• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Со школскиве лап-топ компјутери на edubuntu

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Ајде линукс мајстори да ве видам.

Финтата е:

имам лап-топ со edubuntu сакам да остани edubuntu а на посебна партиција да инсталирам windows XP имам некој работи кој работата на windows само ( да пробани и мачено нема шанси на линукс стар софтвер кој нема поддршка за ништо друго ).

Значи сакам нова партиција да креирам пошто гледам 160ГБ е на една партиција и на новата партиција сакам windows да ставам.
Знам деак во ubuntu има диск менаџер нешто како partition magic за да можам да креирам партиција нова ама неможам да го најдам на edubuntu дали оти е на македонски или го нема важно некој како да стигнам до него или како да го поделам дискот на 2 партиции?!

Второ ми е дали треба нешто посебно да бутирам од USB наместено ми е веќе во биосот дали треба USB-то да го подесам нешто подетално или доволно е ова што е наместено.
- И некој совет за инсталција од USB ако треба нешто да додадете.


И третото ми е дали некој ја знае администраторската( root претпоставувам ) шифра, имам лап-топ од професорите. Сакам некој работи да си ги подесам по моја желба ам неможам лимитиран сум.


ФАЛА НА СЕКОЈА ПОМОШ!!!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
1. пров ти треба root pass за да инсталираш parted или слична алатка
2. па после да ги смениш партициите

windows како ќе инсталираш од usb тоа не знам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Дали некој го знае или како да вратам root pass ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
хммм
 

gocegi

Intern
27 декември 2009
2
0
Овака сеа...
незнам дали е твој лап-топот или на некој кај тебе дома, ама во договорот со којшто се зема со БОЛДИРАНИ букви стои дека НЕ СМЕЕ ДА СЕ ИНСТАЛИРА НИКАКОВ ДРУГ ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ, освен тој што е таму и дека за секоја таква појава, има можност за санкции... така да, јас најдобронамерно ти препорачувам да го оставиш така како што е, за да не сносиш последици.
А за пасвордот... :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пасвордот е "user" пиши sudo su и логирај се како роот, те предизвикувам да инсталираш Windows. Ќе биде интересно после =) Многу интересно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Како мислиш интересно ?
Во кој смисол ?
нема да работи ?!
ке имам проблеми со работата ?!
Ке имам проблеми административни ?!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Формулата за интересно :

Netbook + Windows + Инспекција = Интересно од секој аспект што го наведе.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Кешки да го инсталирам јас
да од иснспекција за 15 мин се брише :)
 

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
ма и така на буџетот му требаат пари..

не само за нетбуковите, што не има казни за нелиценциран windows, уште ако некој некого пријави да добие некој процент од казната, што паника ќе се створи (и можности за заработка!?)

Но има и поважни прашања од тоа (име на земја, ЕУ-МЕУ)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
:) абе вие немајте мака по тој проблем :)
Дај да го решиме овој.
До каде стигнав

Со 300 тракатанци успеав да стигнам до инсталцијата на widnows е сега инсталира до некаде и на 93% ми вика дека неможе да копира некој фаил (flash.inf), одам skip и ондак демек продолжува, оде на рестарт и осле не се дига малиот и тоа оде дирекно на windows да подигне,
Како да го направам да бирам :) grub или како беше името да се дига превен :) А уствари како да го направа windows да се дига воопшто.
Оде сега поворна инсталација па чекам да видам дали ке помине и кој еррор ке го каже да го запишам.

Секоја сугестија е добродојдена :)
 

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
:) абе вие немајте мака по тој проблем :)
...
Секоја сугестија е добродојдена :)
Совет: Пиши им на микрософт и учтиво замоли ги да ја намалат цената на win7 за посиромашни подрачја (иди на 10х пати, ако не пуштаат може и 5х, ако ни тоа не сакаат намали на 3х и тука застани не се давај)

Во случај ако ништо не се промени инсталирај remix не ти треба windows.

За секој случај, remix е верзија на убунту прилагодена за netbook
 

s-t-o-l-e

Intern
26 јуни 2007
12
2
ако имаш edubuntu Live CD постапката е следна:
Код:
1.	Boot into a LiveCD 
2.	Open a terminal 
3.	Open the GRUB Command line utility by typing 
sudo grub
4.	Tell GRUB where your Ubuntu partition is by entering 
root (hdA,B)
Where 'A' is the hard-drive number, starting at 0, and 'B' is the partition number, starting at 0. For example, if Ubuntu was installed on the second partition of the first hard-drive, the command should be 
root (hd0,1)
5.	Tell GRUB which drive to put the boot sector on 
setup (hd0)
(replacing 0, as above, if a drive other than the first is used as the boot device) 
6.	Leave the GRUB Command line 
quit
and reboot.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Никако неможам да инсталирам widnows ми јавува дека неможе да копира одрдени фајлови,

пробав со 2 usb јок, пробувам сега 3-пат го забришав малце cd-to па да видеме, од cd на hdd се копира супер.

Инаку пробувам со туториалот од дебагирај
па ке видам сега со туториалот од туториали ком мк , макар да слична ептен ми стое процедурата.

И за крај ке симнам нова копија од xp па ке видам и тоа.

Туку ако не помине ова некој предлог ?
Како да инсталирам xp без cd и usb ???
Преку лан нешто ?! некој предог ?!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Значи, стигнав до тој еден еррор дека неможе да ископира фајлови при копирање на фајлови после форматот на партицијата.

Пробав со ново windows cd ( пробувам во моментот трето по ред ).
разни начини за креирање на бутабилно усб и слично, разни усб стикчиња и јок.

Ме фати нервоза цел де и цела ноќ изгубив тука па тука а и еве уште една ноќ е на подвидок.

Мислење, предлог нешто ?

Поздрав
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
342
A password- от на администраторот на компјутерите на учениците кој е за да си инсталирам некои програмчиња да си експериментирам.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
експериментирањето е дел од учењето

играње игрици од друга страна...
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
342
Не ми е за игрици. Ако знајте кажите, зошто не постирав за да предизвикам мислења од типот на командер. Без навреда ама ако можете да помогнете, помогнете, ако не, не.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Значи неможам да се начудам.Ах македонска работа...изгледа сме многу радознала нација:))Експериментирате со туѓи компјутери а дома што не си играте на вашите,за расипување и дивеење по школо први ама дома така е исто?
@sumi
Наместо да земеше и да го инсталираше најновиот Убунту на компјутерот па да имаш подршка ти му ставаш виндоуз мислам немам коментар и не коментирам.:ermm:

@COMANDER Џабе е, Село гори баба се чешла.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
@filipvselena

човекот така и направи си инсталираше Karmic Koala на нетбукчето и си заврши работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
@sumi
Наместо да земеше и да го инсталираше најновиот Убунту на компјутерот па да имаш подршка ти му ставаш виндоуз мислам немам коментар и не коментирам.:ermm:
Ако еве има поддршка за се дај те молам кажи ми како да инсталирам LiveZilla на убунтуво и не го менувам никад. Млаце ке ме нервира што документите OpenOffice кој ми се креирани во MS Office ми ги прави хаос ама ке преживеам.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Ако еве има поддршка за се дај те молам кажи ми како да инсталирам LiveZilla на убунтуво и не го менувам никад. Млаце ке ме нервира што документите OpenOffice кој ми се креирани во MS Office ми ги прави хаос ама ке преживеам.
LiveZilla незнам дали може на Убунту да се инсталира тоа не сум сигурен.Инаку за документите има лек.Кога работиш под виндоуз зачувај ги во форматот .doc а не тој што е во офис 2007 бидејќи open office потешко се снаоѓа со него.Така зачувани фајлови не ми правеле проблем на мене на линукс.Кога работиш под линукс документите исто ги зачувувал во .doc а не во .odt ,што знам јас не сум имал проблеми со тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,524
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно