Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Софтвер за Backup

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Дечки, ме мрзи да барам по нетов и да тестирам куп софтвери за бекап, па се обраќам тука, може некој има сличен проблем како мене па го решил некако.

Накратко, имам два диска, едниот ми е за секојдневна употреба, другиот сакам да го користам за бекап од овој првиов, ама со некој софтвер што тоа го прави автоматски, пример менувам еден фајл во примарниот диск, истото да се промени и во бекап дискот. Веројатно постои такво решение, па пуцајте, не е важно дали се плаќа или е бесплатен.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Појма неам, не се разбирам од компјутери. :D Не сакам такви решенија дури и да постојат, сакам софтвер кој ќе го прави тоа.
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
769
584
Појма неам, не се разбирам од компјутери. :D Не сакам такви решенија дури и да постојат, сакам софтвер кој ќе го прави тоа.
RAID1 конфигурација на дискови е тоа то го бараш. Дисковите во секој момент се идентични копии.

За сетап, обрати се кај Гугл со модел на плоча+некое подесување во видоус.

П.С. Во случај на рансом, отида двата диска
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.741
1.578
Acronis инкрементален бекап, имаш дури и лиценца со секое kingston nvme ссд. Перфектно за лесна конфигурација, backup на os level, исклучоци, приоритизација и слично, па и cloud за најважните ствари пример.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.369
214
RAID1 конфигурација на дискови е тоа то го бараш. Дисковите во секој момент се идентични копии.

За сетап, обрати се кај Гугл со модел на плоча+некое подесување во видоус.

П.С. Во случај на рансом, отида двата диска
Согласен, RAID 1 e мироринг на дисковите. Што запишува на едниот, го запишува и на другиот, истовремено. Овозможува заштита на податоците од расипување на еден диск, ама не прави фотографија, рез или snapshot за враќање на податоците во претходно време. Па така, не обезбедува заштита од ransomware или случајно бришење.

Ова можеш да го наместиш на ниво на хардвер - ако ти овозможува биосот на компјутерот, или пак на ниво на оперативен систем - преку Disk Manager во Windows.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.837
5.746
Ништо повеќе од ова не ти треба: FreeFileSync

Open source, бесплатно.


А ако сакаш имаш и во самиот Windows Backup верзија на бекап за која веќе си платил со купување на Windows лиценцата. Само треба да подесиш. Е сега тоа не е вака како горново со копи пејст да си ги гледаш на чисто фајловите, туку се во бекап база.
 
Последна промена:

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
997
910
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600 w/ Deepcool AK400
Motherboard
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB DDR4@2400MHz
Video card
ASUS TUF GTX 1660 Ti EVO OC
Case
CM Elite 335U
Mouse
LAMZU Atlantis Mini Pro
Keyboard
MK870 w/ JWICK Black
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.405
14.644
Ништо повеќе од ова не ти треба: FreeFileSync

Open source, бесплатно.


А ако сакаш имаш и во самиот Windows Backup верзија на бекап за која веќе си платил со купување на Windows лиценцата. Само треба да подесиш. Е сега тоа не е вака како горново со копи пејст да си ги гледаш на чисто фајловите, туку се во бекап база.
Ова... или пак Microsoft SyncToy, ја врши истата улога, споредба на фолдери и синхронизација на промена и нови фајлови/бришење.
RAID1 не е решение за бекап, туку за редундантност.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.800
1.685
sistrum.mk
+1 за оваа: Ништо повеќе од ова не ти треба: FreeFileSync

Може да подесиш за дестинејшн и облак ако сакаш, за некои вредни податоци може да имаш и трета копија на г драјв на пример.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Screenshot_1.png

RAID отпаѓа како опција, едниот диск е нвме другиот сата, ќе ги пробам другиве па ќе видам што највеќе ми одговара, благодарам за предлозите.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
@Daniel86

Не гледај друг софтвер

Една од многубројните, интелигентни, опции е што не зависи од словната ознака на другиот диск.

Подесуваш кој е лев а кој десен диск, во која насока да тече синхронизацијата и по кои критериуми.

Избришаните и апдејтирани фајлови може да ги чува во Recycle bin
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
436
363
Имаш и опција и со AOMEI. Јас планирам со него да го клонирам постоечкото ссд (кое е помало) на друго поголемо ссд.
За оваа програма Џеј Зи ту Сентс има направено и видео.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
За клонирање само Acronis или Macrium Reflect
Особено ако се работи за UEFI инсталација. Двете програми уредно ги гледаат и бекапираат системските партиции и ја запазуваат коректната геометрија на дискот од 1024 kb

Не велам дека AOMEI не чини но посочените програми се злаен стандард кога се работи за овој тип на бекапи.
Порано тоа беше Norton Ghost
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.837
5.746
Самсунг Дата мајгрејшн е исто беспрекорен ако се клонира кон Самсунг диск. (А најчесто е кон Самсунг)

Иако муабетов нема врска со бекап.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
@Daniel86

Не гледај друг софтвер

Една од многубројните, интелигентни, опции е што не зависи од словната ознака на другиот диск.

Подесуваш кој е лев а кој десен диск, во која насока да тече синхронизацијата и по кои критериуми.

Избришаните и апдејтирани фајлови може да ги чува во Recycle bin
+1 од мене. Сакаш мирор, сакаш real time.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Пробував нешто набрзинка денес со FreeFileSync, ама нешто не ми одеше од рака, има доста подесувања коишто треба рачно да се направат, инаку изгледа како добар софтвер. Ќе го прочепкам деновиве подетално и ќе гледам да го автоматизирам цел процес.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
436
363
Самсунг Дата мајгрејшн е исто беспрекорен ако се клонира кон Самсунг диск. (А најчесто е кон Самсунг)

Иако муабетов нема врска со бекап.
Оф топик... А нема врска тоа што source disk е ссд од Адата? Мислам како што спомена и ти, разбирливо е дека мигрирањето ќе се прави на самсунг. Да бидам попрецизен Ево 870...
Мислењето е автоматски споено:

За клонирање само Acronis или Macrium Reflect
Особено ако се работи за UEFI инсталација. Двете програми уредно ги гледаат и бекапираат системските партиции и ја запазуваат коректната геометрија на дискот од 1024 kb

Не велам дека AOMEI не чини но посочените програми се злаен стандард кога се работи за овој тип на бекапи.
Порано тоа беше Norton Ghost
Acronis знам дека е со претплата. А вториот предлог?

П.с. Сега видов дека има и бесплатна верзија.
 
Последна промена:

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
615
455
Иам користено Syncovery , има многу можности како incremental backup, file versioning (посебно добро коа пребришеш некој фајл по грешка), правење различни профили...
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.837
5.746
Оф топик... А нема врска тоа што source disk е ссд од Адата? Мислам како што спомена и ти, разбирливо е дека мигрирањето ќе се прави на самсунг. Да бидам попрецизен Ево 870...
Мислењето е автоматски споено:


Acronis знам дека е со претплата. А вториот предлог?

П.с. Сега видов дека има и бесплатна верзија.
Секако дека нема. Таргет самсунг
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Иам користено Syncovery , има многу можности како incremental backup, file versioning (посебно добро коа пребришеш некој фајл по грешка), правење различни профили...
Ова наједноставно излезе од сите споменати, две три минути сетап, си има свој сервис и беспрекорно работи, благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.157
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно