Софтвер за диск енкрипција?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Whisky Vishera, 16 Јули 2017.

 1. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Practice makes perfect

  1,208
  1,896
  18 Март 2015
  Значи или форумскиот срч нема врска, или не најдов тема за диск енкрипција. Сакам да енкриптирам секундарен диск кој ми е ставен во лаптопот. Дали има некој искуство со TrueCrypt / VeraCrypt со pre-boot authentication?

  Многу ми е битно да можам да го внесам пасвордот уште во биосот, за да неморам рачно да правам mount volumes кога ќе влезам во Win10.

  Порано користев DiskCryptor и функционираше беспрекорно, ама не поддржува UEFI / GPT и неможам да го инсталирам bootloader-от негов за pre-boot authentication.

  И некоја препорака за алтернатива на VeraCrypt?
   
  На borcep и kirev им се допаѓа ова.
 2. ivan1500

  ivan1500
  On your way to fame

  373
  997
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Според мене и искуството досега, нема подобра алтернатива од таа што си доаѓа со самиот Windows односно Битлокерот. Повели линкче како се прави тоа преку Bitlocker. How to Enable a Pre-Boot BitLocker PIN on Windows
   
  fikiki, Whisky Vishera, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Practice makes perfect

  1,208
  1,896
  18 Март 2015
  ова важи само за системски диск. не видов никаде за секундарен, треба да пробам.

  Испратено од BTV-DL09 преку IT.mk форум апликација
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,065
  2,441
  4 Септември 2008
  Ако се работи за Windows 8 па нагоре тогаш само десен клик врз дискот/партицијата и има опција turn on BitLocker.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ivan1500

  ivan1500
  On your way to fame

  373
  997
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @Whisky Vishera во третата постапка каде што треба да се внесе командата:

  "manage-bde -protectors -add c: -TPMAndPIN"

  Си пишува

  Run the following command. The below command works on your C: drive, so if you want to require a startup key for another drive, enter its drive letter instead of c: .

  Ова е потврдено и си работи без проблем.
   
  На PC_GAMER и Whisky Vishera им се допаѓа ова.
 6. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Practice makes perfect

  1,208
  1,896
  18 Март 2015
  фала ти, тогаш дефинитивно ќе се обидам со BitLocker иако повеќе сакав opensource решение, ова изгледа е најпрактично.
   

Сподели