1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Софтвер за автодијагностика и кодирање

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од angeld, 13 Мај 2018.

1. angeld

angeld
    Gaining Experience

124
    112
    2 Декември 2013
    Машко
    Во последно време барам по нет софтверчиња и адаптери за автодијагностика, но никако да се одлучам за да не згрешам.

Доколку некој има искуство на ова поле нека даде предлог за софтвер и адаптер (OBD2).

Гледам по ибеј и сл. милион адаптери а барам некој поквалитетен, и незнам колку е важен адаптерот во споредба со софтверот. Дали секој софтвер го чита адаптерот?

Целта ми е да го правам ова преку лаптоп за персонална употреба. За давачки не планирам да дадам повеќе од 100€
    Знам дека кај различни коли различен е адаптерот и дека спрема тоа треба да најдам.
    Еве неколку модели кои би ги поврзал:
    BMW e84
    BMW f97
    Mercedes W221

Чисто информативно не сум добро запознаен со работиве затоа и пишав тука.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

На Lokvan и nelkadzverka им се допаѓа ова.
  2. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,617
    1,260
    13 Август 2009
    Машко
    Autodata, Wurt Online World се океј за нешто посериозно.
    Вака за обични кодови и по causal use можеш да поминеш и со некое medium-buget bluetooh апаратче за дијагностика..

Овој го фалат многу..

На angeld му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,111
    655
    8 Мај 2010
    Машко
    Јас кај еден механичар видов Xentry беше софтверот, сите што имаат проблем со колата одат кај него и на ист метод им прави диагностика.
    Е сега за колата моја (мерцедес) го имаше ова апаратче:

Кабелот кој го користеше беше оној првиот со сиво на крај, но сметам дека сите имаат некоја улога.

Не сум упатен многу во овие работи, иако сакав и јас да си земам и да си чачкам вакви работи со цел да понатака отворам и јас локал, ама ми помина меракот :/

4. angeld

angeld
    Gaining Experience

124
    112
    2 Декември 2013
    Машко
    Мислам да одам со овој, само со адаптериве не ми е баш јасно. Дали со софтвер оди ODB директно со USB во компјутер или треба нешто како reader да има измеѓу?

Xentry како што гледам е само за Мерцедес. Не било баш така едноставно :confused:

ПС: Првично мислев да одам на Андроид верзии, ама не ги добиваш сите опции.

На nelkadzverka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Steff_92

Steff_92
    Intern

115
    48
    28 Јули 2017
    Машко
    Ако сакаш ефтина универзална (кинеска копија) на дијагностика ќе си порачаш Delphi DS150E комплет со сите кабли. Некаде околу 130Е.

Ако сакаш поинтересна алатка по-профи, кракнат Launch за 280е без апдејти и 350е со апдејти.

Иначе има и копии кинески за секој бренд посебно, а горе спомнатите се универзали за сите брендови.

6. dino

dino
    Gaining Experience

382
    79
    5 Јули 2009
  7. Sliderr

Sliderr
    Gaining Experience

25
    57
    16 Мај 2012
    Машко
    ова е испробано и функционира, само не знам за мерцедес.. пробано е на сест ибица и опел корса ц ама би требало бар да чита некој проблем ако има Screenshot_2019-05-02-12-21-43-717_com.alibaba.aliexpresshd.jpeg

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација

На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
  8. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,806
    1,334
    10 Август 2010
    Машко
    И мислиш дека ги чита сите блокови(главен, абс, srs и тн.), т.е. ти ги дава сите можни грешки?
    Јас се сомневам, силно се сомневам.

Што се однесува до универзални сканери за дијагностика, според тие пари што ги имам би земал:
    - OBDII ELM327 што е околу 300-400 денари
    - Launch EasyDiag, но потребно е да се купуваат брендови, но за марките од VW Group може да се купи 1 бренд и ќе имаш пристап до голем дел од другите марките што се во таа групација. :oh:

Се останато не би купувал, само ако не е специјално наменет за определен бренд.

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sliderr

Sliderr
    Gaining Experience

25
    57
    16 Мај 2012
    Машко
    па за тоа што има сензори колата тие ги дава, а елм327 не ми даваше проблем никаков, а аирбег свети на шал табла сепак колку пари толку музика :)

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација

10. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,572
    1,319
    27 Јануари 2011
    Машко
    Сакам да ЧЕПКАМ????? Дај нека ми објасни некој што значи оваа.
    Немаш никакво познавање како работи целата електроника на кола, немаш упатсвво кое кажува што значат кодовите за грешка, ако нешто се заебе колата нема да пали или ке излезе некој друг проблем.
    Дали стварно би менувале нешто на колата со некоја сумљива кинеска кракната алатка без никаков супорт.

11. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

846
    1,107
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    За BMW моделите кои ѓи наведе, најдобро ти е да користиш ISTA+. За постарите модели (тие со е-сериски код) барај INPA и BMW DIS. Тие се програми од фабрика и не се продаваат, т.е само пиратски ќе мора да ѓи бараш. Овие се малце тешки за користење, ама со нив можеш абсолутно се да правиш, дури и да репрограмираш некои делови. Има доста инфо за овие работи по BMW форуми. Јас до сега го имам користено само INPA дека имам постаро BMW и преку INPA пример можам да си гледам толеранција на дизните.

Ако не сакаш толку комплицирано и ти треба AIO уред, еден Foxwell ќе ти заврши работа.

12. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,806
    1,334
    10 Август 2010
    Машко
    За која кола станува збор?

Лани летоска со кинески елм и кракната Carista на 6 голфови (5 и 6, 4ки не фаќа) имав доста опции вклучено и исклучено. Најинтересната опција кај овие голфови што сум вклучил е Leaving Home / Coming Home - опции при кои кога ја затвараш колата, 15 секунди продолжува да горат фаровите и исто при одклучување.

За Форд доволен е Forscan. За windows е бесплатна и со регистрација на форумот може да добиеш клуч да репрограмираш (бесплатно). За андроид/иос има некоја симболична цена, но репрограмирање нема.

Да си имал верзијата со блутут, сеат се фаќа со Carista (на нивниот сајт можеш да провериш за сигурно). Тоа што не ја гледа грешката за аирбегот, баш кажува дека може да прочита само главниот блок и може да прочита само Check Engine грешки.

На Sliderr му/ѝ се допаѓа ова.
  13. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

97
    61
    21 Мај 2017
    Препорака за Delphi DS150E, има другар и до сега барем 15 брендови на коли имаме пробано си работи како што треба, само не знам зошто би барал дијагностика за x3m што уште не е излезено во продажба(f97).

14. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

958
    1,103
    9 Јуни 2015
    Машко
    еден ситен детал што сите го заборавите е дека дијагностиката се случува во самиот ECU на колата, сите овие уреди овозможуваат само да прочитате оние параметри кој ги дава самата кола. е сега некој имаат помал некој поголем пристап. само затоа што некој уред е поскап не значи дека ќе добиете повеќе информации со него.

15. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    149
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Користам секојдневно најразлични дијагностики (и оригинали наменети за различни брендови и кинези), и моја препорака за најефтина универзална дијагностика би била Delphi/Autocom за возила до кај 2015-2016 со користење на лаптоп/компјутер. Обично за хоби и лична потреба е повеќе од доволна. Проблемот е што најголем број од верзиите се тешки кинезарии, и често се случува после неколку поврзувања на кола да вчури интерфејсот.

После Delphi по ценовен ранг, наредна е Launch (различни верзии на интерфејси), се користи на телефон/таблет, и е доста по up-to-date и има додатни специјални функции (со кои доколку не си баш добро навлезен во оваа работа, можеш гадно да се зафркнеш).

За тие најмалите OBDII уредчиња кои освен во моторен компјутер не пристапуваат до ништо друго - нема да коментирам, не вредат.

Погоре што е спомнато Xentry, тоа е дијагностика dealer-level за Mercedes/Smart/Maybach... со која има премногу работи, и за некој што не се занимава со ова би била премногу тешко за сфаќање и користење.

И општо правило, секоја дијагностика наменета исклучиво за бренд е "тешка" за користење и преполна со податоци/калибрации/кодирања, и со најмало невнимание можеш да раскодираш модули, па воопшто колата да не пали.

На The-spiki, PC_GAMER, D3N1EL и уште 2 други им се допаѓа ова.
  16. alek07

alek07
    Gaining Experience

35
    61
    25 oктомври 2010
    Здраво,

еве да споделам и моето скромно искуство на оваа тема:
    Ги имам купено:
    2017 Bluetooth Mini ELM327 OBD2 II Auto Car OBD2 Diagnostic Interface Scanner 656699794845 | eBay и
    ELM327 Bluetooth OBD2 OBDII Car Diagnostic Scanner Code Reader Tool New | eBay
    (не баш од тие продавачи, ама од прилика за таа цена и така личат).

За она што мене ми требаше (ресетирање на позната (досадна) грешка), тотално ми вршат работа, па дури и повеќе - се најдоа два три пати и за пријатели :)
    Сум отчитал (и по потреба ресетирал грешки) на Opel Astra, Toyota Auris, Huyndai Santa Fe и Renault Scenic.
    Ги користам преку мобилен (Андроид) со Torque Pro (а сум ги пробал и со други апликации и се си работи).

Верувам дека за посериозна дијагностика скапите уреди си ја оправдуваат цената, ама за ситни пари мислам дека секој треба да си има едно вакво во кола. (Јас земав два модела зошто не знаев дали ќе функционираат. Го задржав помалиот, а другиот го поклонив на пријател и двата си тераат еве скоро две години).

Толку :)

На PC_GAMER, krema, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
  17. angeld

angeld
    Gaining Experience

124
    112
    2 Декември 2013
    Машко
    Прав си, при пребарување сум ги измешал, за G01 се работи.

18. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,125
    2,915
    12 Јануари 2016
    Машко
  19. PC_GAMER

PC_GAMER
    Intern

85
    44
    16 Јуни 2017
    Машко
    За опел корса ц од 2004-та може да ми препорачаш некој од овие уреди? Се работи за основен модел или основна верзија - како сакате. Во моментов немам никаков проблем, но би сакал да имам еден ваков во случај да ми затреба во иднина нешто сам да поправам.

20. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,806
    1,334
    10 Август 2010
    Машко
    Види дали ќе ти фати VCDS

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Sliderr

Sliderr
    Gaining Experience

25
    57
    16 Мај 2012
    Машко
    нема да фати.. ова е само за ваг групација, vw/audi/seat/ skoda..
    За корсата од ефтиниве елм327 работи (испробано)

22. gOJDO

gOJDO
    Epic

7,943
    10,132
    23 Јануари 2008
    Манга
  23. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,125
    2,915
    12 Јануари 2016
    Машко
    Фала, симнав сега неколку верзии и куп други софтвери, па ќе ги пробам некој ден. Инаку со адаптер кабалов иде некоја демо верзија од VCDS, ни таа не сум ја пробал. :)

Нешто интересно за постари аута, а на што налетав додека пребарував за ова - рил тајм дата мониторинг на моторот. Има пар популарни: Ultragauge и Scangauge. Ултрагејџ за VW на нет го фалеа некои. Интересна стварчица, не само за гледање податоци како км/литар (гориво) туку и притисоци, температури, итн.

View: https://www.youtube.com/watch?v=8Shxnb74b04

Би било интересно некој постар таблет/телефон да може да се пренамени во вакво нешто. Ако постои апликација која покажува вакви работи во реално време. Плус и како фиксен ГПС ќе може да се користи.

24. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,806
    1,334
    10 Август 2010
    Машко

25. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    149
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Op-Com да побараш било која верзија, за Opel најмногу ќе ти брка работа.

На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...