• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Snapdragon, Kirin, Exynos, Аpple Ax

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
 • Ја почнал/а темата
 • #79

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,392
1,368
Drachevo
Кирчо е многу силен. Голема штета што терористот трамп го скина хуавеј, феноменална конкуренција беше.

 
 • Ја почнал/а темата
 • #82

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,392
1,368
Drachevo
4/6 GB RAM

a на Antutu многу слаб резултат


1602765220626.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #84

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,392
1,368
Drachevo

As per the listing on the benchmarking platform, it managed to score 3,319 points in the multi-core test. Surprisingly, the score is quite low when compared to the same smartphone powered by Samsung’s own Exynos 2100 chipset, which managed to score almost 4,000 points on Geekbench.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,483
902
Медиатек се приближува на големото трио

Штета што никој не ги користи, само Реалме Х7 про и Редми К30 Ултра има дименсити 1000+.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Штета што никој не ги користи, само Реалме Х7 про и Редми К30 Ултра има дименсити 1000+.
Не се користат кај познативе големи брендови мада има по некој модел и кај самсунг и шаоми, но ако погледнеш на алиексрес ќе најдеш стотици кинески брендови како dogee, cubot, umidigi и слично кај кои сите модели се со медиатек ... е сега на хај енд е малце по тешко таму не поминуваш лесно со брендовите само дека имаш брз чипсет ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #89

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,392
1,368
Drachevo
Новиот midrange snapdragon со 5G е 690

Вади 280к на Antutu 8
608 na Geek 5.3 single, 1848 multi.
Излезе во Nord 10 5G, Vivo Y31s и веројатно ќе го има во сите други midrange 5g телефони во 2021.
Midrange oд 2020 е појак од premium soc од 2017. Not bad.


1609320072139.png

1609320093563.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #90

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,392
1,368
Drachevo

The Dimensity 1000+ offered most of the performance of the Snapdragon 865, but at a more affordable price point. The Dimensity 1200 should be more of the same. We don't quite expect it to match the Snapdragon 888 but it should marginally outperform the Snapdragon 865 while being cheap enough to be used in mid-range devices. That's a win-win for everyone.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,653
Мислења
829,715
Членови
28,654
Најнов член
Dangev
На врв Дно