• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Софтвер за правење PCB монтажни шеми

  • Ја почнал/а темата
  • #1
27 јуни 2019
12
19
Здраво на сите :)
Би сакал да прашам дали имате предлози за софтвер со кој може преку креирање на електрична шема автоматски од истата да се генерира монтажна шема за печатена плочка (PCB - printed circuit board). Имам искуство со Proteus, но се соочував со проблеми со библиотеките (libraries). Секој одговор е добредојден, воедно споделете го вашето искуство (предности, недостатоци на програмата) и дали сметате дека ќе ја врши потребната работа.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
662
688
Скроз автоматски? Скоро невозможно е, 100% логично да ја направи плочката без асистенција од човек. Ова океј е само за ултра прости склопови со неколку делчиња.
Види со Eagle или Fritzing. Најдобро е и за учење и ако си сериозен, сам да ги црташ по шема.

Ако навистина имаш време на располагање и сакаш професионалец да станеш тогаш Altium Designer. Сите сериозни фирми кои се бават со дизајн и инженерство во електроника го користат Altium.

Види го и ова Free PCB Design Software | CircuitMaker мислам беше бесплатна модифицирана верзија од Altium.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3
27 јуни 2019
12
19
Скроз автоматски? Скоро невозможно е, 100% логично да ја направи плочката без асистенција од човек. Ова океј е само за ултра прости склопови со неколку делчиња.
Види со Eagle или Fritzing. Најдобро е и за учење и ако си сериозен, сам да ги црташ по шема.

Ако навистина имаш време на располагање и сакаш професионалец да станеш тогаш Altium Designer. Сите сериозни фирми кои се бават со дизајн и инженерство во електроника го користат Altium.

Види го и ова Free PCB Design Software | CircuitMaker мислам беше бесплатна модифицирана верзија од Altium.
Благодарам многу, да, смислата на автоматски ми беше со кликање на копче да се изврши некаков тип на генерирање и потоа да се направат потребните измени од страна на корисникот.
 

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
39
29
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
EagleCAD е бесплатен и има автоматски цртач на плоча меѓутоа не е многу препорачано да се користи целосно автономно. Со други зборови најдобро е сам да си ги распоредиш водовите според потребите и искуството
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5
27 јуни 2019
12
19
EagleCAD е бесплатен и има автоматски цртач на плоча меѓутоа не е многу препорачано да се користи целосно автономно. Со други зборови најдобро е сам да си ги распоредиш водовите според потребите и искуството
Благодарам многу за предлогот, поздрав :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,574
Мислења
820,974
Членови
28,238
Најнов член
$КИКО$
На врв Дно