• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Со кој јазик да почнам

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DARK3R

Intern
23 јули 2007
35
0
Sakam da pocnam da ucam programiranje......(inace neam blaga vrska od programiranje) aj pls polognete mi i kazete mi so koja programa da pocnam da ucam.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Znachi pochnuvash da uchish programski jazik a ne programa :D ...

Mnogumina velat deka pascal e dobar za pochetok, no pascal e stvarno zastaren... znachi koga ja sega bi pochnuval so uchenje verojatno bi trgnal so C, mozhe da e malku teshko na pochetok ama veruvam deka ke se snajdesh [it's not rocket science- shto vikaat amerite :p ].
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
ne go teraj odma na C pa i ti, kazi mu neka nauci neso polesno kako php cisto da vidi kako idat rabotite pa posle da se prefrli na C.
mada denesnava mladina pojse gi interesira interface, taka da bolje bi mu bilo C#.
negovo e da odluci.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

DARK3R

Intern
23 јули 2007
35
0
Разгледај ги советите овде: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=719

Пред некое врме, Electron постави слично прашање :)

Те сфакам, и ти благодарам на помошта........ама јас несакам да направам некоја посебна програма,јас сакам само да почнам да учам програмски јазик чисто од интерес затоа што ме интересира,а не да направам некој подвик додека приказната за дечкото од твојонаведената тема е друга,инаку ај ако мозе некој да ми даде линк за Download на Pascal.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Те сфакам, и ти благодарам на помошта........ама јас несакам да направам некоја посебна програма,јас сакам само да почнам да учам програмски јазик чисто од интерес затоа што ме интересира,а не да направам некој подвик додека приказната за дечкото од твојонаведената тема е друга,инаку ај ако мозе некој да ми даде линк за Download на Pascal.
Бидејќи темата е многу слична, би можел да ги искористиш советите напишани таму. Тоа ми беше зборот :)
Кога веќе сакаш да копирам:

Ако планираш да бидеш сериозен, секако порано или покасно ќе сакаш да се префрлиш на C/C++.

Во секој случај, јас би ти препорачал PHP & Ruby <- Одлични се и за почетници ;)
Со Pascal неверувам дека ќе можеш да направиш нешто што е модерно, ќе научиш програмирање ама сепак пак ќе треба да ги учиш референците на помодерните јазици како PHP и C за да скроиш нешто што би било од корист :)
 

SNACH

Intern
7 јули 2007
2
0
бате не се замари со Паскал оти е много глуп а да почниш со C++ или си C# малце повеќе е заебано веруви мој предлог е да почниш со Visual Basic ного е добар за почетници а и за понанаќи.А C,C++ и C# се заебани за почеток јас работих 4год со Visual Basic и после за во C ми беш тешко така да одлучи ти.
поздрав
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
od pascal visual basic ili c so koj vi bilo najdobro da po4nam.Vo kumanovo ima kursevi za tie programski jazici.treba li poznavanje na matematika za programiranje?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
ili pascal ili C ... samo ne VB ... a inace nema veze deka treba da znaes matematika za da programiras :p
 

mogi

Intern
8 ноември 2007
2
0
E da be, matematika... taka bese toa...
Od matematika ti treba sobiranje, odzemanje, mnozenje i delenje.
Od delenje ti treba celobrojno i ostatok pri delenje. TOLKU! Nisto drugo ne ti treba, osven ako ne planiras da programiras mnoogu slozeni stvari.

Treba da znaes logicki da razmisluvas.
Inaku jas licno ti go preporacuvam Ruby. Ne samo sto Ruby e orientiran kon programerot (a drugite kon mashinata), tuku Ruby e i mnogu moken jazik! Ruby e multiplatformski jazik! Ruby e skripting jazik! <Kako Bosanecot u reklamata za Ford u Shpanija :) > Mislam ima li nesto poveke sto da se kaze. Ruby! Toa e toa.
C e dobar za sistemsko programiranje, megutoa denes samo za toa i go koristat.
Za ponatamu, ako te interesira Vestacka Intelegencija... probaj go LISP.
Eve ti link za Ruby in Twenty Minutes:
http://www.ruby-lang.org/en/documentation/quickstart/
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
a zasto da ne procne so Java... mislam nema nekoja golema razlika. jas sum rabote i pascal, i vb ...ama java za sega najvece mi se svigja. inace...za programiranje ti treba kako sto mogi rece...da znaes logicki da razmisluvas...i da resavas logicni problemi. a Java za skoro vreme ke stane #1 programski jazik ...barem ja taka mislam..i plus e PLATFORM INDEPENDENT!
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
toa za logikata nema da imam problemi imam osvoeno 5 nagradi po matematika.a za java moze li da se u4i od java.com.mk i preku privatna programa pratete od kade da downloadiram java.
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
a JCreator go ima na toj sajt a a JCreator kade go ima.Ima li nekoja makedonska ili srpska e-book za programiranje.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Kakov paskal zemi uci visula basic.Mislam deka e po lesen od c++ ili bilo koj drug pr. jazik.
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
a c# kakov jazik e i tezok li da se po4ne so nego?
 

DaDog

Intern
10 ноември 2007
39
1
Јас мислам дека подобро е да почниш со некој потежок јазик, еве пример c++, па после се ќе полесно ќе можиш да се префрлиш на другите јазици.

Истренирај се јако и после сите вежби ке ти бидар прелесни:rofl:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Kakov paskal zemi uci visula basic.Mislam deka e po lesen od c++ ili bilo koj drug pr. jazik.
visual basic su#$S!!! Poarno zemi perl ili neznam so.. fortran .. samo nem da te lazel gjavol VB, oti.. nema idnina.. iako kaj nas vo MK se koristi toa.. ama ako sakas nekade na strana da ides ? sto kje praes.. samo kje te prasat:

Intel: Do you know C/C++/ASM
You: No, No, I know VB!
Intel: Huh? Are you from the 19 century ?! OUT!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно