• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Софтвер за автодијагностика и кодирање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
131
114
Во последно време барам по нет софтверчиња и адаптери за автодијагностика, но никако да се одлучам за да не згрешам.

Доколку некој има искуство на ова поле нека даде предлог за софтвер и адаптер (OBD2).

Гледам по ибеј и сл. милион адаптери а барам некој поквалитетен, и незнам колку е важен адаптерот во споредба со софтверот. Дали секој софтвер го чита адаптерот?

Целта ми е да го правам ова преку лаптоп за персонална употреба. За давачки не планирам да дадам повеќе од 100€
Знам дека кај различни коли различен е адаптерот и дека спрема тоа треба да најдам.
Еве неколку модели кои би ги поврзал:
BMW e84
BMW f97
Mercedes W221

Чисто информативно не сум добро запознаен со работиве затоа и пишав тука.


Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Autodata, Wurt Online World се океј за нешто посериозно.
Вака за обични кодови и по causal use можеш да поминеш и со некое medium-buget bluetooh апаратче за дијагностика..

Овој го фалат многу..
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Јас кај еден механичар видов Xentry беше софтверот, сите што имаат проблем со колата одат кај него и на ист метод им прави диагностика.
Е сега за колата моја (мерцедес) го имаше ова апаратче:


Кабелот кој го користеше беше оној првиот со сиво на крај, но сметам дека сите имаат некоја улога.

Не сум упатен многу во овие работи, иако сакав и јас да си земам и да си чачкам вакви работи со цел да понатака отворам и јас локал, ама ми помина меракот :/
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
131
114
Autodata, Wurt Online World се океј за нешто посериозно.
Вака за обични кодови и по causal use можеш да поминеш и со некое medium-buget bluetooh апаратче за дијагностика..

Овој го фалат многу..
Мислам да одам со овој, само со адаптериве не ми е баш јасно. Дали со софтвер оди ODB директно со USB во компјутер или треба нешто како reader да има измеѓу?

Јас кај еден механичар видов Xentry беше софтверот, сите што имаат проблем со колата одат кај него и на ист метод им прави диагностика.
Е сега за колата моја (мерцедес) го имаше ова апаратче:


Кабелот кој го користеше беше оној првиот со сиво на крај, но сметам дека сите имаат некоја улога.

Не сум упатен многу во овие работи, иако сакав и јас да си земам и да си чачкам вакви работи со цел да понатака отворам и јас локал, ама ми помина меракот :/
Xentry како што гледам е само за Мерцедес. Не било баш така едноставно :confused:

ПС: Првично мислев да одам на Андроид верзии, ама не ги добиваш сите опции.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
128
60
Куманово
Ако сакаш ефтина универзална (кинеска копија) на дијагностика ќе си порачаш Delphi DS150E комплет со сите кабли. Некаде околу 130Е.

Ако сакаш поинтересна алатка по-профи, кракнат Launch за 280е без апдејти и 350е со апдејти.

Иначе има и копии кинески за секој бренд посебно, а горе спомнатите се универзали за сите брендови.
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
41
92
ова е испробано и функционира, само не знам за мерцедес.. пробано е на сест ибица и опел корса ц ама би требало бар да чита некој проблем ако има Screenshot_2019-05-02-12-21-43-717_com.alibaba.aliexpresshd.jpeg

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
ова е испробано и функционира, само не знам за мерцедес.. пробано е на сест ибица и опел корса ц ама би требало бар да чита некој проблем ако имаПогледнете го атачментот 75110

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
И мислиш дека ги чита сите блокови(главен, абс, srs и тн.), т.е. ти ги дава сите можни грешки?
Јас се сомневам, силно се сомневам.

Што се однесува до универзални сканери за дијагностика, според тие пари што ги имам би земал:
- OBDII ELM327 што е околу 300-400 денари
- Launch EasyDiag, но потребно е да се купуваат брендови, но за марките од VW Group може да се купи 1 бренд и ќе имаш пристап до голем дел од другите марките што се во таа групација. :eek:h:

Се останато не би купувал, само ако не е специјално наменет за определен бренд.
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
41
92
па за тоа што има сензори колата тие ги дава, а елм327 не ми даваше проблем никаков, а аирбег свети на шал табла сепак колку пари толку музика :)

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,689
1,501
sistrum.mk
Сакам да ЧЕПКАМ????? Дај нека ми објасни некој што значи оваа.
Немаш никакво познавање како работи целата електроника на кола, немаш упатсвво кое кажува што значат кодовите за грешка, ако нешто се заебе колата нема да пали или ке излезе некој друг проблем.
Дали стварно би менувале нешто на колата со некоја сумљива кинеска кракната алатка без никаков супорт.
 

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
За BMW моделите кои ѓи наведе, најдобро ти е да користиш ISTA+. За постарите модели (тие со е-сериски код) барај INPA и BMW DIS. Тие се програми од фабрика и не се продаваат, т.е само пиратски ќе мора да ѓи бараш. Овие се малце тешки за користење, ама со нив можеш абсолутно се да правиш, дури и да репрограмираш некои делови. Има доста инфо за овие работи по BMW форуми. Јас до сега го имам користено само INPA дека имам постаро BMW и преку INPA пример можам да си гледам толеранција на дизните.

Ако не сакаш толку комплицирано и ти треба AIO уред, еден Foxwell ќе ти заврши работа.
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Сакам да ЧЕПКАМ????? Дај нека ми објасни некој што значи оваа.
Немаш никакво познавање како работи целата електроника на кола, немаш упатсвво кое кажува што значат кодовите за грешка, ако нешто се заебе колата нема да пали или ке излезе некој друг проблем.
Дали стварно би менувале нешто на колата со некоја сумљива кинеска кракната алатка без никаков супорт.
За која кола станува збор?

Лани летоска со кинески елм и кракната Carista на 6 голфови (5 и 6, 4ки не фаќа) имав доста опции вклучено и исклучено. Најинтересната опција кај овие голфови што сум вклучил е Leaving Home / Coming Home - опции при кои кога ја затвараш колата, 15 секунди продолжува да горат фаровите и исто при одклучување.

За Форд доволен е Forscan. За windows е бесплатна и со регистрација на форумот може да добиеш клуч да репрограмираш (бесплатно). За андроид/иос има некоја симболична цена, но репрограмирање нема.

па за тоа што има сензори колата тие ги дава, а елм327 не ми даваше проблем никаков, а аирбег свети на шал табла сепак колку пари толку музика :)

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
Да си имал верзијата со блутут, сеат се фаќа со Carista (на нивниот сајт можеш да провериш за сигурно). Тоа што не ја гледа грешката за аирбегот, баш кажува дека може да прочита само главниот блок и може да прочита само Check Engine грешки.
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
454
445
Препорака за Delphi DS150E, има другар и до сега барем 15 брендови на коли имаме пробано си работи како што треба, само не знам зошто би барал дијагностика за x3m што уште не е излезено во продажба(f97).
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,052
1,239
Скопје
еден ситен детал што сите го заборавите е дека дијагностиката се случува во самиот ECU на колата, сите овие уреди овозможуваат само да прочитате оние параметри кој ги дава самата кола. е сега некој имаат помал некој поголем пристап. само затоа што некој уред е поскап не значи дека ќе добиете повеќе информации со него.
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
Користам секојдневно најразлични дијагностики (и оригинали наменети за различни брендови и кинези), и моја препорака за најефтина универзална дијагностика би била Delphi/Autocom за возила до кај 2015-2016 со користење на лаптоп/компјутер. Обично за хоби и лична потреба е повеќе од доволна. Проблемот е што најголем број од верзиите се тешки кинезарии, и често се случува после неколку поврзувања на кола да вчури интерфејсот.

После Delphi по ценовен ранг, наредна е Launch (различни верзии на интерфејси), се користи на телефон/таблет, и е доста по up-to-date и има додатни специјални функции (со кои доколку не си баш добро навлезен во оваа работа, можеш гадно да се зафркнеш).

За тие најмалите OBDII уредчиња кои освен во моторен компјутер не пристапуваат до ништо друго - нема да коментирам, не вредат.

Погоре што е спомнато Xentry, тоа е дијагностика dealer-level за Mercedes/Smart/Maybach... со која има премногу работи, и за некој што не се занимава со ова би била премногу тешко за сфаќање и користење.

И општо правило, секоја дијагностика наменета исклучиво за бренд е "тешка" за користење и преполна со податоци/калибрации/кодирања, и со најмало невнимание можеш да раскодираш модули, па воопшто колата да не пали.
 

alek07

Gaining Experience
25 октомври 2010
45
77
Здраво,

еве да споделам и моето скромно искуство на оваа тема:
Ги имам купено:
2017 Bluetooth Mini ELM327 OBD2 II Auto Car OBD2 Diagnostic Interface Scanner 656699794845 | eBay и
ELM327 Bluetooth OBD2 OBDII Car Diagnostic Scanner Code Reader Tool New | eBay
(не баш од тие продавачи, ама од прилика за таа цена и така личат).

За она што мене ми требаше (ресетирање на позната (досадна) грешка), тотално ми вршат работа, па дури и повеќе - се најдоа два три пати и за пријатели :)
Сум отчитал (и по потреба ресетирал грешки) на Opel Astra, Toyota Auris, Huyndai Santa Fe и Renault Scenic.
Ги користам преку мобилен (Андроид) со Torque Pro (а сум ги пробал и со други апликации и се си работи).

Верувам дека за посериозна дијагностика скапите уреди си ја оправдуваат цената, ама за ситни пари мислам дека секој треба да си има едно вакво во кола. (Јас земав два модела зошто не знаев дали ќе функционираат. Го задржав помалиот, а другиот го поклонив на пријател и двата си тераат еве скоро две години).

Толку :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
131
114
Препорака за Delphi DS150E, има другар и до сега барем 15 брендови на коли имаме пробано си работи како што треба, само не знам зошто би барал дијагностика за x3m што уште не е излезено во продажба(f97).
Прав си, при пребарување сум ги измешал, за G01 се работи.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
Користам секојдневно најразлични дијагностики (и оригинали наменети за различни брендови и кинези), и моја препорака за најефтина универзална дијагностика би била Delphi/Autocom за возила до кај 2015-2016 со користење на лаптоп/компјутер. Обично за хоби и лична потреба е повеќе од доволна. Проблемот е што најголем број од верзиите се тешки кинезарии, и често се случува после неколку поврзувања на кола да вчури интерфејсот.

После Delphi по ценовен ранг, наредна е Launch (различни верзии на интерфејси), се користи на телефон/таблет, и е доста по up-to-date и има додатни специјални функции (со кои доколку не си баш добро навлезен во оваа работа, можеш гадно да се зафркнеш).

За тие најмалите OBDII уредчиња кои освен во моторен компјутер не пристапуваат до ништо друго - нема да коментирам, не вредат.

Погоре што е спомнато Xentry, тоа е дијагностика dealer-level за Mercedes/Smart/Maybach... со која има премногу работи, и за некој што не се занимава со ова би била премногу тешко за сфаќање и користење.

И општо правило, секоја дијагностика наменета исклучиво за бренд е "тешка" за користење и преполна со податоци/калибрации/кодирања, и со најмало невнимание можеш да раскодираш модули, па воопшто колата да не пали.
За опел корса ц од 2004-та може да ми препорачаш некој од овие уреди? Се работи за основен модел или основна верзија - како сакате. Во моментов немам никаков проблем, но би сакал да имам еден ваков во случај да ми затреба во иднина нешто сам да поправам.
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
41
92
нема да фати.. ова е само за ваг групација, vw/audi/seat/ skoda..
За корсата од ефтиниве елм327 работи (испробано)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,999
15,921
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,048
4,310
SK
Види дали ќе ти фати VCDS
Фала, симнав сега неколку верзии и куп други софтвери, па ќе ги пробам некој ден. Инаку со адаптер кабалов иде некоја демо верзија од VCDS, ни таа не сум ја пробал. :)


Нешто интересно за постари аута, а на што налетав додека пребарував за ова - рил тајм дата мониторинг на моторот. Има пар популарни: Ultragauge и Scangauge. Ултрагејџ за VW на нет го фалеа некои. Интересна стварчица, не само за гледање податоци како км/литар (гориво) туку и притисоци, температури, итн.
View: https://www.youtube.com/watch?v=8Shxnb74b04Би било интересно некој постар таблет/телефон да може да се пренамени во вакво нешто. Ако постои апликација која покажува вакви работи во реално време. Плус и како фиксен ГПС ќе може да се користи.
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
За опел корса ц од 2004-та може да ми препорачаш некој од овие уреди? Се работи за основен модел или основна верзија - како сакате. Во моментов немам никаков проблем, но би сакал да имам еден ваков во случај да ми затреба во иднина нешто сам да поправам.
Op-Com да побараш било која верзија, за Opel најмногу ќе ти брка работа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,432
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно