1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Софтвер за GPS навигација за Nokia N900

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од gOJDO, 14 Јули 2010.

1. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,573
    13,802
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Здраво дечки,

Дали некој знае да ми препорача софтвер за GPS навигација за Nokia N900. Значи ми треба некој каков што е Garmin. Да може да прави on-the-fly апдејти на моменталната ситуација на патот и да ми дава насоки до бараната дестинација. Се разбира потребно е да има богати мапи од балканов и западна Европа.

Софтверот ако е потребно и ќе си го платам, само да немам дополнителни трошоци и да не захтева постојана интернет конекција бидејќи преку оператори интернетот за мобилниот е "Oгин го гори Брезово".

Благодарам

2. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,600
    5,165
    20 Април 2007
    Машко
  3. The Man

The Man
    Gaining Experience

173
    52
    24 Април 2008
    Ти треба Garmin Mobile XT. Не треба ништо да плаќаш, обавезно ќе изгаснеш aGPS во програмата (a = assisted), така да нема да имаш никакви дополнителни трошоци.
    Е сега... ако ти треба само за во Македонија и останатите екс ју држави, тогаш ти треба Adria Route, а доколку ти треба и за останатите земји, тогаш покрај Adria Route, ти треба и City Navigator Europe, ама малку покомплициран е процесот да ги споиш двете мапи па да ги префрлиш на телефон ако одиш на втората варијанта.

4. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,600
    5,165
    20 Април 2007
    Машко
    @The Man

Ако незнаеш да одговориш, ондак не тропај глупости непотребно.

А вие модератори бришете глупости од ваков тип, односно погрешни информации, а не други постови. Фала на разбирањето
    Убав ден на сите :bravo:

5. The Man

The Man
    Gaining Experience

173
    52
    24 Април 2008
    Навистина не знам каква глупост тропнав. Те молам појасни ми затоа се што напишав е точно. Нема потреба од навредување... :chudenje:
    Edit: Ах... сфатив што е работата, Garmin Mobile XT не работи на N900. Кога го читав постот на gOJDO автоматски помислив дека зборува за N95 кога го видов N-то во неговиот пост. Сепак немаше потреба од таква реакција.

6. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,600
    5,165
    20 Април 2007
    Машко
    Па глупоста е таа што кажуваш да инсталира Garmin, а на пример дали знаеш каков софтвер користи Н900? Н900 користи Maemo оперативен систем, на кој не може да се инсталираат апликации кои се направени за Simbian оперативен систем. Значи ако имаш нешто направено и знаеш дека функционира, ОК, во спротивно твојот пост е само заблуда за членот кој што постави прашање за и во врска со неговиот проблем пошто е тотална бесмислица.
    Како би се осеќал ти да си купил кола и да незнаеш какво гориво треба да ставиш? И некој од страна да ти рече стави дизел, а колата ти е бензинец?

7. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,248
    517
    3 Април 2008
  8. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,573
    13,802
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Фала на одговорите, ќе пробам деновиве шо се ми препорачавте.

BTW, докторе многу жустро го запука чоекот. Он, се истрча да помогне, ама јанлаш му бил муабетот. Инаку го пробав тој софтверот шо го препорача и телефонов ми вика ерор стартинг апликејшн

9. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,600
    5,165
    20 Април 2007
    Машко
    Нешто имаш здрапано со инсталацијата...Гарант...:bravo:

Слични теми
  1. puler
    Одговори:
    5