• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Snippets за mIRC

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Snippets се кодови со кои се програмират некои додатоци за мирцот... сигурно веќе некои се слушнале за тоа или се занимавале со правење Snippet-и за мирц... па ајде да видиме што имате :D

п.с: одамна се откажав со одење на мирц но сепак сеуште од време на време се замарам со правење вакви кодови:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Deop Protection - Доколку си оператор на некој канал, и некој и го одземе операторското место... одма и ти доколку го имаш овој код внесено во твојот мирц ке може да го банираш :D

Код:
on 1:DEOP:#: {
 If ($opnick == $me) {
  Hop $Chan 
  Mode $Chan -o $Nick
  Kick $Chan $Nick Nemoj da go pravis ova povtorno na mene!! :@
}
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
on 1: DEOP:#: {
If ($opnick == $me) {
Hop $Chan
Mode $Chan -o $Nick *** You are NOT channel OPERATOR
notice $Nick Aj ti se molam vrati mi op pliiiz
} :rofl:

Bi mozelo vaka dokolku imas acc...

Код:
on 1:DEOP:#: {
 If ($opnick == $me) {
msg x op $chan $me
msg x deop $chan $nick
msg x kick $Nick Izgubi se...
}
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Master Andrijevski, what`s...going on?
:confused: нели ти е јасно нешто со овие кодови
Онака, кога веќе пишуваш mIRC код, добро би било да го објасниш :) Затоа постои форумов нели. Замисли колку би се збунил некој почетник да ја прочита темата (а очигледно е дека само почетник би го употребил кодот) :)

1) Нема да знае каде да го внесе кодот
2) Кодот нема да му функционира и ќе се прашува зашто
3) Не е лошо да се објасни секоја линија од кодот, така тој што ќе го внесе ќе знае точно што прави :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Во моментот немав време да напишам соодветен пост, мислев дека ќе ви текне во меѓувреме (некому текна ама нема везе)

Поентата ми е (малку off mIRC topic), кога веќе стартувате теми во кои ги учите другите на некои работи, гледајте тие да бидат доволно јасни за почетници и во секој случај точни, доколку не сте сигурни дека се точни добро би било да го нагласите тоа па некој од членовите евентуално би ве поправил :)

my 2c
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
епа сега вака за тие што незнаат каде да го внесат кодот:)

1. го стартуваме мирцот/скриптата
2. Кликнуваме на Script Editor

3. ни се отвара мало прозорче каде што има многу кодови и кликнуваме на менито File па New и кодот го пишуваме во зададеното поле

ВАЖНО

КОДОВИТЕ СЕ ПИШАТ ВО REMOTES
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Deop Protection - Доколку си оператор на некој канал, и некој и го одземе операторското место... одма и ти доколку го имаш овој код внесено во твојот мирц ке може да го банираш :D

Код:
on 1:DEOP:#: {
 If ($opnick == $me) {
  Hop $Chan 
  Mode $Chan -o $Nick
  Kick $Chan $Nick Nemoj da go pravis ova povtorno na mene!! :@
}
Ако некој и го одземе операторското место на некоја операторка? :rofl:

Не ми ја сфати поентата од претходниот пост. Ај ќе објаснам наместо тебе (макар шо во иднина не планирам да се замарам со вакви работи).

1) Кодот е погрешен. Тргнувајќи од наједноставниот детаљ што нема баш мало значење :) Фали заграда. Две загради се отворени а само една е затворена, тоа е онака прва и основна грешка.
2) Да речеме дека кодот функционира, што ќе направи во суштина? Доколку некој некому на канал одземе OP а вие сте оператор mIRC автоматски ќе излезе од канал и повторно ќе влезе и ќе се обиде да му одземе OP на типот што претходно направил DEOP, и не само тоа туку ќе се обиде и да го кикне. Ова во секој случај нема да успее пошто нема да имаш OP.

(Пак off topic) Дај малце да бидеме посериозни, ако за олку едноставни и банални работи правиме толкави грешки што ќе се случи ако се работи за нешто посложено.
Во секој случај тука се членовите како мене да реагираат. Ова никако не треба да се сфати лично туку онака, да тргнат работите во конструктивен правец со цел подигнување на квалитетот на ИТ во Македонија. А квалитетни луѓе постојат и ги има во голем број.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
брат за ова 2) ако имаш acc ке го кикнеш, а ако си ставен од страна на некој оператор и немаш асс нема да може :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
брат за ова 2) ако имаш acc ке го кикнеш, а ако си ставен од страна на некој оператор и немаш асс нема да може :)
Ако немаш autoop или каналот не е регистриран, нема да можеш. Што станува со IRC серверите кои што немаат такви сервиси? (На пример EfNet)
Во секој случај ништо од ова не е нагласено, објаснето и опишано, во тоа е проблемот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
па добро немора да имаш ауто-оп ако имаш можност од Администраторот на каналот да може да kick/ban и кога не си горе кај операторите, ке може да го kick/ban еве проби... али ок, сега како сакаш така... нема тука да се расправаме за еден код :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
ок... секој прави грешки, сите сме живи суштества... иначе кодот не ми беше испробан али тоа не ми е оправудање... па ке видам ако може да ви донесам еден дечко што се занимава со кодови за мирц, можда некој веке и го знаат , на мирц се потпишува CAVIR :cool: па он може да ви раскаже поопширно... до вечер ке гледам да ви оставам уште некој кодови, но за почеток ке гледам да бидат некој од попростите а понатака малку од потешките ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,037
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно