1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Socket CAT5 KS

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од smole, 14 Март 2015.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,180
  3,697
  18 Април 2007
  Ја имам КАТ 5 утичницава за во ѕид, и треба да ја сврзам со ethernet инсталацијата (кабелот во ѕид). Ама во кримп клешта задниов дел не влага, преголем е.

  На него пишува AMP ENHANCED CAT5

  Како да го поврзам со лан кабелот?

  Еве слики

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  361
  2 Март 2010
  Машко
  Местев на едно место, не ти треба клешта, треба да ги „нанижеш“ жичките и притискаш (затвараш) со рака (позади едниот дел се подига и после се притиска). Многу време одзема за местење пошто треба да буквално да ги гаѓаш влезовите за жиците.
  Некоја ефтина имитација на ЛеГранд утичниците.
   
  На xenon и smole им се допаѓа ова.
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,180
  3,697
  18 Април 2007
  Офффф леле очаен штекер!
   
 4. greenline

  greenline
  Intern

  112
  24
  19 Мај 2012
  Машко
  Знам дека е стара темава, ама да прашам дали успеа да ги поврзеш пошто и јас го имам истиот модул?
   
 5. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  855
  781
  27 Април 2010
  Машко
  Ова се поврзува многу лесно.. се што треба е да го извадиш првин модулот од пластиката бела...
  Потоа го отвараш модулот т.е тоа белото само се крева нагоре или надоле зависи како го гледаш.....
  Потоа гледап б катекогирај кај што пишува и потоа во тоа белото низ дупчињата си ги нижеш жиците... за да ти биде полесно за секоја жица има водилка и си влагаат точно 8 жици али кабелот треба да е спрема модулот...ако кабелот е подебел или не за тој модул ќе имаш проблем..
  Од кога ќе ги наредиш жиците сите само го креваш тоа белото го враќаш назад убавои стискаш со рака и тоа е тоа завршено е се.

  За ова не треба клешта нити ништо туку треба само цвицангла мала која ќе ги израмни убаво жиците на крај и скаплер нормално да оголиш кабелот убаво
   
  На Lokvan и greenline им се допаѓа ова.
 6. greenline

  greenline
  Intern

  112
  24
  19 Мај 2012
  Машко
  Фала ти за подетално објаснување на постапката. А каков штекер шуко препорачувате за во кутија за модем и рутер? Веќе имам кабел во кутијата а за штекер треба да е како делот од продолжен кабел?
   
 7. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  855
  781
  27 Април 2010
  Машко
  Ако имаш намера да ги ставаш во кутија да не се гледа се викаат ИТАЛЈАНКИ модуларни тие многу мали се не фаќаат простор такви можеш да врзеш 1,2,3 и помалце простор ќе фаќаат од шуко огромен што е
   
  На greenline му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Aowek
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  564
 2. Lokvan
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  911
 3. gamer-eddie
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  168
 4. gamer-eddie
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  586
 5. worker_x

  Продадено Socket 1155 и Socket 1150

  worker_x, 16 Март 2020, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  651
Вчитување...

Сподели

Вчитување...