Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Софтвер за дизајн на стан

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
319
259
Здраво, ми треба предлог софтвер за дизајн на Стан, ми треба 2Д и 3Д. Го разгледувам SketchUp Pro моментално. Дали е ова најдобрата опција или има нешто што е поинтуитивно за почетници во оваа област?
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
411
608
Не знам дали ти одговара да учиш огромен софтвер како SketchUp, тоа се користи од аркитекти и дизајнери а не рекреационално за дизајнирање твој стан. Lumion, SketchUp, V Ray ти се добри опции ама колку ќе можеш да ги користиш ако не си дизајнер не знам.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
319
259
Не знам дали ти одговара да учиш огромен софтвер како SketchUp, тоа се користи од аркитекти и дизајнери а не рекреационално за дизајнирање твој стан. Lumion, SketchUp, V Ray ти се добри опции ама колку ќе можеш да ги користиш ако не си дизајнер не знам.
Ми треба за лични потреби, чисто да имам претстава како ќе изгледа од надвор па и интериерот.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.048
18.048
Sweet Home 3D all the way

Само да се зададат почетните параметри во Properties како стандардна висина и дебелина на ѕид. И отпосле може ама ова значително ја олеснува работата

Има и готови библиотеки на намештај и куќни апарати.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
300
472
Ми треба за лични потреби, чисто да имам претстава како ќе изгледа од надвор па и интериерот.
Јас Planner 5d го користев за лични потреби и за да можам да покажам на мајстори и изработувачи на мебел каква е идејата. Го имаше на Mac и iPhone и се синхронизираа проектите меѓу уреди.
Не знам за Windows дали го има ама би очекувал да го има…
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.519
5.798
Ај честито стан :D
Туку уште не се направи софтвер кој што може да ги земе предвид сите фушераји на денешниве „градежници“ од нашата земја. Криви подови, прозорци што пропуштаат вода, врати што се заглавуваат, ингениозни решенија за струја и вода...
Со лесно.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
319
259
Ај честито стан :D
Туку уште не се направи софтвер кој што може да ги земе предвид сите фушераји на денешниве „градежници“ од нашата земја. Криви подови, прозорци што пропуштаат вода, врати што се заглавуваат, ингениозни решенија за струја и вода...
Со лесно.
Затоа си заживуваш со сите мајстори и си кмишеш таму на неколку дена, so far so good.
1694038960730.png
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.331
3.063
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Шознам, мене Sims од увек ми завршуела работа :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.271
Мислења
977.683
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно