1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Софтвер за клонирање boot партиција

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Banjifiko, 25 Август 2012.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  До сега воглавно сум ги користел само Northon ghost и Acronis. Но сакам да ја ископирам цела бут партиција (со околу 70 гига софтвер) на друг диск преку Windows. Кој е најпрепорачлив програм во однос на стабилност на ОС и слично?
   
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,896
  2,476
  21 Јануари 2011
  Машко
  Acronis
   
 3. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  350
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Hirens CD, и имаш програми таму. Acronis true image.
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Тоа ми е познато, знам како со имиџ. Мислев на програм кој ќе го клонира директно во Windows.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,467
  12,642
  2 Август 2012
  Машко
  Ако имаш WD диск тогаш Акронисот го имаш бесплатно на www.wdc.com под името Acronis True Image WD Edition
  Исто така би, од бесплатните, би го препорачал Macrium Reflect затоа што подржува компресија. Windows Image Backup прави чисти клонови 1/1
  И со Acronis и со Macrium можеш да пребаруваш низ архивите/имиџите и исто така можеш да ги mount-аш како партиции. И со Windows бекап можеш но, како што реков, се расфрла со простор
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Acronis.
  "The program can back up a system hard drive while the OS is running."
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,111
  1,670
  30 Мај 2010
  Да пробаш со Ghost ?

  Немам проверено
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Зошто сакаш image на стартуван оперативен, се работи за Windows сервер ?
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Сакав на најбрз можен начин да се префрлам од еден диск на друг. Ама испадна дека е најсигурно со имиџ, тоа со migrate не функционира за поединечни партиции...
   

Сподели

Вчитување...