• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Со фалсификувани платежни картички подигнале околу 3.500 евра

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Организирана група фалсификувала платежни картички од Прокредит банка и извадиле околу 3.500 евра од повеќе банкомати.

Како што соопштува МВР, двајца од фалсификаторите биле од Кочани, а едниот, кој се уште е во бегство е од Скопје. Полицијата го привела еден од фалсификаторите на лице место како подига 15.000 денари од банкомат на Прокредит банка на булевар Кузман Јосифовски – Питу.

По извршените разговори со двајцата приведени полицијата, утврдила дека скопјанецот ја напуштил земјава и се наоѓа во Бугарија. Организираната група дејствувала во текот на јануари февруари.

Полицијата поднесла кривична пријава против тројцата фалсификатори.

Извор: НетПрес
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
А како ги набавиле шифрите, броевите на сметки и се останато потребно за да ја направат кредитната картичка идентична? Дали е ова знак дека се земени некои кредитни картички?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
А како ги набавиле шифрите, броевите на сметки и се останато потребно за да ја направат кредитната картичка идентична? Дали е ова знак дека се земени некои кредитни картички?
Да... земено е инфо од картички... ова е сигурно земено онлајн, па се набавени бланко кредитни картички и читач/впишувач за кредитни картички кој на магнетната лента пренел инфото.

Ова е најчест случај.. има и други.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
И пак не им доаѓа памет :) Ако ако... ќе лежат затвор и ќе се удираат во гради дека се хакери :)
Ova e kojznae koj vakov sluchaj vo Makedonija... i ochigledno nema da bide posleden. Interesen e faktot deka lugjeto koi go pravat ova obichno ne se del od organizirani grupi i skoro nikogash samite ne gi izvrshuvaat procedurite, tuku se obichno pochetnici koi nekako, preku nekogo kje navlezat vo "e-podzemjeto" (ako mozham taka da go kazham) i ke im bide ponudena vakva oprema (chitach/vpishuvach za magnetni lenti, blanko kartici i plus info) i toa kje go napravat za odreden procent ili pak kje platat za opremata.

Lichno znam sluchaj kade agent na FBI vo jugoistochna Evropa ima prodavano vakvi mashini preku mIRC kako del od svojata "undercover" misija. Zvuchi kako na film a? :detektiv:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,397
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно