,628
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Чурук не чурук програма...време е да инсталираш сервис пак за 7-ца.
  Си испуштил кога си го форматирал компјутерот.
   
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Уште почурук закрпа за виндовсот :D Screenshot_75.png
   
 12. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,632
  1,288
  13 Август 2009
  Машко
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,128
  1,271
  25 ноември 2014
  Ни гимп, ни пеинт нет, ни ништо од тоа нема да му ги задоволи потребите ако бара нешто поедноставно.
  Гимп има основни функции (кроп, сатурејшн, селекшн, лејрс) и ненормално лош јузер интерфејс.
  Пикаса исто така.
  Пеинт нет исто така.

  @Pane24 Значи послушај ме стај си фотошоп со овие плагини. Целиот фотошоп ќе го користиш само како plugin-starter, пошто некои од плагиниве се скоро цел свој програм во програм. А се едноставни за користење - пример.

  [​IMG]

  Ова е целиот Ник Софтвер бандл.
  Ти треба одлични црно бели ефекти? Палиш фотошоп->Filters->NikSoftware->Silver efex pro

  [​IMG]

  Бум - ти се пали ова мени. Од лево имаш готови пресети а од десно моеш да ги дотеруваш. Подобри ефекти со одлични алгоритми за зачувување детали - амин. Стискаш копче на пресет - местиш некое слајдерче, стискаш ок. Толку. Просто ко тетовски пасуљ.

  Сакаш зеленило да изглеа по живописно?
  Пак -Plugins->NikSoftware->Viveza

  [​IMG]

  Бираш пресет, местиш некое слајдерче - ок. Готов.

  И тоа ова е само еден плагин бандл што ти препорачав.
  Ако ги ставиш сите има глава да ти штукне од изборот на пресети.

  Ник софтвер подобруваат но сликите изгледааат класично само подетално, со подобар контраст и бои.
  Вско додаваат филмски ефекти.
  [​IMG]

  DxO се премоќни плагини особено Viewpoint за поправање на перспективи
  [​IMG]

  Topaz се познати по нивните HDR ефекти
  [​IMG]

  Imagenomic portraiture е еден од најдобрите One-click плагин за ретуширање.
  [​IMG]


  Ни пеинтнет, ни свети пеинтнет нема да ги достигне овие резултати на овие плагини, освен ако не го владееш фотошоп па се ова го праиш рачно. А и тогаш резултатот ќе биде еднаков со овој само што си изгубил тон време.

  Плагиниве се единствената причина зошто неможам да се откажам од Adobe Photoshop и да се префрлам на линукс - зошто не постои достојна замена ни на еден од овие - а не па на сите заедно.
   
  На viktorce, Tawe, emet_ и уште 11 други им се допаѓа ова.
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Isak Keyten Благодарам . И овоа ке го пробам за скоро .
   
  emet_, bxxxn и на Isak Keyten им се допаѓа ова.
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,251
  13 Јуни 2009
  Photoshop и/или Lightroom.

  За лајтрум има јутуб туторијали и во 15 минути ќе го совладаш во поглед на основните функции. Што е најважно не ги менува оригиналните фотографии. Туку се што имаш изменето си го содржи само тој а за да имаш изменета фотографија треба да ја експортираш со измените со помош на програмот.

  Ти ги препорачувам зашто ако во иднина земеш апарат со raw овие дефинитивно ќе ти се најдат многу повеќе од други.
   
  На Oktar и Pane24 им се допаѓа ова.
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Да ѓокица ке му дојде и ден на мојов Никон Л840 за мењање само додека да ја истуркам кризава ке го користам , потоа ке земам некој д3100 или д3200 . Здравје до тогаш барем ке учам на програмиве .
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 18. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  621
  1,267
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Дефинитивно најслаб од сите, но рече дека бараш нешто едноставно. Затоа FastStone Image Viewer

  Eве ти пример на фотографија сликана со твојот претходник (L830)

  1.JPG


  Преуредена со faststone само со "Colors" панелчето за помалку од 3 минути

  2.jpg
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  ACDSee... одличен за почетници и за вовед во играње со слики.
   
 20. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,453
  1,886
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Пoчетник/aмaтер/прoфесиoнaлец.. небитнo.. фoтoшoп и ништo другo. 25 гoдини никoј и ништo не мoже дa му се приближи. Пoсебнo вo денешнo време сo тoн плaгини.

  п.с. oд gimp пoгрдa aпликaцијa не сум видел.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Bazinga

  Bazinga
  Gaining Experience

  124
  85
  15 Септември 2012
  Фотошоп си е фотошоп, но еве од мене еден добар предлог/алтернатива PIXLR. Има десктоп, мобилна и веб апликација.
   
  На uwemi и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...