• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Social Media Marketing

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
459
369
Skopje
Не е тоа тоа. Изгледај го видеото внимателно и ќе видиш. Додатно не работи секогаш, ако работи ти ги дава само оние фанови кои немаат никаков прајваси подесено на ФБ и некои случајни пролазници според сличен интерес. Башка за Македонија изборот е скоро па 0.
Дада прав си али тоа е најблиску до таргет на некој пејџ. Знам што барате, стрикно публиката од некој пејџ али таква опција на фб мислам нема, ако има нека сподели некој. Можеби има некој сервис/алатка што нуди ваква опција..
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,494
3,582
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Фала @coNNectMKD , го видов и јас тоа ама не ми заврши работа затоа прашав овде, да не има некој друг начин. Страната чија публика сакам да ја таргетирам не ми се појавува во полето.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
637
553
Bitola
Како да направам да не му ја прикажува Фејсбук рекламата на веќе истите луѓе кои ја виделе ?
 

mrce

Intern
2 ноември 2009
189
33
seoblogmk.wordpress.com
Како да направам да не му ја прикажува Фејсбук рекламата на веќе истите луѓе кои ја виделе ?
Мислам дека има таква опција и се вика frequency cap, само ќе треба да креираш реклама преку ФБ ад студио.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
459
369
Skopje
Мислам дека има таква опција и се вика frequency cap, само ќе треба да креираш реклама преку ФБ ад студио.
Нема да му гарантира дека рекламата нема да ја види некој 2 пати (или повеќе). Ова е за поголеми кампањи и посебно за поголеми пазари. Кај нас ако идеш со некој стрикно одбран таргет со ограничен буџет, тој е ричот, тие се импресиите. Сакал нејќел, на голем процент ќе се покаже рекламата повеќе од еднаш.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,494
3,582
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Според мене до некаде е и добро да се појави рекламата повеќе од еднаш, зашто после неколку појавувања има поголема веројатност да кликнат на неа. Од себе поаѓам, некогаш некоја реклама само ја одминувам ама ако продолжи да се појавува ќе си речам дај да видам што е ова. Или ако имаш некој слоган или порака, влегува во потсвест ако се повторува повеќе пати.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,401
3,904
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нема да му гарантира дека рекламата нема да ја види некој 2 пати (или повеќе). Ова е за поголеми кампањи и посебно за поголеми пазари. Кај нас ако идеш со некој стрикно одбран таргет со ограничен буџет, тој е ричот, тие се импресиите. Сакал нејќел, на голем процент ќе се покаже рекламата повеќе од еднаш.
Ама зашто се мешаш во поле во кое немаш познавање?

Има таква опција и функционира точно како што пиша членот над тебе.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
459
369
Skopje
Ама зашто се мешаш во поле во кое немаш познавање?

Има таква опција и функционира точно како што пиша членот над тебе.
Како функционира? Прати ми да видам каде можам да блокирам реклама со 100% ефект да не ја појавува на еден ист чоек. Јас колку што знам нема такво нешто.
Screenshot_1.jpg
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
637
553
Bitola
Грешно се изразив...Неможам да најдам опција да не им прикажува рекламата на тие што веќе ме контактирале во порака или пак ја лајкнале страната и дали мислете е подобро така или да оставам како што е?
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,401
3,904
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Како функционира? Прати ми да видам каде можам да блокирам реклама со 100% ефект да не ја појавува на еден ист чоек. Јас колку што знам нема такво нешто.
Погледнете го атачментот 92503
Ај прочитај ја втората опција со Higher Reach, не знам што не е јасно?

@TouchIT има ваква можност, само треба да одиш од Ads Manager, да креираш Custom Audience со Engagement за последни 7-14-30-итн денови, па да ја ставиш во Exclusions.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
637
553
Bitola
Ај прочитај ја втората опција со Higher Reach, не знам што не е јасно?

@TouchIT има ваква можност, само треба да одиш од Ads Manager, да креираш Custom Audience со Engagement за последни 7-14-30-итн денови, па да ја ставиш во Exclusions.
Благодарам имам уште едно прашање рекламата веќе е completed е сега сакам нова да пуштам дали да направам Boost post again на истиот пост или само Increase на буџетот на completed рекламата?
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
459
369
Skopje
Ај прочитај ја втората опција со Higher Reach, не знам што не е јасно?
И? Ако рекламата ми тече 90 дена? Рекламата ќе му ја покаже на ист чоек, колку пати во 3 месеци, 10/12? Бидејќи имаш познавање, те молам поправи ме.

Можеби „решение“ за членот е да го направи следново:
ads 2 - freq cap.jpg
Со тоа што, како што пишав погоре, за наш пазар не е ова добро бидејќи ако си со таргет, немаш резултат. Да речеме таргетот ти е за заинтересирани во спорт како МОТОГП или Формула, со 10 долари со нормален рич за 10 дена си од 1500 до 4500 импресии. Со ваква оптимизација, немаш ни 300.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,454
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Благодарам имам уште едно прашање рекламата веќе е completed е сега сакам нова да пуштам дали да направам Boost post again на истиот пост или само Increase на буџетот на completed рекламата?
Можеш да додадеш буџет на завршената кампања и само зголеми денови на ад сетовите и вклучи ја истата. Така јас правам за еден клиент кој има кампањи (евенти) кои се повторуваат неколку пати во еден месец со кратки рокови (пример: први 5 и последни 5 дена од месецот).

Едит:
За оние кои често пуштаат кампањи и сакаат да имаат увид, ова е исто така добро да се сетира (барем за мене) и ги има сите информации што ви се потребни. Доколку не работите на Leads променете го со тоа што вас ви треба.
1603279820224.png

Вака нешто би изгледало:
1603279915268.png

Ќе имате приказ колку лидови (или друго) колку рич, и фреквенција (ова е битно и најчесто гледаме да биде до 3).
 
Последна промена:

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,401
3,904
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
И? Ако рекламата ми тече 90 дена? Рекламата ќе му ја покаже на ист чоек, колку пати во 3 месеци, 10/12? Бидејќи имаш познавање, те молам поправи ме.

Можеби „решение“ за членот е да го направи следново:
Погледнете го атачментот 92514
Со тоа што, како што пишав погоре, за наш пазар не е ова добро бидејќи ако си со таргет, немаш резултат. Да речеме таргетот ти е за заинтересирани во спорт како МОТОГП или Формула, со 10 долари со нормален рич за 10 дена си од 1500 до 4500 импресии. Со ваква оптимизација, немаш ни 300.
Опцијата постои, членов како ќе оптимизира негова работа. Ова се напредни техники веќе, не може на форум да најдеме универзално решение и како се друго си бара оптимизации. Генерализацијата за МК ти стои, мал пазар е и евтино е да се прават импресии, само треба во граници на нормала.

За одредени индустрии за кои работам, препорачливо е фреквенција од 7 гледања во рок од 5 дена, така што си зависи :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mrce

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
637
553
Bitola
Еве само што заврши рекламата и премногу сум задоволен,искрено не очекував супер резултати,Ви благодарам

People Reached:20,912
Messaging Conversations Started:101 (Од кои 83 направија нарачка што е супер :))

Audience:
Women:13,400 (88 messages)
Men:7,444 (13 messages)

Age:
18-24: 46
25-34: 23
35-44: 24
45-54: 8

Placements:
Instagram Explore : 8
Instagram Stories : 7
Instagram Feed : 4
Messenger Stories : 1
Mobile App News Feed : 84

Locations:
Skopje : 23
Ohrid : 15
Kicevo : 6
Struga : 6
Prilep :6
Strymica : 4
Gevgelija : 4
Sveti Nikole : 4
Veles : 4
Kriva Palanka : 4
Kavadarci : 4
Gostivar : 4
Resen : 3
Negotino : 3
Stip: 2
Kocani : 2
Tetovo : 1
Vinica : 1
Valandovo :1
Berovo : 1
Delcevo : 1
M.Kamenica :1
Kumanovo : 1

Супер резултати дали би ми предложиле нешто да сменам (пример да зголемам или да намалам Age?) или да продолжам вака?
Да си прашам пак јас..ги терам исто рекламите уште од август поточно (Target Audience 18-55). Total Budget 20 USD days 2 , е сега во последно време слабо некако имам кликања на пораки 35 пораки едвај некогаш и помалце дали да намалвам Age,буџет што би ми препорачале? гледав во август средината сум направил реклама на 2 дена истиот Target Age но со помал буџет и сум имал 51 порака за само 5 долари (0.10 USD per message) ,обично користам ист пост бидјеќи на него имам коментари лајкови шарес, дали за секоја нова реклама е подобро нов пост? да пробам 15-24 target age или можеби 15-35 ? ви благодарам
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,494
3,582
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Добив $20 Ad Credit, ама ми покажува дека имам $0.00, нема врска ова, ќе се додадат кога ќе истрошам $20?

Screenshot 2021-01-15 112849.jpg

Screenshot 2021-01-15 112907.jpg
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,494
3,582
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Сам да си одговорам, брзам не читам убаво. Не сум добил кредит него они ќе ми дадат 20 долари кредит откако претходно ќе истрошам мои 20 долари.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,830
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно