• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Софтвер за Гантови и PERT дијаграми?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Веќе кога сме кај софтверски помагала, дали може да ми посочите софтвер за цртање Гантови и PERT(Program Evaluation Review Technique) дијаграми.

Јас се претплатив на MS Office 365, ама за жал не го добиваш Микрософт Визио.

Хмм, некако Микрософт Ексел личи добар за цртање Гантови дијаграми. Не сум пробал. ;)

Идеи?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Една моја поранешна колешка го користеше Mindview, само не е баш евтин а не знам како е достапен на другиот пазар.
Сега гледам главно визио го користат.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
707
709
Не е се во софтверот.
Треба да се има и теоретско знаење за да знаеш што работи софтверот. Побарај материјали од некој студент на Градежен факултет. Таму се изучува мрежно планирање во организација на градежните работи, повеќе од 40 години. Така ќе ја дознаеш целта и целата јачина на тој софтвер.
Порано се користеше Примавера, сега широко е распространет МС Проект. (Microsoft project и P3: Primavera Project Planer). P3 е избор на големите корпорации и е прилично сериозен софтвер кој се користи веќе 30+ години. M$ Project е lite верзија од него...
Потоа сите обиди во M$ Excel и M$ Visio ќе ти бидат смешни.
 
Последна промена:

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Веќе кога се спомна Microsoft Project и Primavera во градежништвото да не се заборави и TILOS.
Инаку членот ако се одлучи за Project добрата страна е што се наоѓа пиратски, под услов ако му треба понапреден софтвер.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
740
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Не е се во софтверот.
Треба да се има и теоретско знаење за да знаеш што работи софтверот. Побарај материјали од некој студент на Градежен факултет. Таму се изучува мрежно планирање во организација на градежните работи, повеќе од 40 години. Така ќе ја дознаеш целта и целата јачина на тој софтвер.
Порано се користеше Примавера, сега широко е распространет МС Проект. (Microsoft project и P3: Primavera Project Planer). P3 е избор на големите корпорации и е прилично сериозен софтвер кој се користи веќе 30+ години. M$ Project е lite верзија од него...
Потоа сите обиди во M$ Excel и M$ Visio ќе ти бидат смешни.
Многу големи компании користат Excel. Би те дополнил не е се во софтверот, се е во организацијата и внатрешните процедури.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
707
709
Многу големи компании користат Excel. Би те дополнил не е се во софтверот, се е во организацијата и внатрешните процедури.
Да, европски фирми.

Кога бев во Чикаго и Детроит, најстарите и најголеми консултантски куќи користеа P3. Имаат многу модули што го надградуваат, дури и го инкорпорираат со SAP. Во америката се смета за престиж, класа си ако дадеш проект / понуда во P3.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
740
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Да, европски фирми.

Кога бев во Чикаго и Детроит, најстарите и најголеми консултантски куќи користеа P3. Имаат многу модули што го надградуваат, дури и го инкорпорираат со SAP. Во америката се смета за престиж, класа си ако дадеш проект / понуда во P3.
Јапонски фирми (Mitsubishi, Fujitsu, Yokohama)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,471
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно