• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Social Media Marketing

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Dodo26

Intern
29 јануари 2019
6
2
noobnews.net
Совети за маркетинг на социјалните мрежи:

-Како да се стигне до поголем број на фанови
- Како да ја рекламираме нашата веб страна на социјалните мрежи
- На која социјална мрежа најмногу да се фокусираме во 2019 година

Би ги замолил сите што имаат искуство на оваа тема да остават по некој совет :)
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,914
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
1. Бројот на фанови е нерелевантен на Фејсбук
2. Веб-страните во МК преку социјалните мрежи се унаказени за рекламирање. Заблагодарете се за тоа на фраерите од Велес. Овој вид на промоции со линкови што водат надвор од Фејсбук/Инстаграм ќе се елиминира полека.
3. Фејсбук сеуште дава најголем ефект и конверзии, додека пак Инстаграм дава најголем резултат (лајкови/коментари).

Многу е општа темава.
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
141
86
deejay.blog.hr
Еден совет од мене...

Концентрирај се на работата на веб страната, на нејзин развој, зголемување на веб содржините.

Социјалните мрежи нека ти бидат само споредни алатки. Денес ги има, утре ги нема (не се релевантни, имаат мал ефект...).
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
461
372
Skopje
Како што ти кажаа, фановите се нерелевантни, но сепак се потребни за дополнително ширење на идеата. Бустирај строго таргетирани групи (макар и биле скапи keywordi/држави) за да имаш вистински ефект со фановите (ова за фб и инста).

Прво започни со запознавање и презентација на брендот, на идеата...не одма со финалниот производ (изгради си timeline и води се по него, направи си концепт по денови што ќе се споделува).

Рашири муабет за да бидат во исчекување. Доколку се работи за некаков реален производ за кој ќе имаат корист клиентите, ќе имаш ефект.

Колку и да има различни мислења за ФБ, реалноста е дека моментално, е најактивна, најпосетувана и најевтина платформа за рекламирање (покрај traffic junky:D)
 

Brajan

Intern
21 јуни 2016
16
6
Започнувам купи/продај страна на фб... совети за трафик?
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
640
555
Bitola
FB ads и постирај по некои Македонски групи. Инаку се сложувам со останатите дека има премногу вакви ама сепак твое си е пробај си :)
Ме интересира и мене прв пат ќе ставам ФБ Ads, дали да одберам Get more еngagment или Get more messages? Send Message Button или No Button?,Location Republic of Macedonia и Age 18-65+ е во ред? ,дали да ја ставам и на инстаграм (run this ad on instagram?),планирам да пробам со 50 USD само 1 ден, па е се надевам дека добар Reach ќе има....
 

Daviddd

Intern
17 јуни 2018
16
17
Ме интересира и мене прв пат ќе ставам ФБ Ads, дали да одберам Get more еngagment или Get more messages? Send Message Button или No Button?,Location Republic of Macedonia и Age 18-65+ е во ред? ,дали да ја ставам и на инстаграм (run this ad on instagram?),планирам да пробам со 50 USD само 1 ден, па е се надевам дека добар Reach ќе има....
Што дејност е?
 

Daviddd

Intern
17 јуни 2018
16
17
Продажба на Health/Beauty производ
Јас би одбрал Get more messages и Send Message Button со цел луѓето да ти пишуваат за да нарачаат. Локација Македонија е добро а околу годините можеби треба да направиш некоја анализа која возраст најмногу купува такви производи па така би таргетирал одредена возраст на луѓе и кампањата да биде поефикасна. Стави ја на инстаграм и би ти дал совет да почнеш со 5 долари на ден, ништо повеќе. Нека биде 3 дена кампањата па ќе видиш дали било успешно. Не си ги фрлај одма тие 50 :)
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
461
372
Skopje
Ме интересира и мене прв пат ќе ставам ФБ Ads, дали да одберам Get more еngagment или Get more messages? Send Message Button или No Button?,Location Republic of Macedonia и Age 18-65+ е во ред? ,дали да ја ставам и на инстаграм (run this ad on instagram?),планирам да пробам со 50 USD само 1 ден, па е се надевам дека добар Reach ќе има....
Бидејќи пиша прв пат ќе ставаш, прво треба да си направиш неколку теста да видиш која група на луѓе ќе ти одговара најмногу, во зависност од годините, интересот...

Во однос на буџетот. 50ЕУР за еден ден за прва реклама е тотален промашај. Во Македонија овој буџет би бил добар за политичка партија, каде постот ќе се рашири поради специфичноста на објавата. Ти си пишал дека работиш со продажба = убавина и здравје. 50 евра, ако воопшто ги потроши за еден ден (бидејќи големи се шансите да не го исполни буџетот самиот ФБ), ќе ги потроши со тоа што една иста реклама ќе ја покаже на истите луѓе, безброј пати во текот на 24 часа. Ова не знам колку ќе придонесе за продажба.

Ти требаат повеќе тестови и анализи да видиш што ти одговара најмногу, али 50 евра за еден ден, со сигурност кажувам дека не ти е добар потег.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
640
555
Bitola
Ја направив првата реклама и одбрав следното па ќе пишам резултати

Goal:Get more messages
Button:Send Message
Audience:Macedonia
Age:18-55 (Ќе направам анализа понатаму според нарачките и ќе го средам ова со годините)
Budget: 20 USD
Days:2
Run this AD on instagram:Yes
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
640
555
Bitola
Ја направив првата реклама и одбрав следното па ќе пишам резултати

Goal:Get more messages
Button:Send Message
Audience:Macedonia
Age:18-55 (Ќе направам анализа понатаму според нарачките и ќе го средам ова со годините)
Budget: 20 USD
Days:2
Run this AD on instagram:Yes
Еве само што заврши рекламата и премногу сум задоволен,искрено не очекував супер резултати,Ви благодарам

People Reached:20,912
Messaging Conversations Started:101 (Од кои 83 направија нарачка што е супер :))

Audience:
Women:13,400 (88 messages)
Men:7,444 (13 messages)

Age:
18-24: 46
25-34: 23
35-44: 24
45-54: 8

Placements:
Instagram Explore : 8
Instagram Stories : 7
Instagram Feed : 4
Messenger Stories : 1
Mobile App News Feed : 84

Locations:
Skopje : 23
Ohrid : 15
Kicevo : 6
Struga : 6
Prilep :6
Strymica : 4
Gevgelija : 4
Sveti Nikole : 4
Veles : 4
Kriva Palanka : 4
Kavadarci : 4
Gostivar : 4
Resen : 3
Negotino : 3
Stip: 2
Kocani : 2
Tetovo : 1
Vinica : 1
Valandovo :1
Berovo : 1
Delcevo : 1
M.Kamenica :1
Kumanovo : 1

Супер резултати дали би ми предложиле нешто да сменам (пример да зголемам или да намалам Age?) или да продолжам вака?
 
Последна промена:

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,236
1,016
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Spored statistikava, pusti ista reklama no samo od 18-24 god posto tamu imas najveke prodazbi. Selektiraj da ne gi prikazuva reklamite na luge koi vece te kontaktirale (naracale)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
640
555
Bitola
Spored statistikava, pusti ista reklama no samo od 18-24 god posto tamu imas najveke prodazbi. Selektiraj da ne gi prikazuva reklamite na luge koi vece te kontaktirale (naracale)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Tи благодарам.ќе пробам и така (чекам нова залиха да пристигне па ќе пишам ) , само не гледам каде да селетирам да не ја прикажува рекламата на истите луѓе поточно на тие кои ме контактирале веќе?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,076
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
За подобар увид, можеш да направиш две кампањи едната да биде за FB другата за IG, ова го имаш во ad sets најдолу, штиклираш само FB или IG.

Доколку имаш почнато со исти буџети на адсетовите со години, можеш да намалиш на 45-54 и да додадеш малце на 18-24.

FB повеќе конвертира од IG така да ако имаш исти буџети јас би одел со дупли буѓет на FB (пример 50e - FB кампања, 25e IG кампања).

Не знам што производ е но гледај исто така да ги менуваш креативите најчесто на 3 денови, и да видиш која од тие креативи ќе ти донесе повеќе конверзии.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
640
555
Bitola
Имав ставено реклама пред неколку дена ја продадов цела залиха и нормално ја паузирав за да не ја бришам бидејќи до денес беше рокот и lifetime буџетот не беше искористен и самата комплетед се направи е сега од нигде никаде ми пишуваат да нарачаат поточно кликаат на рекламата им излегува иако е завршена како е можно ова? во адс менаџер непишува ништо денес 0 impressions, 0 reach 0.00 spend etc
 
Направив Delete на кампањата...не планирав да ја продолжувам така да не верувам да има некаков проблем?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,607
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Има начин да ги таргетирам фановите на некоја друга страна? Има една друга страна со многу повеќе фанови од мојата а областа е иста и сигурен сум дека ќе им се допадне и мојата страна само не знам како да им пуштам реклама.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,092
2,483
Има начин да ги таргетирам фановите на некоја друга страна? Има една друга страна со многу повеќе фанови од мојата а областа е иста и сигурен сум дека ќе им се допадне и мојата страна само не знам како да им пуштам реклама.
И на таа другата си админ?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,607
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,092
2,483
Не е тоа тоа. Изгледај го видеото внимателно и ќе видиш. Додатно не работи секогаш, ако работи ти ги дава само оние фанови кои немаат никаков прајваси подесено на ФБ и некои случајни пролазници според сличен интерес. Башка за Македонија изборот е скоро па 0.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,682
Мислења
830,459
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно