1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Софтвер за автомобили

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од Steff_Maja, 13 Јули 2011.

1. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,716
    30 Мај 2010
    Ме интересира каков е софтверот со кој сервисерите за електрика кај автомобили можат да видат детални работи за автомобилот. Километража, некои кодови, правени сервиси, детектирање проблеми и сл. Како се вика програмот, колку чини (не дека ќе купам туку од љубопитност прашувам). Исто така имам видено на повеќето автомобили LPT или COM порт, преку кој најверојтано се повржува софтверот. На пример за автомобилите Opel Astra, Golf4, Golf5, Seat Cordoba, Peugeot 206, Peugeot 306 и сл.

2. Cika

Cika
    V.I.P

2,529
    1,197
    8 Декември 2009
  3. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,345
    348
    5 Јули 2009
    за електрика/електроника нема нешто универзално, секој автомобил за онборд компјутерот си има свој посебен “читач“ кој си има посебен начин/интерфејс преку кој се закачува со компјутер, а за спецификации на возила според мене е најдобар AutoData

4. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,716
    30 Мај 2010
    30$ ? Јас имам слушнато дека чинат и по илјади евра. И ова може да се каже дека е за повеќе автомобили или само за одреден тип?

За ова е најдобро EPC од секој производител.

Зарем сервисерите купуваат по повеќе програми и сл за да можат да работат ?

5. Cika

Cika
    V.I.P

2,529
    1,197
    8 Декември 2009
    Зависи. Секој бренд на автомобили си има овластен сервис и го има потребниот софтвер за нивна дијагностика. Татко ми мораше да го носи роверот во словенија зошто таму беше најблискиот сервис на ровер ( сеа е џенерал моторс ) за да му го сменат далинското за колата.

6. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,345
    348
    5 Јули 2009
    за да се контролираат/отчитаат сензорите и онборд компјутерот на самото возило се употребуваат повеќе типови на софтвери и контролери за секое возило посебно, може нема да биде за сите возила посебен ама најчесто се работи за различни уреди/програми

7. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,716
    30 Мај 2010
    Благодарам за одговорите.

Слични теми
  1. AMD_fan
    Одговори:
    25
    Прегледи: