1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Софтвер за GPS навигација за Nokia N900

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од gOJDO, 14 Јули 2010.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,573
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Здраво дечки,

  Дали некој знае да ми препорача софтвер за GPS навигација за Nokia N900. Значи ми треба некој каков што е Garmin. Да може да прави on-the-fly апдејти на моменталната ситуација на патот и да ми дава насоки до бараната дестинација. Се разбира потребно е да има богати мапи од балканов и западна Европа.

  Софтверот ако е потребно и ќе си го платам, само да немам дополнителни трошоци и да не захтева постојана интернет конекција бидејќи преку оператори интернетот за мобилниот е "Oгин го гори Брезово".

  Благодарам
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
 3. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Ти треба Garmin Mobile XT. Не треба ништо да плаќаш, обавезно ќе изгаснеш aGPS во програмата (a = assisted), така да нема да имаш никакви дополнителни трошоци.
  Е сега... ако ти треба само за во Македонија и останатите екс ју држави, тогаш ти треба Adria Route, а доколку ти треба и за останатите земји, тогаш покрај Adria Route, ти треба и City Navigator Europe, ама малку покомплициран е процесот да ги споиш двете мапи па да ги префрлиш на телефон ако одиш на втората варијанта.
   
 4. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
  @The Man

  Ако незнаеш да одговориш, ондак не тропај глупости непотребно.


  А вие модератори бришете глупости од ваков тип, односно погрешни информации, а не други постови. Фала на разбирањето
  Убав ден на сите :bravo:
   
 5. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Навистина не знам каква глупост тропнав. Те молам појасни ми затоа се што напишав е точно. Нема потреба од навредување... :chudenje:
  Edit: Ах... сфатив што е работата, Garmin Mobile XT не работи на N900. Кога го читав постот на gOJDO автоматски помислив дека зборува за N95 кога го видов N-то во неговиот пост. Сепак немаше потреба од таква реакција.
   
 6. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
  Па глупоста е таа што кажуваш да инсталира Garmin, а на пример дали знаеш каков софтвер користи Н900? Н900 користи Maemo оперативен систем, на кој не може да се инсталираат апликации кои се направени за Simbian оперативен систем. Значи ако имаш нешто направено и знаеш дека функционира, ОК, во спротивно твојот пост е само заблуда за членот кој што постави прашање за и во врска со неговиот проблем пошто е тотална бесмислица.
  Како би се осеќал ти да си купил кола и да незнаеш какво гориво треба да ставиш? И некој од страна да ти рече стави дизел, а колата ти е бензинец?
   
 7. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,248
  517
  3 Април 2008
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,573
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Фала на одговорите, ќе пробам деновиве шо се ми препорачавте.

  BTW, докторе многу жустро го запука чоекот. Он, се истрча да помогне, ама јанлаш му бил муабетот. Инаку го пробав тој софтверот шо го препорача и телефонов ми вика ерор стартинг апликејшн
   
 9. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
  Нешто имаш здрапано со инсталацијата...Гарант...:bravo:
   
Слични теми
 1. puler
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,137
 2. stavrov69
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  737
Вчитување...

Сподели

Вчитување...