Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Soft Shut Down only does Restart

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.272
785
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Што би можело да биди?
од скоро Софтверско исклучување на компјутер му прави само Рестарт.

Не можеше да ми текни што да правам па решив да прашам.

NOTE: Имено ресет на МБ може да биди меѓу последни опции за пробување.


Win 11 latest Update... претходно ми правеше проблем на Canary па по реинстал го стаив само на Девелопер што значи не е ни Бета.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
До виндоусот е нешто. Периодично пак се случува ама претежно се среди после гасење на се шо е поврзано со power и виндоус апдејти таму некои позадински сервиси/регистри.

Ставив ја при тестирање дури и дуал бут убунту и дури проблемот се дешаваше на виндоус на убунту не се дешаваше шо значи милијарда посто не беше ради матична биос и слично.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
проблемот се дешаваше на виндоус на убунту не се дешаваше
Само да знаеш Тошка колку меша прсти Windows-от во BIOS, би се зачудил. Највеќе мразам вакви дефекти кога ќе ми стигнат, ама среќа кај лаптопите е малку поедноставно затоа што биосот е пооптимизиран за power savings, па и доста поретко се случува ова кај лаптоп, уште една причина заради која не работам десктопи. :)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Само да знаеш Тошка колку меша прсти Windows-от во BIOS, би се зачудил. Највеќе мразам вакви дефекти кога ќе ми стигнат, ама среќа кај лаптопите е малку поедноставно затоа што биосот е пооптимизиран за power savings, па и доста поретко се случува ова кај лаптоп, уште една причина заради која не работам десктопи. :)
Тоа е со вакви ничим изазвани проблеми и ја би се оградил. Чоек да помисли отишло напајање или нешо матична со вакви симптоми. Катастрофа.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
333
359
Јас не би им верувал на овие двајца. Се игра некоја игра.
Сега сериозно. 99,9% сум сигурен дека не е од оперативниот систем. Или од него е ама некој нешто го „средувал“, „забрзувал“ итн. Со оглед на неговата комплексност Windows работи прекрасно. Да, одвреме на време ќе исфрлат update со кој ќе поправат една работа и ќе расипат три ама за неколку денови се средува.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.031
17.994
Само да знаеш Тошка колку меша прсти Windows-от во BIOS, би се зачудил.
И тоа благодарение на Intel MEI кој (мислам) беше дефинитивно застапен во 4 генерација на Intel и тоа преку драјвери во Windows, како екстензија (инструкција) во процесорот и одозгора на тога со сопствен фирмвер внатре во BIOS-от

На времето на Asus форумите еве што кажа еден нивни инжинер:
You need MEI to do "anything related to the CPU under OS
Want to change the CPU Vcore / multiplier / BLCK.... anything.

Without it, your system may not even be able to display the BCLK right. It is that important.


Заради Intel MEI е возможно да се оверклокира преку Windows на пример. Ми се има случувано изместен часовник во Windows да се рефлектира во BIOS итн.

Btw
И на BIOS-от му е потребен рестарт исто како на Windows (или со физичко исклучување на напонскиот кабел или со менување на некоја безвезна ставка внатре и нејзино зачувување)

[edit]
@Глупав
И зошто бе друже наслов на тема на енглески? Или така е во мода?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.272
785
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
проблемот се реши by-itself (@FLEGMA ;) )

изгледа некој нов апдејт го решо проблемот.
единсветно што сторив е изгасив LAN во BIOS
иако нема допирна точка со тоа дека WWW иде преку WiFi

Благодарам за труд Тим Македонија
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.574
2.549
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.346
Членови
35.396
Најнов член
AceOFspades
На врв Дно